ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי
צילום: אי-פי

מיי: "סבירות גבוהה שרוסיה אחראית להרעלת המרגל הרוסי ובתו"

ראש ממשלת בריטניה התייחסה בנאום בפרלמנט לחשדות לפיהן רוסיה הרעילה את סרגיי סקריפאל באנגליה: "לא נסבול ניסיון חצוף שכזה לרצוח אזרחים על אדמתנו". היא איימה: "יש לשגריר הרוסי 36 שעות לספק הסברים". שר החוץ הרוסי בתגובה: "מופע של קרקס"
רויטרס
12 במרץ 2018
19:37

ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, אמרה בנאום הערב (שני) בפרלמנט הבריטי, כי "הממשלה מסיקה שקיימת סבירות גבוהה שרוסיה היא האחראית להרעלתם של סרגיי סקריפאל ובתו". היא הכריזה כי "לא נסבול ניסיון חצוף שכזה לרצוח אזרחים על אדמתנו". סקריפאל, מרגל רוסי לשעבר, הורעל בתחילת השבוע שעבר באמצעות גז עצבים נדיר.

"כמדינה שמאמינה בצדק ושלטון החוק, זה חשוב שנמשיך בדרך הנכונה ולא נסתמך על ספקולציות", אמרה מיי. "החקירה ממשיכה ועלינו לאפשר למשטרה להמשיך בעבודתה. זה ברור שסרגיי סקריפאל ובתו הורעלו על-ידי גז עצבים ברמה צבאית שמפותח על-ידי הרוסים. קיימת סבירות גבוה שרוסיה אחראית למתקפה. או שרוסיה אחראית להתקפה, או שהרוסים אפשרו לגז העצבים להגיע לידיים של אישים מסוימים".

ראש ממשלת בריטניה הציבה אולטימטום לשגריר הרוסי במדינתה, לפיו עליו לספק בתוך 36 שעות הסבר כיצד רוסיה פיתחה את גז עצבים בו נעשה שימוש בעיר סליסבורי. "בריטניה מוכנה לנקוט בצעדים נגד רוסיה. אם היא לא תספק תשובה שמניחה את הדעת, בריטניה תסיק כי ההרעלה היא שימוש בכוח על אדמת בריטניה. לא נסבול ניסיון חצוף שכזה לרצוח אזרחים על אדמתנו".

בתגובה לדברי מיי, כינה שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, את הופעת ראש ממשלת בריטניה "מופע של קרקס". מוקדם יותר היום לעג נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, על האשמות בריטניה בדבר מעורבות מדינתו בהרעלת המרגל סקריפאל בבריטניה: "קודם תגלו מה קרה שם, ואז נדבר על הנושא".

הבוקר אמר יו"ר ועדת החוץ של הפרלמנט הבריטי כי "נראה שהרעלת המרגל הרוסי שערק לבריטניה סרגיי סקריפול הוא ניסיון לרצח, הנעשה בתמיכה של מדינה". ביום שישי האחרון פעלו צוותי מז"פ סביב הקבר של בנו של סקריפאל והקימו במקום אוהל זיהוי פליל. בנוסף, משרד ההגנה הבריטי ציין כי 100 חיילים נשלחו לעיר סולסברי, בה הורעל המרגל הרוסי לשעבר, כדי לפנות חפצים מזירת האירוע בה הורעל.