Languages
(צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)

סיוט במקום העבודה ושמו טופס 101

חיכינו למערכת תיאום המס החדשה והמדוברת של רשות המסים, רק כדי לגלות שמדובר בגרסת הפי.די.אף של אותה בירוקרטיה בדיוק
שאול אמסטרדמסקי
15 במרץ 2018
18:04
עודכן ב 18 מרץ 12:42

באמצע השבוע, באמצע יום עבודה, נחתה אצלי במייל ההודעה המבאסת ביותר האפשרית שידועה למין האנושי. במחלקת שכר הודיעו לי ש:

אני שונא את טופס 101.

אני שונא את כל מה שקשור לטופס 101.

אני לא מבין למה כל שנה אנחנו צריכים למלא מחדש את טופס 101, ועוד בצורה של טופס. אני לא מבין למה זה לא אוטומטי, למה זה לא בממשק נורמלי, למה אי אפשר פשוט למלא שני נתונים שהשתנו מהשנה שעברה ולגמור עם זה, למה זה צריך להיות כזה סיוט.

אחת מהבעיות שלי עם טופס 101 היא שהוא דורש ממני למלא טפסים נוספים, שזה כבר ממש התעללות. וכל זה בגלל שאני גם שכיר, אבל גם עצמאי. אחת לכמה זמן אני נותן איזו הרצאה בתשלום פה ושם, ועל החטא הזה אני נדרש למלא תיאום מס.

שזה נורא.

הקדשתם פעם מחשבה לעניין הזה שנקרא תיאום מס?

המדינה כל כך רוצה שנעשה תיאום מס, שהיא מטילה עלינו סנקציה מטורפת - אם לא נעשה תיאום מס, המעסיק שלנו מחויב להוריד לנו את שיעור המס המקסימלי שקבוע בחוק מהשכר שלנו. לא משנה בכלל מה גובה ההכנסה שלכם. אם אתם קופאים בסופר בשכר מינימום ועובדים אחר הצהריים בתור מאבטחים בחניון בשכר מינימום, ולכן יש לכם הכנסה משני מקומות או יותר - אם לא תעשו תיאום מס, תצטרכו לשלם אוטומטית 47% מס הכנסה, כאילו אתם טייקונים קטנים. מה אשמה הקופאית? מה אשם המאבטח בחניון?

הם לא אשמים. זו המדינה אשמה.

רשות המסים אמנם מקבלת את כל כספי המסים שלכם מהמעסיקים בכל חודש, אבל אין לה מושג ירוק של מי הכסף. היא לא יודעת ששילמתם מס הכנסה גם מהעבודה שלכם בסופר, וגם מהעבודה שלכם בחניון, או מהעבודה שלכם בהייטק או בממשלה או איפה שזה לא יהיה. רשות המסים פשוט לא יודע לחבר את המספרים האלה, לשייך אותם לאותו מספר תעודת זהות.

תודו שזה לא נשמע כמו אתגר טכנולוגי יוצא דופן, נכון? כלומר, הטלפון שלי יודע להגיד לי עוד לפני ששאלתי איפה הפגישה הראשונה שלי, לנווט אותי לשם לפי מצב הפקקים בחוץ, להשמיע לי תוך כדי זה את המוסיקה שאני אוהב מבלי שבחרתי אותה, ועוד מלא דברים כאלה אבל רשות המסים לא יודע לחבר מספרים אחד לשני.

לשאלה הזו - למה רשות המסים לא יודעת לעשות את הפעולה הפשוטה הזו - יש תשובה. אגיע אליה בסוף. בינתיים נסתפק רק בזה שאנחנו, האומללים שעובדים ביותר מעבודה אחת וצריכים לעשות תיאום מס, אנחנו משלמים את המחיר של חוסר היכולת של רשות המסים.

אתם יודעים כמה אני משתכר - אתם רשות המסים

בקיצור, כל זה היה הקדמה לעובדה שנאלצתי לשבת בלילה ולשבור את הראש איך אני עושה תיאום מס מהר מהר לפני ששמואל ממחלקת שכר מוריד לי מס של 47% כי משהו בטופס 101 שלי לא נקלט כמו שצריך. ואז נזכרתי שלפני כמה חודשים רשות המסים שלחה לי הודעה לעיתונות על כך שיש להם מערכת אינטרנטית חדשה לעשות תיאום מס באינטרנט במקום לנסוע עד ללשכת המס ברמלה, להתייבש שם בתור, רק בשביל להגיש טופס. יאי! אז נכנסתי חיש קל לאתר רשות המסים, וזה מה שמצאתי שם:

לקח לי זמן להבין שמדובר כאן בשתי מערכות שונות של תיאום מס. אני לא יודע למה יש שתיים ומה ההבדל ביניהן, אבל מתישהו הבנתי שהמערכת התחתונה זו המערכת שרלוונטית אלי. מה שהמערכת הזו עושה הוא דבר כזה: אתה מוריד קובץ פידיאף, ממלא אותו, מצרף טפסים רלוונטיים (נניח, תלוש שכר), ושולח דרך המערכת.

זהו.

זה עובר לפקיד, הפקיד עובר על זה, ואחרי חמישה ימים אתה מקבל אישור.

זו אמנם התקדמות יפה - עד כמה הייתי צריך ללכת פיזית ללשכת המס ברמלה ולהגיש את הטפסים לפקיד - אבל תודו שזו לא בדיוק פסגת הטכנולוגיה.

