צילום: אי-פי

רוסיה: "האשמה שהרעלנו את המרגל בבריטניה – פרובוקציה"

משרד החוץ הרוסי האשים כי הרשויות בלונדון אינן משתפות את מוסקבה בחקירת ההתנקשות במרגל סרגיי סקריפאל, ושתי המדינות זימנו את השגרירים זו של זו לשיחות נזיפה: "איומי בריטניה בסנקציות לא יישארו בלי תגובה"
מערכת כאן חדשות
13 במרץ 2018
18:07

העימות בין בריטניה לבין רוסיה סביב ההתנקשות במרגל הרוסי לשעבר סרגיי סקריפאל החריף היום (שלישי), כששתי המדינות זימנו את השגרירים זו של זו לשיחות נזיפה. בהודעה שפרסם בנושא, האשים משרד החוץ הרוסי כי בריטניה מסרבת לשתף את מוסקבה בחקירת הרעלתו של סקריפאל, והבהיר כי הטענה ששלטונו של הנשיא ולדימיר פוטין מעורב במעשה "היא פרובוקציה בלבד".

"הבריטים מסרבים לשתף אותנו במידע שיש להם", נמסר בהודעת משרד החוץ הרוסי. במוסקבה הגיבו גם לאולטימטום של ראש ממשלת בריטניה מאתמול, כשהקציבה לשגריר הרוסי בלונדון 36 שעות כדי "לספק הסברים", ואמרו: "לא נתייחס לזה עד שימסרו לנו דוגמית מגז העצבים שבו נעשה שימוש בהרעלה של סקריפאל. איום עלינו בסנקציות לא יישאר בלי תגובה".

זירת הרעלתו של המרגל הרוסי לשעבר סרגיי סקריפאל בעיר סולסברי בשבוע שעבר (צילום: אי-פי)

למרות הטענות של רוסיה, משטרת בריטניה הבהירה כי אין בכוונתה להכריז פומבית על זהות החשוד בהרעלת הסוכן הרוסי לשעבר. מהודעת המשטרה עולה כי בעקבות הרעלתו של סקריפאל, שהתרחשה בעיר סולסברי, 38 בני אדם נפגעו ונזקקו לבדיקה של חובשים. שלושת קורבנות ההרעלה – סקריפאל, בתו שהייתה לצדו ושוטר נוסף – מאושפזים עדיין בבתי חולים במדינה.

מנגד, שגריר בריטניה ברוסיה, לורי בריסטו, הצהיר כי ראש הממשלה תרזה מיי כן תכריז מחר על זהות האחראי להרעלתו של סקריפאל. "אנחנו מתכוונים לבקש מרוסיה הסברים איך גז העצבים ששימש להרעלה הגיע לשטח בריטניה", הוסיף השגריר. בינתיים, הגוף הבריטי האחראי על הרגולציה בתחום הטלוויזיה, OFCOM, הודיע כי אם יתברר שרוסיה אכן עומדת מאחורי המעשה, בכוונתו לבחון את המשך רישיון השידור של הערוץ "Russia Today".


בנאום שנשאה אתמול בפרלמנט הבריטי, עדכנה מיי כי "הממשלה מסיקה שקיימת סבירות גבוהה שרוסיה היא האחראית להרעלתם של סרגיי סקריפאל ובתו". היא הכריזה כי "לא נסבול ניסיון חצוף שכזה לרצוח אזרחים על אדמתנו".  סקריפאל, מרגל רוסי לשעבר, הורעל בתחילת השבוע שעבר באמצעות גז עצבים נדיר.

מיי הציבה אולטימטום לשגריר הרוסי במדינתה, לפיו עליו לספק בתוך 36 שעות הסבר כיצד רוסיה פיתחה את גז עצבים בו נעשה שימוש בעיר סליסבורי. "בריטניה מוכנה לנקוט בצעדים נגד רוסיה. אם היא לא תספק תשובה שמניחה את הדעת, בריטניה תסיק כי ההרעלה היא שימוש בכוח על אדמת בריטניה. לא נסבול ניסיון חצוף שכזה לרצוח אזרחים על אדמתנו".