צילום לווין

"קבל אריזונה": כך התנהל המבצע להשמדת הכור הסורי ב-2007

אחרי יותר מעשור שבו השמדת הכור על ידי ישראל יוחסה ל"מקורות זרים", עכשיו זה רשמי: המוסד ואגף המודיעין של צה"ל הביאו את המידע, הדרג המדיני קיבל את ההחלטה, ושמונה מטוסי חיל האוויר יצאו לבצע את המשימה. כך התנהל מבצע "מחוץ לקופסה" – שלב אחר שלב
רועי שרון וכרמלה מנשה
21 במרץ 2018
21:52

"בסוף שנת 2006 קיבלתי בפורום מבצעי שערכתי בחיל האוויר מידע גולמי על איזושהי ידיעה מאוד מוזרה. ביקשתי לבדוק מה זה", משחזר האלוף (במיל') אליעזר שקדי, מי שהיה מפקד חיל האוויר בזמן תקיפת הכור הסורי ב-2007, את קבלת המסמך בן 22 העמודים של חטיבת המחקר באמ"ן, שיצא תחת הסיווג "סודי ביותר – סגול מצומצם", ולפיו מתחזקת ההערכה כי בסוריה מתקיימת פעילות חשאית בתחום הגרעין. "בפעם הראשונה הבנתי, שיכול להיות שיש פעילות הקשורה לגרעין בסוריה".

צפו בסרט המלא:

ראש אמ"ן דאז, האלוף (במיל') עמוס ידלין, מספר: "התפיסה הבסיסית בקהילת המודיעין הישראלית הייתה שזה רעיון לא הגיוני. כי סוריה – אין לה תשתית מדעית, אין לה מדעני גרעין, אין לה איך לפתח תכנית גרעין, ובוודאי לא כור".

הניסיונות של אגף המודיעין בצה"ל ושל המוסד לבסס את החשדות לפעילות גרעינית בסוריה נמשכו כשנתיים, אבל רק במארס 2007, לאחר מבצע של המוסד, החשש הזה הפך למידע מבוסס. לפי פרסומים זרים, את התשובה הזאת השיגו לוחמי המוסד שפעלו בווינה. על פי אותם פרסומים, הלוחמים פרצו לדירת מסתור של בכיר סורי, העתיקו את המידע שהיה על המחשב האישי שלו, וחזרו עמו ארצה. מדינת ישראל מעולם לא לקחה אחריות על המבצע, והפרטים הללו מבוססים על פרסום במגזין "ניו יורקר".

"מאיר דגן מקבל החלטה, נותן הנחיה לכל יחידות המוסד, להכניס לתכנית העבודה להביא תשובה – יש או אין גרעין בסוריה. תחזרו עם תשובה – או כן, או לא", מספר רם בן ברק, מי שהיה לימים המשנה לראש המוסד ושימש אז בכיר בארגון. "הייתה תשובה חד משמעית – יש פרויקט גרעין בשלבים מאוד מתקדמים, בניית כור".

"מערכת המודיעין והצבא העניקו לדרג המדיני ולעם ישראל בדיוק את מה שהוגדר להם - שהכור הזה לא יהיה בחיים, שהוא ייהרס, ושלא נידרדר למלחמה", מסכם ידלין. שקדי, כשניכר על פניו שהוא מתרגש, מוסיף: "מעט מאוד פעמים בחיים של בן אדם הוא מרגיש שזה דבר שהוא גדול ממנו בהרבה. המשימה שהוא עשה היא גדולה ממנו. היא לא קשורה לא למפקד חיל האוויר, לא לחיל האוויר, ולא לצה"ל, ולא לראש הממשלה. היא משהו גדול. זו מדינה, זה עם".

לכל הכתבות:

תגיות:
רם בן ברק