אדם מחטט בפח אשפה בירושלים
צילום: אנה קפלן, פלאש 90

ה-OECD: כלכלת ישראל חזקה, אך הפערים החברתיים מורגשים

בכירי הארגון הציגו בירושלים את הדוח הכלכלי על ישראל לשנת 2018 ולפיו בישראל צמיחה כלכלית חזקה ואבטלה נמוכה, אך מחירי דירות גבוהים ורמת עוני גבוהה בהרבה בסקטורים מסוימים מהממוצע בארגון
גיא מולדבסקי
11 במרץ 2018
14:01
עודכן ב 14:41

אלברו פריירה, מנהל האגף הכלכלי של ה-OECD (הארגון לשיתוף פעולה ולפיתוח כלכלי) הציג היום (ראשון) את הדוח הכלכלי של הארגון על ישראל לשנה הנוכחית וממנו עולה כי כלכלת ישראל ממשיכה להיות חזקה, אך הפערים הכלכליים והחברתיים בה עדיין מורגשים מאוד. במסיבת עיתונאים במשרד האוצר בירושלים, ציין פריירה ציין  כי לישראל ביצועים מאקרו-כלכליים מרשימים בהשוואה להרבה מדינות אחרות בעולם ביחד עם  צמיחה כלכלית חזקה ורמת אבטלה נמוכה הממשיכה לרדת. 

עם זאת הדוח מציג רמת עוני בישראל הגבוהה בהרבה מהממוצע ב-OECD בסקטורים מסוימים וכך גם באשר לרמת ההשכלה בארץ. לדברי פריירה, ערביי ישראל וחרדים אינם נוכחים מספיק בשוק העבודה. "ב-2060 כאשר ערבים ישראלים וחרדים יהוו כמחצית האוכלוסייה בישראל, אנו צופים שרמת החיים בה תרד בצורה מורגשת", אמר פריירה והוסיף כי רמת ההשכלה חייבת להשתפר וכי מבחני פיז"ה לא מספיק טובים. "ההשקעות בחינוך ממשיכות להיות נמוכות, הרבה יותר נמוך מהממוצע ב-OECD".

עוד עולה מהדוח כי מחירי הדירות בישראל גבוהים ברמה בינלאומית ובארגון מזהירים כי על הממשלה להתייחס לנושא זה. ב-OECD ממליצים על ביצוע רפורמות מקיפות בחינוך, בתשתיות ובשווקי המוצרים. "כל השינויים האלה יחזקו את הכלכלה החברתית ואת היצרנות".

בעקבות הצגת הדוח אמר יואל נווה, הכלכלן הראשי במשרד האוצר, כי בסך הכול מדובר בדוח שמדגיש את חוזקה הכלכלית של מדינת ישראל. "כמובן שניקח לתשומת לבנו את ההמלצות שבדו"ח וננסה ליישם אותן", אמר נווה.

שגריר ישראל ב-OECD, כרמל שאמה הכהן, אמר בתגובה כי מדובר בדוח חיובי על הכלכלה הישראלית המציג באור חיובי את התהליכים האחרונים שקורים וכן שישראל מובילה בצמיחה בקרב כל מדינות הארגון. "זו תמונת ראי מאוד מקצועית על הכלכלה הישראלית שיכולה להיות בסיס לקבלת החלטות ומנוף לרפורמות ולהמשיך את המגמה שהמשק והחברה הישראליים הולכים בו", אמר. עם זאת, הוא הוסיף:"ראינו גם שקפים שיכולים להיות מטרידים לגבי העתיד הרחוק, עם דברים בסיסיים במבנה של החברה הישראלית ובמבנה התעסוקתי של שוק העבודה הישראלי שאם לא ישתנו אז התוצאות החיוביות והמרשימות של היום יהיו נחלת העבר".

ח"כ נחמן שי מהמחנה הציוני אמר בתגובה לדוח כי מדובר ב"מגה כישלון" לממשלת ישראל: מדינה עשירה ואזרחיה עניים. ״דוח OECD מלמד כי כלכלת ישראל פורחת אבל אזרחי המדינה מצויים במצוקה. הנתונים הבלתי מפתיעים הללו מקבלים שוב גושפנקא רשמית על ידי ארגון בינלאומי. העובדה כי הממשלה אינה משכילה להפנות את יכולותיה הכלכליות ומאמציה לטובת אזרחיה, ובהם ילדים ואזרחים ותיקים, שרבים מהם נמצאים מתחת לקו העוני, היא מחטף שמהווה מגה כישלון לממשלת ישראל״.