זירת הפיגוע
צילום: יונתן ציטרנוביץ - TPS

פיגוע דריסה בשומרון: שני חיילים נהרגו ושניים נפצעו קשה ובינוני

רכב פלסטיני האיץ לעבר החיילים שהיו בפעילות מבצעית בכביש 585 בין מבוא דותן לחרמש. צה"ל מסר כי למחבל יש עבר ביטחוני והוא ישב בכלא הישראלי בעבר. מתאם פעולות הממשלה בשטחים הורה לבטל היתרים לחמולה של המחבל
רועי שרון, יערה שפירא, כרמלה מנשה, רום ליאור וגל ברגר
16 במרץ 2018
16:54
עודכן ב 23:23

קצין וחייל צה"ל נהרגו ושני חיילים נפצעו קשה מאוד ובינוני בפיגוע דריסה שאירע היום (שישי) בכביש 585, בין מבוא דותן לחרמש באזור צפון השומרון. המחבל, עלאא קבהא, בן 26, מהכפר ברטעה, האיץ את רכבו לעבר החיילים בעת שהיו בפעילות מבצעית בשטח. המחבל הפלסטיני, שנפצע קל, נתפס על ידי כוחות הביטחון. 

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב מרדכי,  הנחה על הקפאה מיידית ורחבה של ההיתרים לכלל חמולת המפגע. יישללו מהם 67 היתרי תעסוקה בישראל, 26 היתרי מסחר וארבעה רישיונות תעסוקה בהתיישבות.

צה"ל מסר כי למחבל עבר ביטחוני וכי הוא ישב בכלא בישראל. ליד המחבל ישב אדם נוסף שאינו מוכר לכוחות הביטחון. גורם ביטחוני בכיר הבהיר כי זהו פיגוע "למרות שהפלסטינים בוודאי יודיעו שזו תאונה כמו תמיד בעבר". הגורם הוסיף כי "העובדה היא שהם נסעו והאיצו כשראו את החיילים שעמדו במקום במהלך חילופי המשמרת".

שגריר ישראל באו"ם דני דנון קרא לקהילה הבינלאומית לגנות את הפיגוע: "הטרור הפלסטיני לא ייפסק כל עוד הרשות הפלסטינית תמשיך לשלם מאות מליוני דולרים לטרוריסטים עבור רצח ישראלים. הקהילה הבינלאומית צריכה לקרוא להנהגה הפלסטינית לשים סוף לשיטת מימון הטרור המתועבת הזו".

חברת הכנסת ענת ברקו (הליכוד) אמרה לשרון וכסלר ואורי לוי במשדר מיוחד בכאן 11 כי האירוע "נראה כמו פיגוע דריסה ורצח". ברקו הוסיפה: "אני אומרת את זה בגלל העיתוי, הקריאות של חמאס ליום זעם וההסתה ברשתות החברתיות הפלסטיניות".

עוד אמרה חברת הכנסת ברקו כי מניסיונה ומעיסוקה בנושא היא מציעה שלא לאמץ את המושג "זאבים בודדים". "הם לא בודדים – הם חמולות של זאבים. יש משפחות שעוסקות בטרור", אמרה ברקו. לדבריה, זה דפוס של פיגוע שהוא קל לעשייה - "לוקחים רכב והופכים אותו לנשק".

"יש כוונה ורצון עז של החמאס למוטט את הרשות הפלסטינית ולהשתלט על הגדה. איראן היא גורם שמערער את היציבות. כשחמאס מדבר על חירות העם שלהם, הם מדברים על השמדת ישראל. אחמד יאסין אמר כי מבחינתו לא יכול להיות שישראל תהיה מדינה יהודית", אמרה ברקו במשדר המיוחד.


חברת הכנסת קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) אמרה במשדר: "חמאס מנסה לייצא את הטרור מעזה ליהודה ושומרון. הסכסוך בינינו לפלסטינים לא נפתר. אם שומטים את הקרקע מרגליו של אבו מאזן למה אנחנו יכולים לצפות?". 

סבטלובה הוסיפה כי  "אנחנו מתקרבים לתקופה שאבו מאזן, עם כל מגרעותיו, ויש לו רבים, יסיים את תפקידו. אם נוותר על הקשר של מי שנמצא מעבר לגבול, אנחנו קוברים את היוזמה של טראמפ, מה שלא תהיה".

ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, אמר לכאן 11: "זה מקום שהיו בו כמה ניסיונות פיגוע. הבעיה בכביש הזה הוא שיהודים נוסעים בו ו"אנשי השלום" מבקשים לפגוע בהם. האזור הזה שבאופן טבעי יש בו פחות נוכחות מאז עקירת היישובים ב-2005, הוא אזור שיש בו ניסיונות רבים לפיגועים".

אתמול התפוצצו שני מטעני חבלה כמאה מטרים מכוח צה"ל שפעל על גדר המערכת בגבול עם צפון רצועת עזה. המטענים הופעלו מרחוק ולא גרמו לנפגעים. בעקבות האירוע, צה"ל תקף חמש מטרות ברצועה בירי טנקים ובתקיפה מהאוויר. המטרות שהותקפו הן נקודות תצפית השייכות לחמאס ולג'יהאד האסלאמי. ארבע מהן הותקפו באמצעות ירי טנקים, ומטרה נוספת באמצעות כלי טיס.