עיריית ירושלים
צילום: אנה קפלן, פלאש 90

ברקע המעצרים: התחקיר שחשף חשדות לשחיתות בעיריית ירושלים

כתב כאן חדשות פרסם בגלי צה"ל כבר ב-2016 על חשדות לפלילים בעירייה, כשהיועץ המשפטי הצביע על ניגוד עניינים בין ממלא מקום ראש העיר מאיר תורג'מן ליזם מקומי
מיכאל שמש
12 במרץ 2018
13:48

ברקע המעצרים שבוצעו הבוקר (שני) בחשד לשחיתות בעיריית ירושלים, תחקיר של כתב כאן חדשות, מיכאל שמש, שפורסם בגלי צה"ל לפני כשנתיים, חשף כבר אז חשדות לפלילים בעירייה. מהתחקיר עלה אז כי היועץ המשפטי של העירייה הורה לממלא מקום ראש העיר מאיר תורג'מן לא להשתתף בדיונים הנוגעים, בין השאר, ליזם הנדל"ן דוד קליינר ולאיש העסקים משה הבא - בשל חשש לניגוד עניינים.

התחקיר מ-2016 נוגע למבנה הדואר ברחוב יפו בירושלים בבעלותו של הבא, שנחנך ב-1938 ונחשב מבנה היסטורי לשימור. הבא פנה בזמנו לקליינר בבקשה להשביח את הנכס, מהלך המחייב עמידה בכללי שימור קפדניים. באופן בלתי שגרתי, תורג'מן, המכהן כיו"ר ועדת התכנון והבנייה של עיריית ירושלים, נכח בדיונים של ועדת השימור בנוגע למבנה העתיק. במהלך אחד הדיונים, תורג'מן הוקלט תוקף את אנשי מחלקת השימור על רקע דרישות מחמירות שהעלו סביב שיפוץ הבניין.

האזינו לתחקיר בתכנית "בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל, 2016:

בין השאר, הדיונים בוועדת השימור נגעו לבקשתם של הבא וקליינר לפרוץ פתחים במבנה העתיק, בניגוד לעמדת אנשי המקצוע שהבהירו כי המהלך יפגע ביופיה של חזית המבנה. הבא וקליינר נכחו אף הם בישיבה שהוקלטה אז, כמו גם תורג'מן. בפרוטוקול הישיבה נכתב כי נציג מחלקת השימור, האדריכל שעיה רוט, אמר: "אין לגעת במבנה הנדיר מהמאה הקודמת ויש להתייחס אליו כאל תכשיט יקר ערך. מתפקידנו בוועדת השימור למנוע כרסום כלשהו בחוקי השימור לגבי מונומנטים בירושלים".

בעקבות התנגדות הנציג, התפתח עימות בינו לבין תורג'מן שהטיח בו: "אני אבוא גם בלי קבלת קהל ואתן לך ציונים. חצוף. עובד הכי כישלון שיש בשימור".

הבוקר הותר לפרסם כי המשטרה עצרה בכיר בעיריית ירושלים, יזם מקומי, בנו ושותפו העסקי, שותף של אנשי העסקים שנעצרו ומקורב לבכיר בעירייה - בחשד לעבירות שוחד, מרמה, הפרת אמונים ועוד. במשטרה חושדים כי הבכיר בעירייה קיבל טובות הנאה תמורת קידום מטרות של אחרים.

על פי החשד, הבכיר בעירייה קיבל טובות הנאה בתמורה לקידום עניינים של יזמי נדל"ן המקורבים אליו - אף על פי שהוזהר על ידי היועץ המשפטי של עיריית ירושלים כי הוא נמצא בניגוד עניינים, ובניגוד לעמדת גורמי מקצוע רבים. המשטרה פשטה על העירייה והחרימה מסמכים וקלסרים רבים הנוגעים להליכי התכנון והבניה. בלשי יאח"ה אספו מסמכים מקומת ההנהלה של העירייה.