ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו
צילום: חיים צח

פרדו בביקורת על אמ"ן: "היה פה כישלון מהדהד, הפגיעה בכור - בזכות המוסד"

ראש המוסד לשעבר: "מזל שקומץ לוחמים מהמוסד הצליחו להביא את המידע"; אני לא בטוח שהיה חיוני לצאת עם פרסום המבצע כעת"
משה שטיינמץ
21 במרץ 2018
13:36

ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו התייחס היום (רביעי) להשמדת הכור בסוריה בספטמבר 2007, שהיום הותר לפרסום כי בוצעה על ידי חיל האוויר, ומתח ביקורת על פעילות אמ"ן בנושא: "היה פה כישלון מהדהד מצד אחד. מזל שקומץ לוחמים של המוסד הצליח להביא את המידע". את הדברים אמר פרדו בכנס מאיר דגן לבטחון ואסטרטגיה במכללת נתניה.

פרדו כיהן כראש המוסד בין השנים 2016-2011, ולפני כן כסגנו של מאיר דגן. בשנים 2007-2006 הושאל פרדו לצה"ל. בכנס היום הוא הוסיף כי "בזכות המידע של לוחמי המוסד, ורק בזכותו, למדינת ישראל היה את הידע שאפשר לה לפעול לה ושיש בכלל כור בסוריה".

דבריו של פרדו מצטרפים לדברים שאמר גם רם בן ברק, ששירת במשך עשרות שנים במוסד ולאחרונה נכנס לפוליטיקה כשהצטרף למפלגת יש עתיד. "צריכה להיות איזושהי מבוכה על זה שהיה פרויקט גרעין, ולא ידענו אותו - לא המוסד ולא אמ"ן", אמר בן ברק, אבל רמז כי למוסד הייתה אחריות פחותה למצב. "אמ"ן - יש לו יותר אפשרויות לדעת מה קורה שם, זה יותר בתחום אחריותו חלק גדול מזה", הוא מדגיש, אך עם זאת מציין כי היחסים בין המוסד לאמ"ן מאוד טובים ומאוד מקצועיים. "מדי פעם יש חריקות כאלה ואחרות, בעיקר על קרדיטים ועל שטויות", אמר בן ברק.

באירוע של תקיפת הכור, אין לבן ברק ספק מי הביא את המידע. "המוסד! איזה שאלה?", הוא השיב כשנשאל על כך. "אין ויכוח מי הביא את המידע, ואין גם ויכוח שעד שלא הבאנו את המידע - לא ידעו באמת שיש. חשדו, לא ידעו".

בכנס היום תמיר פרדו גם מתח ביקורת על פרסום דבר התקיפה: "אני לא בטוח שהיה חיוני לצאת עם פרסום המבצע כעת. זה מבצע שהיה, והבעיה במבצעים מוצלחים היא שהדיאלקטיקה היהודית והישראלית מנסה לקחת הצלחה, ומתחילה מלחמת אגואים יוצאת דופן. כל אחד מנסה לגמד את חלקו של השני".

על חילופי ההאשמות בין הבכירים במערכת הפוליטית באותה תקופה אמר ראש המוסד לשעבר: "אני חושב בניגוד לקרב בין ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר, אהוד ברק עשה עבודה יוצאת מן הכלל בתפקידו כשר הביטחון בהבאת הכוח לנקודה הנכונה. גם אהוד אולמרט עשה עבודה יוצאת מן הכלל בהנהגת המדינה ובהבאת היכולת למימוש ברגע הנכון.

לכל הכתבות:

תגיות:
רם בן ברק