בנימין נתניהו וולדימיר פוטין
צילום: אי-פי

נתניהו בירך את פוטין על ניצחונו בבחירות: "מוקיר את הדיאלוג האישי בינינו"

ראש הממשלה שיגר איגרת ברכה לרגל זכייתו של נשיא רוסיה לקדנציה רביעית: "אני מצפה להמשיך לעבוד ביחד ברוח האמון וההבנה"
גילי כהן ורועי קייס
19 במרץ 2018
19:26

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שלח היום (שני) איגרת ברכה לנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, לרגל ניצחונו בבחירות במדינה. "אני מוקיר רבות את הדיאלוג האישי בינינו", כתב נתניהו. עוד נאמר באיגרת כי ראש הממשלה "מצפה להמשיך לעבוד יחד באופן הדוק, ברוח האמון וההבנה בינינו, כדי לקדם את האינטרסים החיוניים של מדינותינו".

בנאום ניצחון שנשא אמש במוסקבה, הודה פוטין לציבור הרוסי על התמיכה בו וקבע כי המצביעים "מכירים בהישגיי מהשנים האחרונות". עוד אמר הנשיא הרוסי כי חשוב לשמור על האחדות וכי הוא "נושא עיניו אל העתיד של רוסיה".

מוקדם יותר שלח נשיא סוריה, בשאר אסד, איגרת ברכה לרגל בחירתו המחודשת של פוטין. "האמון יוצא הדופן שפוטין זכה לו מהעם הרוסי הוא תוצאה טבעית של מעשיו הפטריוטיים", כתב אסד. הוא ציין כי רוסיה "עמדה נגד הטרור במילים וגם במעשים, וסייעה לצבא הסורי לגרש את כוחות הטרור". גם נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, ונשיא סין, שי ג'ינפינג, בירכו את מקבילם הרוסי.

הכהונה הנוכחית תהיה הרביעית של ולדימיר פוטין כנשיא רוסיה. בשנת 2000 נבחר לנשיא וכיהן בתפקיד במשך שתי קדנציות רצופות עד 2008. לקראת תום כהונתו השנייה, נבצר ממנו להיבחר שוב לנשיא בשל מגבלות חוקתיות. פוטין בחר בדמיטרי מדבדב כמועמד מועדף לנשיאות, והוא עצמו מונה לראש ממשלת רוסיה.

ב-2011 הודיע פוטין כי יתמודד שוב לנשיאות, לאחר שנערכו שינויים חוקתיים שאפשרו לו לכהן ביותר משתי קדנציות. בנוסף, החוקה שונתה כך שכהונת הנשיא הוארכה לשש שנים במקום ארבע. ב-2012 ניצח פוטין בבחירות לנשיאות, וכבר למחרת מינה את מדבדב - שתמך בו  בבחירות - לראש הממשלה. 

כהונתו השלישית בת שש השנים של פוטין הייתה רצופה בהחלטות שנויות במחלוקת, בהן הוצאת ההומוסקסואליות מחוץ לחוק ברחבי רוסיה, וכן מעצרן של חברות להקת "פוסי ריוט", עליהן נגזר עונש מעצר של שנתיים בתגובה לביקורת שמתחו על הנשיא.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/SRMx3269F2c" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen>>