צילום: אי-פי

עקב הפרסום בכאן - בריטניה על הגינוי הישראלי להרעלת המרגל: "מצפים לתמיכה"

שגרירות בריטניה בישראל הביעה מחאה רשמית על הודעת הגינוי העמומה של ישראל באשר להרעלת המרגל הרוסי לשעבר. מוקדם יותר דווח בכאן חדשות כי דיפלומטים בריטיים מחו בפני מקביליהם הישראליים על כך שהגינוי לא כלל את המעורבות הרוסית
גילי כהן
20 במרץ 2018
12:02

בעקבות הפרסום בכאן חדשות על המחאה הבריטית בעניין התגובה הישראלית העמומה להרעלת המרגל הרוסי לשעבר, סרגיי סקריפאל- שגרירות בריטניה בישראל פרסמה היום (שלישי) תגובת-נגד רשמית להודעת הגינוי הישראלית. בהודעת השגרירות נכתב כי "אנו מצפים להצהרות תמיכה חזקות מכל השותפים הקרובים שלנו, כולל ישראל".

הבוקר פורסם בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב', כי דיפלומטים בריטיים הביעו בפני מקביליהם הישראליים חוסר שביעות רצון מנוסח ההודעה הישראלית. הדיפלומטים הגיבו להתנהלות הישראלית בהרמת גבה, חרף בקשה מצד שגריר בריטניה בישראל, דיוויד קווארי, שהועברה אל ראש המטה לביטחון לאומי מאיר בן שבת. מחאתם נגעה בעיקר לעובדה שישראל לא ציינה בהודעתה את המעורבות הרוסית באירוע. 


בשבוע שעבר פורסם כי שגריר בריטניה בישראל דיוויד קוורי פנה לבכירים בסביבת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כדי שישראל תגנה את המתקפה הכימית על אדמת בריטניה בעת הרעלתו של המרגל הרוסי בעיר סולסברי. בישראל התמהמהו במשך יממה ולבסוף פרסמו הודעה לקונית באמצעות משרד החוץ. בהודעה צוין כי ישראל רואה בחומרה את האירוע ומגנה אותו בתוקף, מבלי להזכיר את רוסיה או את העובדה שמדובר במתקפה כימית.


סקריפאל, מרגל רוסי לשעבר שהיה סוכן כפול וברח לבריטניה, הורעל בתחילת החודש באמצעות גז עצבים נדיר. בריטניה האשימה במתקפה את רוסיה והודיעה על גירוש 23 דיפלומטים משטחה. גרמניה, צרפת, בריטניה וארצות הברית פרסמו הצהרה משותפת, לפיה האחריות לניסיון ההתנקשות מוטלת על רוסיה, מאחר ש"אין הסבר לוגי אחר". מנהיגי מדינות המערב ציינו כי השימוש של רוסיה בגז עצבים מהווה הפרה של אמנת השימוש בנשק כימי ושל החוק הבינלאומי. "זה מאיים על הביטחון של כולנו", נכתב בהודעה המשותפת.

אתמול, בתגובה לדברים, פרסם שגריר רוסיה בישראל, אלכס שיין, הודעה בפייסבוק בו ציין כי הדרישה של אותן מדינות מערביות כלפי רוסיה מקוממת, וכי זו אינה אחראית למתקפה הכימית. "אנחנו לא חייבים דבר לאף אחד", כתב שיין. "אם מישהו מבצע פרובוקציות מקוממות כאלו – זה תלוי בו".