t
זנדברג בקלפי היום
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

תמר זנדברג נבחרה ליו"ר מרצ: "ממחר בבוקר - מהפכה"

חברת הכנסת קיבלה 71% מקולות הבוחרים, לעומת 28.5% לאבי בוסקילה שהתמודד נגדה. שיעור ההצבעה בפריימריז הראשונים של מרצ, שבהם לקחו חלק כלל המתפקדים, עמד על 53.6%
יואב קרקובסקי ומיכאל שמש
22 במרץ 2018
22:42

חברת הכנסת תמר זנדברג נבחרה הערב (חמישי) לעמוד בראשות מפלגת מרצ. היא התמודדה בבחירות מול אבי בוסקילה, דוד קשני ואופיר פז. זנדברג זכתה ב71% מסך הקולות, כאשר אבי בוסקילה זכה ב28.5%, דוד קשני קיבל 23% מהקולות, ואופיר פז קיבל 22% מהקולות.

בנאום הניצחון שלה אמרה זנדברג כי "חזרנו להיות אלטרנטיבה. מרצ תוביל ממחר בבוקר מהפכה".

בבחירות היום הצביעו בסך-הכל 16,954 בוחרים, המהווים 53.6% מכלל בעלי זכות ההצבעה.  עופר שטרית, יו"ר ועדת הבחירות של מרצ, אמר כי "מרצ ניהלה יום בחירות למופת, עם אפס תקלות ושמירה מלאה על טוהר הבחירות. אני שמח שפעם נוספת, מרצ מובילה את המערכת הפוליטית עם ערכים מברזל ואזרחות בריאה".


יו"ר מרצ היוצאת, זהבה גלאון, בירכה את ח"כ זנדברג על בחירתה ואיחלה לה הצלחה: "אני בטוחה שתתמודדי בכבוד ובנחישות. ההצלחה שלך היא הצלחה למרצ ולשמאל כולו". גלאון התייחסה למהפכה שהובילה במפלגה: "הפריימריז הפתוחים הוכיחו את עצמם בענק ונתנו למרצ את התנופה שהיא זקוקה לה לקראת הבחירות הבאות. ישראל זקוקה למרצ חזקה ובועטת, ואני מאמינה שיש לך את היכולת לעשות מרצ כזאת".

ח"כ מוסי רז, מזכ"ל מרצ, אמר עם היוודע תוצאות הבחירות כי "אני שמח ונרגש שמתפקדי מרצ יצאו בהמוניהם להצביע בכל הארץ, מדן ועד אילת, והוכיחו שמרצ מתחזקת כמובילת השמאל הישראלי. מאחל הצלחה ליו"ר הנכנסת, ח"כ תמר זנדברג, במשימתה להכפיל את השמאל הישראלי".

ח"כ מיכל רוזין בירכה גם היא את זנדברג: "אין לי ספק שמרצ בהובלת תמר, תמשיך להיות המפלגה האידאולוגית והערכית שתמיד הייתה: מפלגה שנושאת בגאווה את המאבקים לחברה הוגנת וצודקת יותר, לסיום הכיבוש והשליטה בשטחים, להפרדת דת ומדינה, לצדק חלוקתי, לניקיון כפיים ושוויון מלא לכל אדם ואישה באשר הם".

זנדברג, בת ה-41 היא דוקטורנטית לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן-גוריון, ושימשה מרצה במכללת ספיר מ-2003 ועד כניסתה לכנסת. כמו כן עסקה בעיתונות לפני המעבר לפוליטיקה.


היא החלה את פעילותה הפוליטית בשנת 2003 כאשר שמשה עוזרת פרלמנטרית של חבר הכנסת ממרצ רן כהן עד 2008. לאחר פרישת כהן מהכנסת, נבחרה לכהן במועצת העיר מטעם המפלגה. בשנת 2013 שובצה במקום השישי ברשימת מרצ לכנסת ה-19 והפכה לחברת כנסת.

בינואר האחרון הצהירה כי על התמודדותה לראשות מרצ "על מנת להרים את המפלגה ואת השמאל הישראלי מהקומה השפופה שהם נקלעו אליה". היא אמרה אז כי "מרצ צריכה התחלה חדשה, צריכה רוח חדשה וצריכה הנהגה חדשה". בהכרזה הבטיחה זנדברג שהמפלגה בראשותה תגרוף 10 מנדטים.

לפני כחודשיים אישרה ועידת מרצ לקיים בחירות פתוחות לראשות המפלגה ולרשימת המועמדים לכנסת - צעד שהביא למפלגה כ-12 אלף חברים חדשים. חודש לאחר מכן קיבלו הבחירות לראשות מרצ תפנית דרמטית לאחר שיושבת הראש לשעבר זהבה גלאון הודיעה על פרישתה מהמירוץ. זמן קצר לאחר מכן הודיע יריבה לבחירות, חבר הכנסת אילן גילאון, כי הוא פורש אף הוא, מסיבות בריאותיות.

בהודעת הפרישה אמרה גלאון: "משיחות שהיו לי עם מתפקדים בכל רחבי הארץ בשבועות האחרונים הבנתי שהם רוצים הנהגה חדשה. פתיחת מרצ הייתה הצלחה אדירה ואני לא מתחרטת עליה לרגע. הייתי עושה את הכל שוב גם בידיעת המחיר האישי מראש".