שרת המשפטים איילת שקד
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

שקד: "הפלת ממשלת ימין על כלום - טעות היסטורית"

שרת המשפטים קראה לרה"מ הממשלה שלא לפרק את הקואליציה, במפלגת כולנו ניסו לתמרץ את הליכוד לוותר על הבחירות באמצעות חוק הלאום. ליברמן: "הכדור במגרש של נתניהו"
זאב קם וגיא מולדבסקי
13 במרץ 2018
08:09
עודכן ב 13:10

שרת המשפטים איילת שקד קראה הבוקר (שלישי) לראש הממשלה בנימין נתניהו שלא להוביל לבחירות מוקדמות. "להפיל ממשלת ימין על כלום ושום דבר זו טעות היסטורית, שתהיה דומה בממדיה להפלת ממשלת שמיר ב-92", כתבה שקד בחשבון הטוויטר שלה.

גם שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס הבוקר למשבר הקואליציוני ואמר כי "אם ראש ממשלה לא רוצה בחירות, הוא לא יפטר את השרה לנדבר, והיו תקדימים. אם יפטר אותה – אנחנו בדרך לבחירות". את הדברים אמר שר הביטחון בכנס השנתי לפיתוח יכולות צבאיות.

הולכים לאיבוד בים ההצהרות ברקע חוק הגיוס? סידרנו אותן בשבילכם

ליברמן הוסיף כי "אי אפשר לצפות מישראל ביתנו שנתמוך בחוק הגיוס. כולנו נצביע נגד. הכדור נמצא במגרש של ראש הממשלה, נראה איך יתנהג אחרי ההצבעה ומשם נבין את הכל". גורמים בכירים נוספים בקואליציה התייחסו לאפשרות שנתניהו יפטר את לנדבר ויביא לפירוק הממשלה, ואמרו כי למרות שמדובר בצעד חריג, נתניהו לא מחויב לעשות זאת. אותם גורמים הוסיפו כי כל מרכיבות הקואליציה ישלימו עם העלמת העין מהצבעת נגד של לנדבר.

נתניהו וליברמן לא נפגשו אתמול בלילה, ובין השניים קיים נתק, כך אומרים היום גורמים בסביבת ראש הממשלה.

במסגרת המאמצים לסיים את משבר הגיוס, זימן אליו ראש הממשלה בנימין נתניהו את ראשי הקואליציה לשיחות ליליות, אך כשרצה לפגוש את שר הביטחון אך נאמר לו שהוא בתרגיל. במפלגות הקואליציה חשו אתמול שנתניהו החליט ללכת לבחירות ועכשיו רק מחפש את התירוץ. 

בסיעת כולנו ניסו לתמרץ את הליכוד לוותר על הבחירות ועל פיזור הכנסת. הבוקר תצביע הוועדה המשותפת בכנסת שעוסקת בהכנת חוק הלאום על אישורו לקראת קריאה ראשונה. זאת לאחר עשרה חודשים בהם החוק תקוע בכנסת, בעיקר עקב התנגדות כולנו לסעיף שמעדיף את ערך המדינה היהודית על פני הערך הדמוקרטי.

גורמים בסיעת כולנו הסבירו כי מדובר בניסיון להעביר מסר לליכוד - אם ראש הממשלה לא ילך לבחירות ולא יפזר את הכנסת, אפשר יהיה לאשר את חוק הלאום גם במליאת הכנסת.

שר התחבורה ישראל כץ אמר לאריה גולן בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, כי הליכוד וראש הממשלה לא רוצים בחירות. לדבריו, כל מרכיבי הקואליציה צריכים להסיר את האולטימטומים. "שמענו את מפלגות הקואליציה מאיימות על ראש הממשלה. הדבר הזה לא ייתכן, יש לכולנו שאיפות פוליטיות אבל צריך להשאיר אותן לזמן המתאים".

"הליכוד וראש הממשלה לא מעוניינים בבחירות אבל גם לא חוששים מהן", אמר כץ. "כדי לסיים את המשבר, כל מרכיבי הקואליציה צריכים להסיר את האולטימטומים שלהם ללא תנאי. שרים צריכים לכבד כללים".

בהמשך התראיין לתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב גם יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, והתייחס לדשדוש בסקרים: "בכל מערכת בחירות, בשלושה חודשים הכל קורה. לפיד לא יכול להרכיב ממשלה, גם כשהוא חזק בסקרים. זה אנחנו או נתניהו".

על הסיכוי לבחירות אמר גבאי: "נבחר במועד הנכון לנו, לא זה שנכון לראש הממשלה. אנחנו צריכים לראות מה נוח לנו ומה נוח לעם ישראל. ישראל לא יכולה להתנהל לפי מה שנוח לנתניהו".