שר החינוך נפתלי בנט
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

בנט לנתניהו: "אם תפיל ממשלת ימין - תאבד אותנו"

שר החינוך אמר ל"הבוקר הזה" בכאן רשת ב' כי פתרון המשבר סביב חוק הגיוס תלוי ברצונו של נתניהו. בליכוד תקפו: בנט חותר להפיל את הממשלה ולדאוג לעצמו לסידור עבודה"
"קלמן-ליברמן" ומיכאל שמש
11 במרץ 2018
07:58
עודכן ב 10:17

שר החינוך נפתלי בנט התייחס הבוקר (ראשון) למשבר בקואליציה סביב חוק הגיוס ואמר כי "המשבר מדומה שיכול להיפתר". בראיון לאריה גולן בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב' אמר עוד בנט כי "הכל תלוי ברצונו של נתניהו". השר הוסיף כי התנאים שמעמיד ראש הממשלה בנימין נתניהו הם "דינמיקה של מי שמחפש בחירות".

השר בנט סרב להיענות לדרישות ראש הממשלה בנימין נתניהו ולהתחייב לשלמות הקואליציה בכל מצב. "אין לנו שום התחייבות לגבי המשך כהונת הקואליציה. אני לא מוכן לתת ערבות מראש למישהו שנגבה אותו, אני שומר לעצמי את הזכות לקבל את ההחלטה כאשר הדברים יקרו", אמר בנט.

שר החינוך הוסיף כי התחילה דינמיקה של בחירות: "הציבור לא יסלח למי שייקח אותו לבחירות מיותרות. אני רואה אנשים מטפסים על עצים וחוק הגיוס לא נראה לי כמו סיבה מהותית. אני רואה רצון של כל צד להעמיד תנאים חריפים לצד השני - זו דינימיקה של מי שמחפש בחירות.

"אני לא מתכוון לתקוף את ליברמן אבל אנחנו צריכים לחשוב טוב טוב מהי טובת מדינת ישראל. אני מדבר עם כל ראשי המפלגות וכולנו מגרדים את הראש ולא כל כך מבינים מאיפה הדבר הזה הגיע. זה נראה משבר מדומה ואפילו משבר יזום. אם יהיו בחירות זו תהיה מערכת בחירות קוטבית קשה ומיותרת", אמר בנט.

בליכוד תקפו את דבריו של בנט: "בזמן שראש הממשלה עסוק בפתרון המשבר וייצוב ממשלת הימין, בנט עסוק בקמפיין בחירות אישי". עוד נאמר בתגובה כי "אם בנט היה באמת היה דואג לממשלת הימין, הוא היה מתחייב להישאר בממשלה עד סוף הקדנציה בנובמבר 2019".

"הדבר האחרון שמעניין את בנט זה לייצב את הממשלה הלאומית בראשות נתניהו. כפי דבריו הבוקר חושפים, בנט חותר להפיל את ראש הממשלה נתניהו ולדאוג לעצמו לסידור עבודה", נמסר מהליכוד.

שר הפנים אריה דרעי אמר הלילה למקורביו אחרי הפגישה עם ראש הממשלה: "חבל על הזמן שלנו, נתניהו רוצה בחירות. הוא רק מוסיף כל הזמן תנאים חדשים ומסבך את המצב. הוא מעלה את כולם על העץ".

גורמים נוספים בקואליציה האשימו את נתניהו: "אנחנו במסיבת תחפושות. ראש הממשלה החליט מסיבותיו שלו ללכת לבחירות. נתניהו יפרק ממשלת ימין, ועל זה הימין האידיאולוגי לא יסלח".

השרה שקד: "המשבר פתיר ונפתר. לא נסכים לבחירות ביוני"

"משבר פוליטי מזויף". שרת המשפטים איילת שקד (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

שרת המשפטים איילת שקד אמרה לקלמן ליבסקינד וזאב קם בתכנית "קלמן-ליברמן" כי "המשבר פוליטי ומזויף". שקד הוסיפה כי כל חברי הקואליציה חושבים כך. "החרדים לא אוהבים את מתווה החוק החדש, אבל הם ידעו לחיות איתו", אמרה שקד.

שרת המשפטים אמרה עוד כי מפלגתה לא תסכים לבחירות ביוני. "המשבר הזה פתיר, והוא כבר נפתר. במשך שבוע יוצרים כאן מהומה גדולה על לא דבר. להמשיך בקואליציית 61 בלי ישראל ביתנו זו אפשרות. אני אוהבת את העבודה עם ישראל ביתנו, אבל הסתדרנו במשך שנה וחצי עם 61", אמרה שקד.

חבר הכנסת רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) אמר בתכנית כי מפלגתו מתנגדת נחרצות לבחירות, אך האשים: "הבעיה לא אצלנו". אילטוב הוסיף כי ישראל ביתנו נכנסה לקואליציה כד לחזק את המחנה הלאומי. "לא ביקשנו להצטרף לקואליציה, אלא התבקשנו", אמר חבר הכנסת.

האיום של מפלגות הקואליציה להתנגד לכוונת ראש הממשלה לקיים את הבחירות בתוך שלושה חודשים, ולנסות לקבוע בחוק לפיזור הכנסת שהבחירות יהיו בסוף השנה או לכל המוקדם בספטמבר-אוקטובר הוא איום סרק.

לפי חוק יסוד הכנסת, ניתן לקבוע את תאריך הבחירות עד חמישה חודשים מרגע אישור החוק לפיזור הכנסת, כלומר עד אוגוסט. מכיוון שאוגוסט זה חופש גדול, ולא עושים בחירות בחופש הגדול, זה לא משאיר מרחב תמרון אמיתי בנושא.