צילום: הדס פרוש, פלאש 90

נתניהו בכנסת: "אם יהיו בחירות, נתמודד בהן וננצח - אבל אנחנו עוד לא שם"

רה"מ קרא לחברי הקואליציה לעשות מאמץ עליון למנוע את פירוק הממשלה ברקע משבר חוק הגיוס: "לרדת מצמרות העצים אל קרקע האחריות". הרצוג: "שרים ביקשו שנקדים את הבחירות ליוני". חוטובולי ללכאן חדשות: "אדלשטיין ונתניהו דנים במועד לבחירות"
זאב קם ומיכאל שמש
12 במרץ 2018
16:54

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נאם הערב (שני) במליאת הכנסת במסגרת דיון 40 חתימות על רקע משבר חוק הגיוס, וקרא לחברי הקואליציה לעשות כל שביכולתם כדי להשאיר את הממשלה על כנה. נתניהו אמר כי אם יהיו בחירות, מפלגתו תתמודד בהן ונתצח, אך עדיין לא מאוחר מדי לטפל במשבר חוק הגיוס.

בתוך כך, סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי (הליכוד) אמרה הערב ל"והרי החדשות" בכאן 11, כי "יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, ונתניהו, דנים במועד לבחירות". לדבריה, "האווירה בכנסת כרגע היא לא שאלה של 'אם', אלא שאלה של 'מתי'"?

"לא היינו צריכים להגיע למצב הזה. הממשלה שלנו ממשלה מצוינת. היא מתנהלת באחריות, בשיקול דעת וביציבות. ממשלה שמביאה הישגים לאזרחי ישראל והם יודעים להעריך את זה", אמר ראש הממשלה. 

נתניהו אמר כי "אם יהיו בחירות, נתמודד בהן וגם ננצח - אבל אנחנו עוד לא שם. השעה מאוחרת, אבל לא מאוחרת מדי. צריך לעשות מאמץ עליון אחרון כדי לשמור על הממשלה בהרכבה הנוכחי לאורך זמן". הוא פנה לחברי הקואליציה: "בגלל ההישגים הגדולים והאתגרים הגדולים שעומדים בפנינו, אני קורא לחבריי ובראשם שר הביטחון, אביגדור ליברמן, וראשי הסיעות החרדיות, ואני אומר לכם – צריכים לפעול באחריות".


לדברי ראש הממשלה, "המדינה זקוקה לממשלה יציבה, איתנה, רחבה, שמתפקדת לאורך זמן. היא זקוקה לממשלה שלנו. אנחנו צריכים להמשיך יחד". צריך לעשות דבר אחד: לרדת מצמרות העצים אל קרקע האחריות. לעשות מאמץ עליון כדי להשאיר את הממשלה הטובה הזו על כנה לאורך זמן".

נתניהו אמר כי הוא אינו חושש מבחירות. "להיפך. הציבור רואה את ההישגים האדירים שלנו. לאורך כל השנים שאני כאן, מעולם לא ראיתי תמיכה כזו - בי, במשפחתי, במדיניות של הממשלה בראשותי. תמיכה אדירה", אמר.

ראש הממשלה ציין כי הוא אינו מעוניין בממשלה צרה: "ממשלה שנשענת על חודו של קול פשוט לא מסוגלת לתפקד. היינו בסרט הזה ומשכך הרחבנו את הממשלה. והממשלה הנוכחית מתפקדת היטב וצריך לעשות מאמץ לשמר אותה".

צפו בדיון בכנסת:

על האופוזיציה אמר נתניהו: "עמדתם כאן, קבעתם, פסקתם בטון אחראי ומוסמך - אמרתם שהרסתי את היחסים עם ארצות הברית – אבל היחסים מעולם לא היו בשיא כזה. אמרתם שאני מפריז באיום האיראני – היום כל העולם מבין את גודל האיום. אמרתם שאני מוביל לבידוד מדיני, והיום מבינים שאני מוביל את ישראל לפריחה מדינית. אמרתם שאני הורס את הכלכלה, אבל האבטלה בשפל והכלכלה פורחת - אחת הכלכלות המצליחות בעולם. הציבור קובע פעם אחר פעם שאתם תשבו כאן ואני אעמוד כאן כראש ממשלת ישראל".

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני), שעלה לנואם לאחר ראש הממשלה, פנה אליו: "ארבעה מראשי המפלגות שלך לא נמצאים כאן, כי הם לא מאמינים לך. הם יודעים שאתה רוצה בחירות. אנחנו לא מפחדים מבחירות - אנחנו מפחדים ממך". הרצוג המשיך: "שרים בממשלתך ביקשו שנקדים את הבחירות ליוני".

קודם לכן במהלך הדיון במליאה אמר ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה): "ליברמן הצטרף היום לניסיונות לבצע הפיכה שלטונית שנועדה להפיל את נתניהו. יידע שהוא משתף פעולה עם הגרועים שבאנשי השמאל הקיצוני. לא יסלחו לך על הפלת ממשלת הימין".


מנגד, יו"ר מפלגת יש עתיד ח"כ יאיר לפיד, תקף את נתניהו: "ראש ממשלה בישראל שנותרה בו טיפת אחריות, לא יכול להגיד בפייסבוק שלו שהמשטרה והפרקליטות לוחצים על עדי מדינה לשקר. הוא לא יכול להגיד לאזרחים שאסור לסמוך על רשויות החוק". לפיד הוסיף: "כל הקואליציה שלך בעקבותיך. פוליטיקאים שעסוקים רק בעצמם. שלא אכפת להם מהאזרחים. שלא רואים אותם ממטר. מתחיל להיווצר פער בלתי נסבל. בין מדינת ישראל לבין הפוליטיקה שלה. כי אתם כבר לא עובדים בשביל המדינה. אתם עובדים  רק בשביל עצמכם." לפיד תקף את נתניהו על כך שקרא ספר במהלך הדיון. ראש הממשלה הרים בתגובה את הספר באוויר.

מוקדם יותר היום הכריז שר הביטחון אביגדור ליברמן כי הוא וכל חברי סיעתו יתנגדו לחוק הגיוס, ובכך דחה את הצעת הפשרה שהושגה בפגישה בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, וסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, בנושא משבר חוק הגיוס."חוק הגיוס שהובא הוא פייק חוק קלאסי", טען ליברמן. "אם היו רוצים לחוקק חוק בתחום המיסוי, היו מביאים אותו לפני משרד האוצר. כל המציאות של היומיים האחרונים זה תיאטרון אבסורד". ליברמן אמר את הדברים לאחר שהבוקר אישרה ועדת השרים לחקיקה את חוק הגיוס שגובש במסגרת הפשרה שהושגה בין ראש הממשלה לבין הסיעות החרדיות. החוק בנוסח הנוכחי אינו עומד בדרישת בג"ץ, והמשך תהליך החקיקה שלו יתבצע בתיאום עם משרד הביטחון ועם היועץ המשפטי לממשלה, שצפוי להתנגד לו.

גם שר החינוך ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, התייחס בישיבת הסיעה לניסיונות למצוא פשרה בקואליציה: "זה לא רק 'פייק משבר', זה פייק מנהיגות. הנתונים מראים שיש עלייה בגיוס של החרדים. בנט הדגיש כי "אנחנו מגבים את מאמצי ראש הממשלה לפתור את המשבר. זיהינו אתמול בצהריים שינוי בעמדת את הממשלה".