רה"מ נתניהו לצד שר הביטחון ליברמן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בקואליציה מברכים על הפשרה; ליברמן: "מילה זו מילה"

שר הביטחון אמר אחרי ההסכם למניעת בחירות שהושג הערב: "נמשיך לעמוד על שמירת הסטטוס-קוו". בנט: "האינטרס הלאומי גבר", דרעי: "ניסו לעשות על חוק הגיוס הון פוליטי". באופוזיציה תוקפים; לפיד לנתניהו: "זרקת את החיילים מתחת לגלגלים"
מיכאל שמש, זאב קם ויואב קרקובסקי
13 במרץ 2018
22:36

בקואליציה בירכו הערב (שלישי) על השגת הפשרה הקואליציונית שמנעה בחירות מוקדמות בנושא משבר חוק הגיוס. מנגד, באופוזיציה תקפו את ההחלטה להשאיר את הממשלה הנוכחית על כנה.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אמר לאחר פרסום הסכם הפשרה כי "מילה זו מילה -המתווה עליו עמדנו לכל אורך הדרך התקבל במלואו". הוא מנה את הישגיו, בהם: חופש הצבעה נגד חוק ההשתמטות, גיבוש הצעת חוק גיוס של הצוות המקצועי במשרד הביטחון, שעל בסיסה תגובש הצעת חוק ממשלתית; והקפאת החקיקה בנושא דת ומדינה. הוא ציין כי ימשיך "לעמוד על שמירת הסטטוס קוו".


שר החינוך, נפתלי בנט, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי ״השכל הישר ניצח והאינטרס הלאומי גבר. אני מברך את חבריי בקואליציה שהיו שותפים לפתרון משבר זה. נמשיך לשרת את ישראל. הרבה עבודה לפנינו".

יו"ר ש"ס, השר אריה דרעי, אמר בעקבות הסכם הפשרה: "אני שמח שהתיקון שהבאנו לחוק תורתו אומנותו אושר הערב ברוב גדול. כפי שאמרתי מתחילת הדרך, מדובר בהמשך ההסדר הקיים בו אנו מאפשרים לבני הישיבות לשקוד על תלמודם. צר לי שגורמים מסוימים ניסו לעשות על גביו הון פוליטי ולחולל משבר מיותר". עד הוסיף דרעי: "אני מברך את שותפיי לקואליציה שגילו אחריות ברגע האמת כדי לאפשר לממשלה החברתית הטובה הזו להמשיך ולפעול למען כלל הציבור".


ח"כ אורי מקלב (יהודת התורה) התייחס גם הוא לפשרה ולאישור חוק חוק הגיוס בקריאה טרומית: "ההחלטה שלא ללכת לבחירות והפעילות הרבה שנעשתה בתקופה האחרונה, יחד עם אישור החוק היום, נותנת סיכוי טוב ואופק חיובי להמשך אישור החוק כמתכונת של חוק זה, ואשר הכנתו תחל כבר כעת ויובא לידי ביטוי והסכמה עם פתיחת מושב הקיץ".

באופוזיציה תקפו את הקואליציה על ההסכם ואי הקדמת הבחירות. יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, אמר כי "אזרחי המדינה הם המפסידים מביטול הקדמת הבחירות. היום קיבלנו עוד המחשה לתרבות השחיתות השלטונית, לאבדן העשתונות הערכי ולעמוד השדרה המוסרי הלא קיים של מפלגות הקואליציה, שהסכימו שוב לשמש כבלון החמצן של ראש ממשלה שעסוק בעצמו".


עוד הוסיף גבאי כי "נמאס לנו מפוליטיקאים שחושבים רק על עצמם ומוכנים למכור את הערכים הכי בסיסיים ולעסוק רק בטובתם שלהם.היום גילינו מי באמת מפחד מבחירות. מי באמת בורח ממשפט הציבור. אבל אל תתבלבלו, ימיה של הממשלה הרעה הזו קצרים מאוד. ה"משבר" הבא שנועד לכסות את משבר החקירות הוא רק עניין של זמן".

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, פנה הערב במליאת הכנסת לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בדיון על חוק פיזור הכנסת, ואמר: "אדוני ראש הממשלה, עלית הנה לדוכן ואמרת החלטנו להמשיך יחד. ה' יחד' הזה כולל את החובה הקדושה שלך לחבר את חלקי עם ישראל, במקום להפריד, לשסע ולפצל ולהסית אחד נגד השני".


לפיד הוסיף כי "ה'יחד' הזה כולל את חיילי צה"ל שאותם זרקת מתחת לגלגלים של הקואליציה שלך בתמורה לעוד כמה חודשים בשלטון. זה המשמעות של 'להמשיך יחד' - לא הטרלול הזה שאתם הובלתם בחודשים האחרונים. ערכים זה 'ביחד'. לא משחקים פוליטיים זה ביחד".

מוקדם יותר אושר חוק הגיוס של ח"כ יואב בן צור (ש"ס) במליאת הכנסת בקריאה טרומית, לאחר שניתן לסיעות הקואליציה חופש הצבעה במסגרת הסכם הפשרה שהביא לסיום המשבר הקואליציוני. לפי המתווה שסוכם, בקואליציה יחכו עתה להמלצת משרד הביטחון ולאישור היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כדי לקדם את החוק.