בשאר אסד
צילום: אי-פי

תגובה ראשונה מסוריה: "האתר שישראל תקפה – מתקן גידול עופות, לא כור גרעיני"

גורם המקורב למשטרו של הנשיא בשאר אסד טען כי ההחלטה הסורית שלא להגיב להשמדת הכור ב-2007 הייתה נבונה: "לא להיגרר מלחמה שאיש לא ידע את תוצאותיה"
ערן זינגר
21 במרץ 2018
20:34

פחות מיממה לאחר שישראל קיבלה עליה את האחריות על תקיפת הכור הגרעיני בסוריה ב-2007, גורם המקורב למשטרו של בשאר אסד הגיב הערב (רביעי) לראשונה וטען כי האתר שהותקף היה מתקן חקלאי. "גם אם נניח שהאתר שהותקף הוא כור גרעיני, זה עדיין לא הגיוני. זה היה מתקן לגידול עופות במזרח סוריה", קבע הגורם, שדבריו הובאו בחדשות הערב בכאן 11.

המקורב למשטר בדמשק הסביר את המניע שהוביל את סוריה לשמור על שתיקה מיד לאחר התקיפה הישראלית. "העובדה שסוריה לא הגיבה הייתה בעיתוי חשוב מאוד, ומתוך החלטה נבונה של ההנהגה הסורית, כדי להיגרר למלחמה שאיש לא יודע את תוצאותיה", הוא הבהיר.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס הערב לתקיפת הכור הסורי בספטמבר 2007 ובירך על המבצע. בעמוד הטוויטר שלו כתב נתניהו: "ממשלת ישראל, צה"ל והמוסד מנעו מסוריה לפתח יכולת גרעינית. הם ראויים לכל הערכה על כך. המדיניות של ישראל הייתה ונשארה עקבית – למנוע מאויבנו להתחמש בנשק גרעיני".

עוד לפני כן, ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו מתח ביקורת חריפה נגד התפקוד של אמ"ן סביב גילוי הכור שהושמד.  "היה פה כישלון מהדהד מצד אחד. מזל שקומץ לוחמים של המוסד הצליח להביא את המידע", האשים פרדו בכנס ביטחון ואסטרטגיה שנערך היום במכללת נתניה. הוא הוסיף כי "בזכות המידע של לוחמי המוסד, ורק בזכותו, למדינת ישראל היה את הידע שאפשר לה לפעול לה ושיש בכלל כור בסוריה".

דבריו של פרדו מצטרפים לדברים שאמר גם רם בן ברק, ששירת במשך עשרות שנים במוסד ולאחרונה נכנס לפוליטיקה כשהצטרף למפלגת יש עתיד. "צריכה להיות איזושהי מבוכה על זה שהיה פרויקט גרעין, ולא ידענו אותו - לא המוסד ולא אמ"ן", אמר בן ברק לכאן חדשות. "אמ"ן - יש לו יותר אפשרויות לדעת מה קורה שם, זה יותר בתחום אחריותו חלק גדול מזה".

לכל הכתבות:

תגיות:
רם בן ברק