חפש
Languages
השר יובל שטייניץ
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פרסום ראשון: השר שטייניץ העיד בפרשת הצוללות

שר האנרגיה מסר עדות במשטרה בימים האחרונים במסגרת תיק 3000, ובין היתר נשאל על הליכי אישור העסקאות בקבינט המדיני-ביטחוני. גורמי אכיפה: מדובר באחת הפעולות האחרונות בפרשה. נתניהו גם צפוי להעיד
רועי ינובסקי
01 באפריל 2018
21:00

שר האנרגיה יובל שטייניץ מסר בימים האחרונים עדות בפרשת הצוללות - כך פורסם הערב (ראשון) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11. במסגרת עדותו, נשאל על הליכי אישור העסקאות בקבינט המדיני-ביטחוני, וככל הנראה על מודעתו למעורבות של מקורבים לו שנחקרו בתיק 3000 באזהרה.


גורמי אכיפה מתייחסים לפעולה זו כאחת האחרונות בחקירה. כל הגורמים המרכזיים בתיק זה מסרו עדויות ונחקרו. הפעולה המרכזית היחידה שנשארה היא גביית עדותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שלא צפוי להיחקר באזהרה.

בתוך חודשים ספורים צפויה המשטרה לסיים את החקירה. כפי שפורסם לראשונה בכאן חדשות, המשטרה צפויה להמליץ להגיש כתבי אישום נגד כל המעורבים המרכזיים, ובהם קרוב משפחתו ועורך דינו של נתניהו, דוד שמרון; נציגו של נתניהו למשא ומתן עם הפלסטינים, עו"ד יצחק מולכו; המשנה לראש המטה לביטחון לאומי לשעבר, תת-אלוף במילואים אבריאל בר יוסף; ומפקד חיל הים לשעבר, אלוף במילואים אליעזר (צ'ייני) מרום.

לפני כשבועיים, מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך התייחס לעדות עד המדינה מיקי גנור בתיק הצוללות ואמר כי "הוא סיפק סחורה, ואפילו בצורה טובה מאוד". עוד אמר אלשיך בראיון לעיתון מקור ראשון כי "אני חושב שהוא נתן את כל מה שהתחייב לתת, ועוד. לא תמיד אפילו הבן אדם עצמו יודע מה הוא מסוגל לתת".

בחודש ינואר האחרון עלו טענות בחלק מכלי התקשורת כי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מעכב את זימונו של נתניהו למסירת עדות בפרשה. אלא שבמשרד המשפטים מיהרו לפרסם אז הודעת הכחשה: "בעקבות הפרסום בעיתון 'ידיעות אחרונות' נבקש להבהיר כי אין שחר לטענה כאילו  חוקרי המשטרה העבירו ליועץ המשפטי לממשלה בקשה לגבות את עדותו של ראש הממשלה בפרשה 3000 והוא לא נתן אישור לכך".

עוד נכתב בהכחשה: "הרינו להבהיר בזאת כי בקשה כזו לא הועברה עד כה ליועץ המשפטי לממשלה מטעם המשטרה, וגם לא  לפרקליט המדינה או לפרקליטות המלווה. בהקשר זה, הידיעה שפורסמה כוזבת  לחלוטין. לגבי יתר הפרטים שהתפרסמו - אנו מציעים להיזהר מפרסומים כאלה ואחרים על מהלך החקירה, שמטבע הדברים הם חלקיים, לעיתים גם מגמתיים,  ולא בהכרח משקפים את המציאות".