לחצתי על הלינק, הגעתי למסך בלתי ידידותי. ניסיתי להבין אם אני שכיר או עצמאי (זה חשוב?), מה למלא ואיפה. ואז הורדתי את טופס 116 (זהירות, PDF) שאני נאלץ למלא בשביל למלא את טופס 101 למקום העבודה שלי.

טופס 116 קצת שבר אותי.

יש לזה כל מיני סיבות. דבר ראשון, הוא כמעט זהה לטופס 101 שמילאתי בעבודה. למה, לעזאזל, צריך למלא פעמיים את הטופס הזה? ודבר שני, גם בטופס 116 יש מיליון שאלות שרשות המסים שואלת אותי למרות שהיא יודעת מה התשובה כי יש לה את מלוא הנתונים אצלה.

שוב שואלים אותי מה פרטי בת הזוג שלי ומה מקורות ההכנסה שלה, שוב מבקשים ממני את פרטי הילדים שלי, תעודות זהות ושמות ותאריכי לידה והכל, ושוב מציגים לי את החידה הזו, שלא משנה כמה פעמים אני אתקל בה, לעולם ייקח לי המון זמן להבין שאני לא צריך למלא פה כלום:

למה זה ככה?

למה אני צריך לקבל מולי את כל האפשרויות הבלתי רלוונטיות האלה?

למה אנחנו בכלל עדיין עובדים עם פידיאפים? מה הפקיד שיקבל את הטופס הזה שאני שולח לו דרך המערכת המקוונת החדשה שאני שולח לו יעשה עם הטופס הזה? אכפת לו איך קוראים לילדים שלי? הוא קורא את כל השדות האלה בטופס? הוא מדפיס את הטופס? הוא מתייק את הטופס? למה זה נחוץ כל זה?

אתם הרי יודעים כמה אני משתכר - אתם רשות המסים למען השם! - ואתם יודעים מה הפרטים האישיים שלי - כי אתם רשות המסים ומילאתי את זה כבר 1000 פעמים - ואתם יודעים הכל. פשוט תחשבו, ותנו לי אישור.

בעולם נורמלי, בשנת 2018, לכל היותר מה שרשות המסים היתה צריכה לבקש ממני, אם בכלל, זה את מספר תעודת הזהות שלי, וזהו.

במקסימום, היא היתה יכולה לתת לי למלא בשתי לחיצות וחצי את ההכנסה החודשית שלי ממקום העבודה שבו אני שכיר ואת ההכנסה השנתית המשוערת שלי בתור עצמאי, ולשלוח לי אישור למייל.
וזהו.וזהו!

במקום זה, אני צריך להתפלל עכשיו במשך חמישה ימים שמישהו ברשות המסים אשכרה עושה משהו עם הטופס שלי, שמילאתי אותו בכלל כמו שצריך, בשביל שהאישור יתקבל בזמן להעביר בחזרה לשמואל ממחלקת שכר בשביל שלא יוריד לי 47% מס על משהו שמלכתחילה רשות המסים היתה צריכה לדעת לבד כי היא רשות המסים לכל הרוחות!

הזמן של כולנו מתבזבז על הבירוקרטיה של רשות המסים

כל המלים האלה ששפכתי כאן, זה לא סתם קיטורים ישראלים. הדבר הזה מבזבז כמויות של זמן להמון עובדים ועובדות, עצמאיות ועצמאים. זמן שאפשר היה לעשות איתו דברים טובים יותר, כמו להעלות את התמ"ג. רשות המסים צריכה לתת שירות לציבור, זה לא הציבור שצריך לתת לה שירות.

בשנים האחרונות רשות המסים עושה צעדים טובים בכיוון, אבל הם מעטים מדי, וקטנים מדי. ערן יעקב, שמונה לנהל את רשות המסים החל מהחודש הבא הוא בדיוק מה שרשות המסים צריכה. הוא מביא איתו רוח של חדשנות, הוא מבין את הפוטנציאל הטכנולוגי שטמון ברשות המסים. מקום לבזבז את הזמן על הטופס 101 ו-116 שלי, הרשות יכולה וצריכה להשקיע את זמנה בבניית מערכות טכנולוגיות חכמות מאוד שמבוססות על ביג דאטה ובינה מלאכותית בשביל לאתר את האנשים שבאמת מעלימים מס ולתפוס אותם.

מנהל רשות המסים החדש מבין גם שיש כיסים בתוך רשות המסים שיפריעו לו במשימה הזו. שע"מ, למשל (שירותי עיבוד ממוכנים) שהיא סוג של יחידה בתוך רשות המסים (היחידה הטכנולוגית, לכאורה, של הרשות) שהיא גוף מנוון מאוד עם ועד חזק שרק מפריע לרשות להתקדם לעשור השני של המאה ה-21.

האם הוא יצליח אל מול הכוחות האלה? אני לא יודע. העובדה שהוא מגיע מתוך רשות המסים (היה סמנכ"ל הרשות עד לפני שנה, הלך להיות הממונה על השכר באוצר למשך שנה ועכשיו חוזר לרשות) אולי תסייע לו. אבל אני באמת לא יודע. אני כל כולי מקווה שכן. אני לא מסוגל יותר עם הטפסים האלה.

דיברנו על הטפסים של רשות המסים גם בפרק של חיות כיס "מסמך אנושי מזעזע"

shaula@kan.org.il