נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ
צילום ארכיון: אי-פי

הבית הלבן: "על קים למלא הבטחות לפני הפגישה"

דוברת הנשיא שרה האקבי סנדרס אמרה כי שליט קוריאה הצפונית נדרש להראות "מעשים של ממש", ואילו טראמפ עצמו כתב כי אם תושלם העסקה היא תהיה "טובה מאוד לעולם"
סוכנויות הידיעות
10 במרץ 2018
07:50

דוברת הבית הלבן שרה האקבי סנדרס אמרה אתמול (שישי) כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לא יתאם פגישה עם שליט קוריאה הצפונית קים ג'וֹנג אוּן בטרם יעשה קים צעדים העולים בקנה אחד עם הבטחותיו. "עלינו לראות מעשים של ממש התואמים את המילים של קוריאה הצפונית", הדגישה הדוברת בנוגע לפגישה המתוכננת בעוד כחודשיים בין שני המנהיגים, עליה הוכרז מוקדם יותר אתמול. מאוחר יותר כתב טראמפ עצמו בחשבון הטוויטר שלו כי "העסקה עם קוריאה הצפונית נמצאת בתהליכי הכנה, ואם תושלם תהיה טובה מאד לעולם".

אמש שוחח טראמפ עם עמיתו נשיא סין שי ג'ינפינג, ואחר כך הודיע הבית הלבן כי בייג'ין הסכימה להותיר על כנם את העיצומים על קוריאה הצפונית, עד שזו תנקוט צעדים שאין מהם חזרה כדי להתפרק לחלוטין מנשקה הגרעיני. כמו כן, שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, אמר כי שיחות ישירות בין טראמפ לקים ג'ונג און הן צעד בכיוון הנכון. לדבריו, "זו לא צריכה להיות רק 'פגישה', אלא פתח לתהליך של כינון יחסים דיפלומטיים בין המדינות".


הפגישה המתוכננת בין נשיא ארצות הברית ושליט קוריאה הצפונית נרקמה לאחר שקים שקים הביע בפני קוריאה הדרומית מחוייבות לפירוז מנשק גרעיני, ואף התחייב להימנע מביצוע ניסויים בנשק גרעיני ובטילים. הפגישה בין טראמפ לקים תהיה הראשונה בהיסטוריה בין מנהיגי ארצות הברית וקוריאה הצפונית, המצויות רשמית במצב של מלחמה מאז סיום מלחמת קוריאה לפני 65 שנים.

האזינו לראיון עם ד"ר איל קוונג, מרצה בקוריאה הדרומית, בכאן רשת ב':