צילום: פלאש 90

הקרב על נתב"ג: למה ירון זליכה יקבל שני מיליון שקלים וחצי?

ועדת הכספים אישרה כי נתב"ג ישלם ארנונה לרשויות המקומיות שגובלות בו. החשב הכללי לשעבר יהיה זכאי ל-4.5% מהסכום שיקבלו הרשויות, להן נתן ייעוץ
שאול אמסטרדמסקי
10 במרץ 2018
23:09

החשב הכללי לשעבר ירון זליכה, ששימש יועץ כלכלי לפורום הרשויות המקומיות בעוטף נתב"ג, יקבל 2.4 מיליון שקלים, בתמורה לייעוץ שנתן לרשויות המקומיות בניסיון לאלץ את נתב"ג לשלם ארנונה לרשויות שגובלות בו.  כך פורסם הערב (שבת) בחדשות השבת.

בליל חמישי אישרה ועדת הכספים כי נתב"ג ישלם חלף ארנונה של כ-150 מיליון שקלים בכל אחת מהשנים 2018-2019 ובנוסף 100 מיליון שקלים בכל שנה, החל מ-2020. עם זאת, 6 הרשויות שגובלות בנתב"ג -לוד, אור יהודה, יהוד, שוהם, חבל מודיעין ועמק לוד - יזכו רק ל-35% מהסכום.

זליכה יהיה זכאי ל-4.5% מהסכום שיקבלו הרשויות שנתן להן ייעוץ. שני יועצים נוספים - יועץ משפטי ויועץ תקשורת - יקבלו יחד עוד 6% מהסכום.


מפורום יישובי עוטף נתב"ג נמסר בתגובה כי לפני כשלוש שנים החליטו רשויות פורום עוטף נתב"ג על ההתאגדות, במטרה לתקן עוול חברתי וכלכלי שנמשך 70 שנים. הצוות המקצועי נבחר בהליך תחרותי. השכר המקובל עבור יועץ בודד נע בסביבות 12%-8%. במקרה הזה, כל יועץ מקבל שכר טרחה ממוצע של פחות של כ-4%. היועצים לא קיבלו שכר עבור עבודתם בשלוש שנים האחרונות ועוד נדרשת עבודה רבה כדי שיקבלו את שכרם, באופן מלא.

מוועד רשות שדות התעופה נמסר: "רשות שדות התעופה לא תעביר שקל עבור ארנונה לרשויות המקומיות. המאבק שניהלנו בנושא הביא לשורה של הישגים עבור רש״ת ועובדיה. על פי ההסכמות אליהן הגענו, משרד האוצר יקבל 50% מהרווח הנקי של רש״ת וסכום זה ינוהל על ידי משרד האוצר לפי שיקול דעתו. אם יעבור התקציב לשנת 2019, רשות שדות התעופה תעביר דיווידנד בסך 1.2 מיליארד שקלים למדינה. עובדי רשות שדות התעופה יהנו מבונוס בגובה משכורת אחת. כמו כן, ביחידות התפעוליות הוגדלו מספר התקנים עבור עובדים קבועים. בנוסף, הגדלנו את המענקים שיתקבלו עבור פריון העבודה ברש״ת".

פנחס עידן, יו״ר ועד העובדים מסר: ״זו בשורה גדולה לעובדי הרשות ולרשות עצמה. הצלחנו למצוא נוסחה שתשמור על האיתנות הפיננסית של הרשות ולתגמל את העובדים שהופכים את רש״ת לגוף משגשג שמשיא רווחים למדינת ישראל".