בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו: "אי אפשר להחזיק בממשלת 61"

ראש הממשלה אמר בישיבת שרי הליכוד: "נמשיך היום במאמצים להגיע לפשרה". ליברמן: "לא נעבוד עם אקדח לרקה. מבקש קצת צניעות מהשותפות הקואליציוניות"
מיכאל שמש, משה שטיינמץ וזאב קם
11 במרץ 2018
11:07

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (ראשון) בישיבת שרי הליכוד כי נמשכים המאמצים להשגת פשרה במשבר בקואליציה, שתמנע את הקדמת הבחירות."אנחנו פועלים למען ממשלה יציבה שתפעל עד תום הקדנציה בנובמבר 2019. הוא ציין כי "דבר אחד ברור - בממשלת 61 אי אפשר להחזיק. זה ברור לכולם. כבר הבוקר הבנו שאפילו חברים בליכוד מתנים הצבעות תמורת כל מיני דברים. 61 זה לא אופציה. לכן נמשיך היום במאמצים להגיע לפשרה".

לדברי נתניהו, "יש לנו הישגים גדולים ומשימות לא קטנות לפנינו. כדי שזה יקרה, כל הסיעות צריכות להגיע להסכמה ולהחליט שממשיכים ביחד. אנחנו עובדים כדי לנסות להשיג את זה, כי אזרחי ישראל רוצים ממשלה יציבה שתמלא את ימיה".

שר הביטחון אביגדור ליברמן הבהיר הבוקר כי מפלגתו תרוץ לבד בבחירות הבאות. "שלא יצפו מאיתנו שנתמוך בנוסח חוק שמתואם עם החרדים בלי בכלל להגיע למגרש של משרד הביטחון וצה"ל", אמר במפגש עם מתגייסים בבסיס תל השומר. "אני משתדל להישאר הכי ענייני שרק אפשר".

שר החינוך נפתלי בנט אמר הבוקר בראיון לאריה גולן בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב', כי המשבר הקואליציוני הוא "מדומה" והוסיף כי התנאים שמעמיד ראש הממשלה הם "דינמיקה של מי שמחפש בחירות". כמו כן, הוא סירב להתחייב על המשך כהונת הקואליציה. בהמשך פנה לנתניהו בחשבון הטוויטר שלו: "אם תפיל ממשלת ימין ותוביל לבחירות מיותרות למטרות פרסונליות, תאבד אותנו".


דבריו של בנט עוררו סערה בממשלה ובמפלגת השלטון הזדרזו לצאת נגדו על הדברים: "בזמן שראש הממשלה נתניהו עסוק בפתרון המשבר וייצוב ממשלת הימין, בנט עסוק בקמפיין בחירות אישי. אם בנט היה באמת דואג לממשלת הימין, הוא היה מתחייב להישאר בממשלה עד סוף הקדנציה בנובמבר 2019. אלא שהדבר האחרון שמעניין את בנט זה לייצב את הממשלה הלאומית בראשות נתניהו. כפי שדבריו הבוקר חושפים, בנט חותר להפיל את ראש הממשלה נתניהו ולדאוג לעצמו לסידור עבודה".

ליברמן תקף גם הוא את שר החינוך ואמר כי "שמעתי שיש גורם בכיר בקואליציה שמחנך עצמו להיות ראש ממשלה ושר ביטחון בו זמנית מתדרך בעילום שם. זה מלמד על תכנים ועל נוסח. מבקש קצת צניעות מהשותפות הקואליציוניות". שרת התרבות והספורט מירי רגב הגיבה לדבריו של בנט בפתח ישיבת הממשלה, ואמרה: "אי אפשר להיות גם שר ביטחון וגם ראש ממשלה. הוא צריך לבחור מה הוא רוצה".

שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס סיכם את הדרמה המתמשכת בקואליציה: "אנו עשויים למצוא את עצמנו במערכת בחירות בקרוב".

האיום של מפלגות הקואליציה להתנגד לכוונת ראש הממשלה לקיים את הבחירות בתוך שלושה חודשים, ולנסות לקבוע בחוק לפיזור הכנסת שהבחירות יהיו בסוף השנה או לכל המוקדם בספטמבר-אוקטובר הוא איום סרק.

לפי חוק יסוד הכנסת, ניתן לקבוע את תאריך הבחירות עד חמישה חודשים מרגע אישור החוק לפיזור הכנסת, כלומר עד אוגוסט. מכיוון שאוגוסט זה חופש גדול, ולא עושים בחירות בחופש הגדול, זה לא משאיר מרחב תמרון אמיתי בנושא.

אתמול פורסם בחדשות השבת כי גורמים בקואליציה טוענים שנתניהו מעוניין בבחירות, וסיפרו על הסכם בין שר הביטחון לראש הממשלה הנוגע להקדמתן, בתמורה לכך שתיק הביטחון יישאר בידיו של ליברמן גם אחריהן .