צילום: הדס פרוש, פלאש 90

גורם רוסי: ישראל לא תגרש דיפלומטים רוסים בעקבות הרעלת המרגל

למעלה מ-100 דיפלומטים גורשו על ידי יותר מ-20 מדינות, אך בישראל שומרים על שתיקה. היחסים עם בריטניה הצטננו לאחר תגובת משרד החוץ - שלא הזכירה כלל את המעורבות הרוסית במתקפה הכימית
גילי כהן
27 במרץ 2018
08:57

ישראל לא מתכוונת לפעול בעקבות מדינות המערב ולגרש דיפלומטים רוסים בתגובה להרעלת המרגל הרוסי סרגיי סקריפל ובתו על אדמת בריטניה, כך אמר היום (שלישי) גורם רוסי.

למעלה מ-100 דיפלומטים רוסים גורשו על ידי יותר מ-20 מדינות, אך בישראל שומרים על שתיקה. משרד החוץ וגם לשכת ראש הממשלה לא הגיבו להתפתחויות המדיניות האחרונות.

כפי שפורסם בכאן חדשות, חרף בקשה בריטית, ישראל אפילו לא התייחסה למעורבות הרוסית בהרעלת הסוכן בבריטניה, דבר שיצר מתח בין שתי המדינות. לכן, סביר כי ישראל לא תנהג בדומה למדינות כמו ארצות הברית, גרמניה וצרפת ותגרש דיפלומטים משטחה.

בבריטניה עדיין גורסים כי על ישראל לתמוך בבריטניה מכיוון שזו שותפה בעבורה. עם זאת, כאשר בעולם מדברים על התוקפנות הרוסית באזור, בישראל כנראה מעדיפים להתמקד בנוכחות הרוסית במזרח התיכון - ובעיקר בסוריה, ובאינטרסים הישראלים בעקבות כך.


אתמול הורה נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, לגרש 60 דיפלומטים רוסים מהמדינה ובכוונתו גם לסגור את הקונסוליה הרוסית הנמצאת בסיאטל. בכך הצטרפה ארצות הברית לשורת מדינות שהודיעו על סילוקם של הדיפלומטים.

בין היתר הודיעה גרמניה על גירוש ארבעה דיפלומטים, צרפת, קנדה, ופולין נקטו במהלך דומה. הנשיא האוקראיני, פטרו פורושנקו, הכריז על גירושם של 13 דיפלומטים. ליטא, צ'כיה, רומניה ולטביה הודיעו גם הם על גירוש של כמה דיפלומטים, ואסטוניה תסלק משטחה את הנספח הצבאי הרוסי.

לפני כשבועיים הודיעה ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, על גירושם של 23 דיפלומטים רוסים משטח הממלכה, בתגובה לניסיון ההתנקשות בסקריפל. בנוסף, מיי הכריזה כי בריטניה משהה את הקשרים בדרג גבוה בינה לבין רוסיה. 

כמה ימים לאחר מכן הודיע משרד החוץ הרוסי על גירושם של 23 דיפלומטים בריטים באותו שבוע. בנוסף, הרוסים עדכנו את השגריר הבריטי לורי בריסטואו כי הקונסוליה הבריטית ברוסיה תיסגר, והאישור שניתן לבריטניה לפתוח קונסוליה כללית בסנט פטרבורג בוטל.