פרסום ראשון: משרד הבריאות יוסיף 400 תקנים למתמחים
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

פרסום ראשון: משרד הבריאות יוסיף 400 תקנים למתמחים ברפואה

400 רופאים יתווספו למערכת הציבורית בעקבות המהלך; ביוני האחרון פרסמנו ב"כאן כלכלי" כי למרות המחסור ברופאים בוגרי רפואה ממתינים חודשים ארוכים להתמחות
הילה ויסברג
26 במרץ 2018
12:28

בלעדי: משרד הבריאות מוסיף עוד כ-400 תקני מתמחים (משרות) למערכת הבריאות - זאת כדי להתמודד עם המחסור הנוכחי בתקני רופאים בקופות החולים ובתי החולים.

עלות המהלך היא 110 מיליון שקלים, שמתוכם יעניק משרד הבריאות כ-50 מיליון שקלים, כששאר הכסף יגיע מהקופות ומבתי החולים (עלות של כ-275 אלף שקלים לתקן בשנה). 240 תקנים הם עבור רופאים שיתחייבו לעבוד בקהילה בתום ההתמחות ו-150 תקנים נוספים הם עבור מתמחים בבתי חולים. התקנים ייכנסו למערכת לאורך שלוש שנים, מ-2018 ועד 2020.

המחסור בתקנים עומד בבסיס בעיית התורים

המחסור בתקנים הוא שעומד בבסיסם של כמה מחוליי מערכת הבריאות בשנים האחרונות: המתנה ארוכה - של כמה שבועות עד כמה חודשים - לרופאים מומחים בקופות החולים; התהוותם של מקצועות במחסור, בגלל חוסר נכונות של רופאים להתמחות בהם; והמתנות ארוכות של רופאים בוגרי סטאז' למשרות התמחות, עד כדי כך שחלקם אף נאלץ לחתום אבטלה. המתנות ארוכות אלה למשרות התמחות מתרחשות גם על רקע גידול של פי שניים במספרם של הסטודנטים לרפואה בישראל: מכ-370 סטודנטים ב-2011 ל-740 סטודנטים כיום, וזאת מבלי להחשיב סטודנטים המגיעים מחו"ל.

במסלול ההתמחות בקהילה, 240 רופאים יתמחו בבתי חולים ובקופות החולים במקביל במקצועות המצויים במחסור בקהילה: רפואת משפחה, ילדים ונשים. כדי לזכות בתקן הרופאים צריכים להתחייב שבסיום ההתמחות הם יעבדו במשך 5 שנים בקהילה, כלומר בקופות החולים.

150 תקנים נוספים הם עבור התמחויות בבתי חולים, גם כן במקצועות המצויים במחסור - לרוב מהסיבה שרופאים פחות רוצים להתמחות בהם, שכן הם אינם מאפשרים עבודה פרטית: רפואה דחופה, שיקום,
המטו-אונקולוגיה, אונקולוגיה ורדיותרפיה. לצד זאת, יתווספו גם 20 תקני רופאים נוספים המיועדים לעולים חדשים, מעבר למכסה הקיימת כיום.

בסדרת כתבות שפירסמנו ב"כאן כלכלי" בחודשים האחרונים הראינו שעל רקע המחסור בתקנים במתמחים בישראל בשנים האחרונות, מדי שנה כ-10% מבוגרי הרפואה בישראל לא מצליחים למצוא מקום להתמחות בו (הנתון לא כולל את 150 הבוגרים שייצרה הפקולטה בצפת בשנתיים האחרונות). כך למשל, 28% מבוגרי הפקולטה לרפואה בצפת בקיץ האחרון לא מצאו מקום להתמחות בו, ומסיבה זו חלקם חתמו אבטלה. תחקיר נוסף הראה שמחסור זה גורר תופעה נוספת: מתמחים שעובדים במחלקות בחינם, כדי להוכיח את עצמם בפני המנהלים וכך לזכות במשרה.

עדיין חסרים יותר מ-1,000 תקנים

מחקר שערכו בעמותת "מרשם", המייצגת את חלקם של מהמתמחים ברפואה בישראל, העלה שכדי לפתור את בעיית המחסור בתקנים וכדי לקצר את תורניות המתמחים (שאורכות היום 26 שעות רצופות) יש להוסיף למערכת יותר מפי שלושה מכמות התקנים שעליה מדובר כעת: 1,530 תקנים, בתקציב שנתי של 450 מיליון שקל.

ביחס לכך אומר ודים פרמן, סמנכ"ל תכנון, תקצוב ותמחור במשרד הבריאות: "אני לא מכיר את המספרים האלה, אך במצבה של מערכת הבריאות כיום - לא תזיק אף פעם עוד תוספת. תוספת התקנים שאושרה צפויה להקל על העומסים ולקצר את התורים בקופות החולים בעוד כמה שנים".

פרמן ציין שהחל מ-2019 צפוי משרד הבריאות גם להקצות 100 מיליון שקלים שייעודו לשיפור השירות הניתן לגיל הרך בישראל בשלושה תחומים: בדיקות גנטיות ייחודיות, שירות למשפחה ב"טיפת חלב" וקיצור התורים במכונים להתפתחות הילד. כיום הורים המעוניינים לקבוע תור לאבחון עבור ילדים במכונים אלה נאלצים לחכות חודשים ארוכים ואף יותר מכך במקרים מסוימים. כדי לפתור את הבעיה, מסביר פרמן, קופות החולים יתקצבו את מכוני ההתפתחות שמספקים את השירות בסכומים גבוהים יותר וכן המשרד יפעל לשינוי המנגנונים שבמסגרתם מתקשרות קופות החולים מול המכונים להתפתחוך שנמצאים בבתי החולים. בספטמבר 2018 צפויה ועדה של משרד הבריאות העוסקת בנושא להגיש מסקנותיה והצעות לשינוי - שינויים שייצאו לדרך ב-2019.

תגיות:
אבטלה