זירת ההרעלה בסלסבורי
צילום: אי-פי

גרמניה, צרפת, בריטניה וארה"ב: רוסיה אחראית להרעלת המרגל

ארבע המעצמות גינו את האירוע בהצהרה משותפת וציינו כי אין הסבר הגיוני להתקפה פרט לאחריותה של רוסיה. "מדובר במתקפה על הריבונות הבריטית והפרת החוק הבינלאומי"
רויטרס
15 במרץ 2018
12:17
עודכן ב 16:05

מנהיגי ארה"ב, גרמניה, צרפת ובריטניה פרסמו היום (חמישי) הצהרת גינוי משותפת בעקבות הרעלת המרגל הרוסי סרגיי סקריפל בבריטניה ובה הם מטילים את האחריות לאירוע על רוסיה. "אנו מזועזעים" מהתקיפה בסלסברי", נכתב בהצהרה. "מדובר במתקפה על הריבונות הבריטית והפרת החוק הבינלאומי". מנהיגי המדינות טראמפ, מרקל, מקרון ומיי, ציינו כי מדובר בתקיפה הראשונה מסוגה של גז עצבים מסוג זה מאז מלחמת העולם השנייה. לטענתם מדובר באיום על ביטחונן של כל ארבע המדינות הללו.

מנהיגי המדינות הדגישו כי אין הסבר לוגי אחר לאירוע מאשר אחריות רוסית. הם הבהירו כי התנהגות כזו של רוסיה פוגעת בהסכמי שימוש בנשק כימי והחוק הבינלאומי. לטענתם, על רוסיה לספק שקיפות מלאה לארגון הבינלאומי למניעת הפצת נשק כימי בנוגע לתוכנית לייצור גז העצבים נוביצ'וק שבו נעשה שימוש בתקיפה בסולסברי.

נשיא צרפת מקרון אמר כי יכריז בימים הקרובים על צעדים בתגובה להרעלת המרגל הרוסי בבריטניה. מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש אמר כי גם נאט"ו תגיב למעשיה של רוסיה. לדבריו, המתקפה של רוסיה היא חלק מתבנית של התנהגות חסרת אחריות שלה במשך שנים רבות. גוטרש ייפגש ביום שני עם שר החוץ הבריטי לדון במקרה.

שר ההגנה הבריטי גווין וויליאמסון אמר היום כי הקרמלין קורע את ספר החוקים הבינלאומי וציין כי בריטניה תשקיע 48 מיליון פאונד לשם הגנה נגד נשק כימי. בתגובה אמר דובר משרד החוץ הרוסי כי אמירתו  של וויליאמסון מראה כי לונדון חוששת ויש לה מה להסתיר.

בד בבד הביע היום שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, תקווה כי סרגיי סקריפל, יתאושש מההרעלה כך שיוכל לשפוך אור על מה שקרה. לדבריו, המניע מאחורי ההרעלה של סקריפל עשוי להיות רצון לחבל במשחקי המונדיאל ב-2018 ברוסיה.

קודם לכן הודיע לברוב כי רוסיה תגרש בקרוב דיפלומטים בריטים בתגובה להחלטת בריטניה להחזיר 23 דיפלומטים רוסים למדינתם. כשנשאל על ידי התקשורת ברוסיה האם הוא מוכן לגרש דיפלומטים בריטים, ענה לברוב: "בהחלט, בקרוב". שר החוץ הרוסי הוסיף כי האשמותיה של בריטניה בדבר מעורבות מוסקבה בהרעלת המרגל הרוסי לשעבר, "אינן מקובלות" וכי עמדותיה באשר לסוגיה נגזרות, בין היתר, בשל "בעיותיה של הממשלה הבריטית בעניין הברקסיט".

דבריו של שר החוץ הרוסי מצטרפים להתבטאויות תקיפות שפרסם היום הקרמלין, לפיהן רוסיה תחשוף בקרוב את תגובתה לצעדי בריטניה. דובר הקרמלין, דמיטרי פסקוב, אמר בתדרוך לעיתונאים כי מוסקבה מחשיבה את עמדת בריטניה בסכסוך הנוכחי בין המדינות כ"חסרות אחריות" והיא "מתכוונת להגיב על האמצעים שלונדון נקטה נגדה".

פסקוב אמר כי רוסיה רואה את פעולות בריטניה כ"מבוכה רבה". הוא הוסיף כי אין ראיה להאשמות שלונדון מפנה כלפי רוסיה: "הכל סימנים של פרובוקציה מכוונת נגד המדינה שלנו. העמדה של הצד הבריטי נראית מבחינתו חסרת אחריות. אנו מתעקשים כי לרוסיה אין קשר למה שהתרחש בבריטניה".

אתמול האשימה שגרירת ארצות הברית באו"ם, ניקי היילי, את רוסיה בהרעלת המרגל בבריטניה. במהלך דיון במועצת הביטחון אמר היילי כי "ארצות הברית עומדת בסולידריות מלאה לצד בריטניה ומאמינה שרוסיה היא האחראית לניסיון הרצח בבריטניה, תוך כדי שימוש בנשק כימי ברמה צבאית".

היילי הוסיפה כי "אם לא ננקוט בצעדים משמעותיים עכשיו, סולסברי לא תהיה המקום האחרון בו אנחנו נראה שימוש בנשק כימי. זה הוא רגע מכריע. חברות במועצה הזאת אומרות פעם אחר פעם שהן מתנגדות לשימוש בנשק כימי. חברה אחת של המועצה השתמשה בנשק כימי על אדמתה של חברה אחרת. האמינות של המועצה לא תשרוד אם לא ננקוט עמדה".

מוקדם יותר אתמול הכריזה ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, על שורת צעדים נגד רוסיה, ביניהם גירוש 23 דיפלומטים רוסים והשהיית הקשרים עם מוסקבה. משרד החוץ הרוסי הודיע בתגובה כי ההצהרה היא "פרובוקציה מזעזעזת". בהודעת משרד החוץ הרוסי נאמר כי "בריטניה העדיפה להחמיר את היחסים בין המדינות בגירוש הדיפלומטים שלה, ובחרה בעימות עם רוסיה. בקרוב תגיב רוסיה לצעדיה של בריטניה נגדה ובהם". במקביל, שגרירות רוסיה בלונדון גינתה את גירוש הדיפלומטים משטחי הממלכה, וכינתה אותו "פעולה עוינת".

ראש הבית העליון של הפרלמנט הרוסי, ולנטינה מטוויינקו, אמרה בתגובה להצהרתה של מיי כי ארצה תגיב למעשיה של בריטניה "במהירות, בקשיחות ובאופן הדדי". היא הגדירה את מעשי הבריטים "פרובוקציה".