יוליה סמוילובה - נציגת רוסיה באירוויזיון 2018
מקור: eurovision.tv

''הקאמבק של רוסיה": פרק נוסף באופרת הסבון של האירוויזיון

רוסיה חוזרת לאירוויזיון לאחר שבשנה שעברה הורחקה (או הרחיקה את עצמה - תלוי את מי שואלים). האם זהו תעלול היחצנות המרהיב ביותר בעולם האירוויזיון של השנים האחרונות?
דניאל דונקלמן
13 במרץ 2018
14:05

הסיפור שלנו מתחיל עוד ב-2013, מגיע לשיאו לפני שנתיים בשטוקהולם ונמשך עד ימינו אנו. אז שבו בנחת, הכינו את הפופקורן ותשכחו לרגע שמדובר בתחרות שאמורה להיות חפה מפוליטיקה.

מאז 2013 רוסיה חווה באירוויזיון מתקפה אנטי-רוסית. הביא לכך גל החקיקה לשמירת המשפחה במדינה (משמע חקיקה אנטי-להט"בית, הקהילה ממנה באים רבים מחובבי התחרות), כאשר סיפוח חצי האי קרים בידי הרוסים העלה אף הוא את גובה הלהבות. מי שתרמו למתקפה הזו היו הרוסים עצמם, שבמהלך חסר בושה, או אולי חסר מודעות, שלחו לתחרויות האירוויזיון שירי שלום ואחווה דביקים מאין כמוהם. 

מתקדמים. לאחר שלוש שנים של צעקות בוז מצד הקהל האירופי, רוסיה ביקשה להגיע לשטוקהולם 2016 במטרה להוכיח את גדולתה הלאומית ואת מעמדה כמעצמת אירוויזיון מודרנית בפני אירופה הליברלית והפרו-אוקראינית. אם תרצו: המלחמה הקרה – גירסת הפאייטים והטראש.

וכך בימת אירוויזיון 2016 בשטוקהולם הפכה לזירת איגרוף. בפינה הימנית ניצב סרגיי לזרב, זמר הפופ הגדול ביותר של המדינה עם פאוור-פופ והופעה בימתית מרהיבה בחסות אייקון פופ רוסי נוסף ואושיית אירוויזיון בזכות עצמו, פיליפ קירקורוב. בפינה השמאלית ניצבה לה ג'מאלה מאוקראינה עם שיר על סבתה שחוותה את הגירוש האתני של הטטרים מחצי האי קרים בידי כוחותיו של סטלין ב-1944. האלגוריה לימינו-אנו התבקשה. בתפקיד השופט, אירופה כולה. בתחרות ניצח לזרב את ההצבעה הפופולרית, אך צוותי השיפוט סיכלו את ניצחונו של לזרב. בסיום הערב, אחרי כל ההתכתשויות, הייתה זו אוקראינה שגברה על הדוב הרוסי. 

השיר המנצח של אוקראינה באירוויזיון שטוקהולם 2016

מרגע הניצחון האוקראיני וההבנה כי אירוויזיון 2017 יתקיים בקייב, עיני כולם היו נשואות למוסקבה לראות כיצד יגיבו הרוסים. היה ברור שאם יגיעו לאירוויזיון שנערך על אדמת אוקראינה יקבלו במקרה הטוב קבלת פנים קרירה, ובמקרה הרע יהיו חשופים לאלימות בהיות המשלחת הרוסית פרסונה נון-גראטה במדינה. הרוסים משכו את הבאזז סביבם עד לרגע האחרון. הדילמה הייתה האם לחוות השפלה בדמות עשרות אלפי מקומיים הצועקים בוז באולם לעיניהם של 200 מיליון צופים ברחבי העולם, או האם להכריז על פרישה מהתחרות ולקפל את הזנב הלאומי בין הרגליים. אבל הרוסים לא פראיירים, לעיניהם המשתאות של האוקראינים הם ביצעו מהלך מנצח מבחינתם והכריזו על נציגתם לתחרות. התעלול היחצני המושלם החל להתגלגל.


הרוסים בחרו בפליטת דה וויס המקומית, יוליה סאמוילובה, המרותקת לכסא גלגלים עקב סוג נדיר של ניוון שרירים. את החבילה ''התמימה'' השלים השיר הנבחר - שיר על חוזק הנפש והרוח (שנכתב ע"י זוג ישראלים, אגב). סאמוילובה מצידה הופיעה במספר מפגני תמיכה בפוטין ובסיפוח חצי האי קרים ע"י הרוסים, והתבטאה ברשתות החברתיות בטון לוחמני ואף גזעני נגד אוקראינה. בשל כל אלה, היא הוכנסה אחר כבוד לרשימה שחורה של אמנים שכניסתם לתחומי אוקראינה נאסרה, זאת עוד בטרם האירוח של האירווזיון בקייב היה לעובדה מוגמרת.

השיר איתו הייתה אמורה יוליה סאמוילובה להתחרות באירוויזיון 2017 בקייב

הדבר העמיד למבחן את איגוד השידור האירופי שהיה צריך להוכיח שעם כל הכבוד לאוקראינים המארחים, ביקורת הגבולות של האירוויזיון נמצאת בידיו, וגם את האוקראינים שהיו צריכים להחליט האם לאפשר לרוסים להיכנס ולהתעלם מהרשימה השחורה. פרנסי התחרות שיקשקו מפחד שהמופע שמזוהה עם ליברליות והכלה ייזכר ככזה שסגר את שעריו בפני בחורה נכה שרק רוצה להגשים חלום ולשיר על הבמה הכי גדולה באירופה. לבסוף הפור נפל – אחרי ישיבות של ראשי האיגוד וראשי המדינה המארחת, הובהר כי אין בכוונתם לאפשר לנציגה הרוסית להיכנס, וכך רוסיה פרשה מהתחרות שלושה שבועות בלבד לפני תחילת המופעים. רוסיה הפסידה? לא בטוח - בימים שלפני התחרות דיברו רק עליה ועל היעדרותה הצפויה.

לאחר שפרשה, ולפני פתיחת האירועים בקייב, רשות השידור הרוסית הכריזה (והבטיחה) כי יוליה סאמוילובה עוד תקבל את ההזדמנות שלה להשתתף באירוויזיון, היכן שייערך. והנה הגענו ל-2018, ולמרבה ההפתעה הרוסים עמדו במילתם ואכן שולחים אותה לליסבון. יוליה נשלחת עם שיר מאותם אמא ואבא עם זיקה ישראלית. שמו של השיר הוא "I WON'T BREAK" ואחראים לו הזוג הישראלי אריה בורשטיין ונטע נמרודי שחי בברלין, ושועל האירוויזיונים הותיק לאוניד גוטקין, שהביא לרוסיה שתי תוצאות טופ 5 בעשור זה. השיר נושא גם הוא אופי של התרוממות וחוזק רוח ונפש על אף הקשיים המלווים את החיים. כי החיים חזקים מהכל. סיום יפה לאופרת הסבון שלנו? לא בטוח. חובבי הז'אנר יודעים שכשזה מגיע לדרמות, אף פעם לא נאמרת המילה האחרונה.

השיר איתו תופיע יוליה סאמוילובה באירוויזיון 2018 בליסבון