אהוד ברק ואביגדור ליברמן במליאת הכנסת,
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

ליברמן על תקיפת הכור: "היו מי שדחפו והיו מי שהיססו"

שר הביטחון אמר כי "בנושאים של ביטחון לאומי אסור להירתע. יש לדבוק באינטרסים לאומיים, לקבל החלטות ולפעול כשצריך"
רועי שרון
21 במרץ 2018
07:46
עודכן ב 09:48

"היו מי שדחפו והיו מי שהיססו'', כך אמר הבוקר (רביעי) שר הביטחון אביגדור ליברמן בהתייחס לתקיפת  הכור הגרעיני בסוריה בספטמבר 2007. הוא הוסיף כי "בנושאים של ביטחון לאומי אסור להירתע. יש לדבוק באינטרסים לאומיים, לקבל החלטות ולפעול כשצריך".

ליברמן, שהיה אז השר לעניינים אסטרטגיים, רמז בדבריו לאהוד ברק, שהיה שר הביטחון בזמן התקיפה, ולפי פרסומים דחף לדחות את המבצע. ליברמן הוסיף כי "תנסו לדמיין מה היה קורה אם לא היינו פועלים. היינו מקבלים סוריה גרעינית. המוטיבציה של אויבנו התגברה בשנים האחרונות, אך גם עוצמתו של צה"ל. חיל האוויר ויכולות המודיעין התעצמו והורחבו בסדרי גודל, בהשוואה ליכולות שהיו לנו ב-2007. את המשוואה הזאת כדאי לכל אחד במזרח התיכון להפנים".

ליברמן אמר לכאן רק"ע ברוסית כי ״לתקיפה יש השלכות ארוכות טווח בנושא הגרעין האיראני. ישראל תמשיך לדאוג לביטחונה בכוחות עצמה״.

שר הביטחון דאז, אהוד ברק אמר הבוקר לאריה גולן בתכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב' כי "נוצר מתח לא פשוט ביני לבין אולמרט. בקבינט היו תיאורים אפוקליפטיים של מה יקרה אם נחמיץ את ההזדמנות לתקוף, ואני לא אהבתי את זה. הוא לא אהב את זה שאני מתערב".

שרת החוץ בזמנו, ציפי לבני, אמרה בתכנית כי "הופקו לקחים ממלחמת לבנון השנייה ותהליך קבלת ההחלטות היה מסודר מאוד, למרות הוויכוחים. לא אדבר על מערכת היחסים הבעייתית שהייתה בין ראש הממשלה לשר הביטחון, אבל הייתה אווירה לא נעימה". 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי אמר כי "ישראל חייבת חוב גדול לכל מי שלקח חלק בתכנון המבצע ובהוצאתו לפועל. מוטב שנמשיך לדבר מעט ככל הניתן ולעשות את העבודה בשקט בצניעות ובמקצוענות. פרטי התקיפה שפורסמו הבוקר מרשימים - הן בהיבט המודיעיני והן בהיבט הביטחוני. כך מצופה מהנהגת המדינה ומצבא ההגנה שלנו לפעול. בחכמה, בערמה, בעצמה ותוך שמירה על צניעות ועמימות".

ראש האופוזיציה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג (המחנה הציוני) אמר כי "הייתה לי הזכות להיות אחד מעשרת חברי הקבינט הביטחוני-מדיני בראשותו של אהוד אולמרט, שקיבל את ההחלטה ההסטורית להשמיד את הכור הגרעיני שנבנה בסוריה. מבחינתי היה זה אחד מאותם רגעים מכוננים שאתה יודע שישפיעו על העם והמדינה לאורך שנים. איום בטחוני משמעותי הוסר ובדיעבד ברור מה נחסך מאיתנו מצפון".

השר ישראל כ"ץ  בירך את ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט ואמר כי השמדת הכור הסורי "תיזקף לזכותו של אולמרט במובהק במאזן הזכות והחובה של פעילותו הציבורית. המבצע והצלחתו הבהירו שישראל לא תאפשר לעולם נשק גרעיני בידי מי שמאיימים על קיומה. סוריה אז ואיראן כיום". 

הבוקר הותר לפרסום כי מדינת ישראל היא שתקפה והשמידה את הכור הגרעיני בסוריה ב-6 בספטמבר 2007. מטוסי חיל האוויר הטילו על הכור, שהוקם באזור דיר א-זור בסיוע של קוריאה הצפונית, 17 טונות של חומר נפץ, והרסו אותו כליל – כפי שניתן היה לראות כבר אז בתצלומי אוויר שפורסמו על ידי התקשורת הזרה.