בנימין נתניהו
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

נתניהו: "נוציא את המסתננים מדרום תל אביב ונביא אותם לקיבוצים ומושבים"

ראש הממשלה דחה את הביקורת עליו, בעקבות ביטול הסכם גירוש מבקשי המקלט, והבטיח לפזר את האלפים שיישארו ביישובים חזקים. "זה לא סוף פסוק", אמר בסרטון בפייסבוק. שגרירות גרמניה, שלפי המתווה צפויה לקלוט מבקשי מקלט: פרטי ההסכם לא ידועים לנו
יואב קרקובסקי
02 באפריל 2018
20:32

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם הערב (שני) סרטון בעמוד הפייסבוק שלו ובו דחה את הביקורת כלפיו בנוגע לביטול גירוש מבקשי המקלט. לדבריו, הפתרון הנוכחי, אותו אישרה הממשלה עם נציבות האו"ם לפליטים, הוא הטוב ביותר שניתן היה לקבל בנסיבות הקיימות, וכי המדינה תפזר את אלפי המהגרים האפריקאים בכל הארץ – כולל בקיבוצים ובמושבים.

"אני שותף מלא לרצון להוציא מכאן את כל המסתננים, לכן הבאתי הסכם שמוציא את המסתננים למדינה שלישית", אמר נתניהו. "אבל לפעמים יש הפתעות: המדינה השלישית לא עמדה בלחצים, והיא נסוגה מן ההסכם. לכן הייתי צריך להביא הסכם חדש, טוב יותר. ההסכם החדש מוציא כ-16,000 איש לעומת ההסכם עם המדינה השלישית שהיה מוציא כ-14,000. אלה שיישארו, יישארו כאן במעמד זמני לחמש השנים הקרובות. מבחינתי גם זה לא סוף פסוק".

נתניהו הדגיש את תכנית פיזור האוכלוסין של הממשלה ושל שר הפנים אריה דרעי. "אנחנו נוציא אותם מדרום תל אביב, נביא אותם למושבים, לקיבוצים, ליישובים החזקים, כדי שהנטל לא ייפול על שכונות המצוקה. את הכסף שנחסוך, וזה הרבה, אנחנו נשקיע בשיקום דרום תל אביב".

ראש המועצה האזורית מרחבים שי חג'ג' וראש המועצה האזורית שדות נגב תמיר עידאן תקפו את הודעתו של נתניהו. "זו אמירה אומללה שלא מתמודדת עם הבעיה. מעבירים את הבעיה מדרום תל אביב 'למושבים ולקיבוצים'. אין טעם באמירות מסוג זה. אנחנו מבינים את הצורך לפתור את בעיית המסתננים, לא כלאחר יד ולא על חשבונם של המושבים והקיבוצים הנאבקים בבעיות כלכליות קשות", אמרו והוסיפו: "אדוני ראש הממשלה, נגמרה תקופת סאלח".

המתווה החדש: כ-20 אלף יישארו בישראל ויקבלו אשרת עבודה

קודם לכן הציגו נתניהו ושר הפנים אריה דרעי את עיקרי המתווה במסיבת עיתונאים במשרד ראש הממשלה. לדברי נתניהו, 16 אלף איש יועברו לקנדה, גרמניה ואיטליה, ומאות מיליוני שקלים שנחסכו מתחזוקת מתקן חולות ומקליטת מבקשי המקלט יושקעו בדרום תל אביב, שם קיים ריכוז גדול של מהגרים אפריקאים. הוא הדגיש כי המדינה הייתה "במלכודת" במסגרת ההליך שהתגבש, ועל כן נאלצה לקלוט כמחצית ממבקשי המקלט שרצתה להוציא משטחה.

עם זאת, לכאן חדשות נודע כי בין המדינות שיקלטו מבקשי מקלט גם ארצות הברית ושבדיה. היתר, יותר מ-20 אלף איש, ישארו בישראל ויקבלו אשרת עבודה ושהייה כחוק. חלקם יקבל גם תעודת תושב ארעי. זאת ועוד, גרמניה הודיעה לאחר מסיבת העיתונאים כי פרטי ההסכם שגיבשה ישראל עם האו"ם אינה ידועים לה.

"זה יום חשוב, רק לפני שמונה שנים הגבול שלנו עם אפריקה היה פרוץ לחלוטין", אמר נתניהו. "לפי כל ההערכות, היינו מגיעים לקצב כניסה של כ-100 אלף מסתננים בלתי חוקיים בשנה, ובתוך עשור - כמיליון. הסיבה היא שישראל היא המדינה המפותחת היחידה שאפשר לצעוד אליה ברגל מאפריקה, מבלי להסתכן בחציית הים התיכון עם כל הסכנות והטרגדיות המוכרות לכם.

ביטול הגירוש עורר ביקורת חריפה מימין על נתניהו. שר החינוך, נפתלי בנט, תקף את ראש הממשלה ואמר כי "הסכם מתן מעמד ל-16,250 מסתננים בישראל יהפוך את ישראל לגן עדן למסתננים, ומהווה כניעה מוחלטת לקמפיין השקרי שהופץ בתקשורת בחודשים האחרונים. המתווה המקורי שגובש בממשלה בנושא המסתננים מוסרי וצודק, ויש לפעול על פיו בלבד: פליטים ממקומות סכנה - יקלטו בישראל, מסתנני עבודה – יוחזרו. יובהר: במתווה החדש ישראל תקלוט מהגרי עבודה שכלל לא הגישו בקשת מקלט".

יו"ר הבית היהודי הוסיף כי "בחתימה על הסכם זה אנו מעבירים מסר מסוכן לכל העולם: מי שיצליח להסתנן לישראל באופן בלתי חוקי, זוכה בפרס של תושבות כאן או במדינה מערבית. זוהי קריאת כיוון למיליוני מהגרי עבודה פוטנציאליים להגיע לישראל. אני קורא לראש הממשלה להביא את ההסכם שגובש עם האו"ם לאישור הממשלה כבר בישיבתה הקרובה".


שרת התרבות והספורט, מירי רגב, הביעה ביקורת על נתניהו. "אכן נעשו צעדים משמעותיים בנושא בלימת ההסתננות הלא חוקית לישראל. עם זאת, ההחלטה שפורסמה היום דרמטית ואני בהחלט מודאגת מהוויתור המהיר על פניו, על עקרונות היסוד של מדיניות ההגירה של הממשלה".

השרה רגב אמרה עוד כי "לא מדובר בפליטים, אלא באנשים שהסתננו באופן לא חוקי. לכן ההתדיינות עם נציבות האו"ם לפליטים לטעמי היא לא במקום. גם התוצאה הסופית על פיה עשרות אלפי מסתננים יישארו בישראל מדאיגה מאוד מבחינת הזהות של המדינה והמרקם החברתי שלה".

יו"ר ועד שכונת התקווה וחבר מועצת העיר תל אביב, שלמה מסלאוי, אמר בתגובה למתווה החדש כי "הפתרון המוצע על ידי ממשלת ישראל הוא בכייה לדורות ונזק בלתי הפיך למדינה. ממשלת ישראל ביצעה מחטף מתחת לאפם של תושבי דרום תל אביב. הממשלה הבטיחה כל הזמן כי יהיה שיתוף של תושבי דרום תל אביב, וזה לא קרה. הזלזול בתושבים פשוט זועק לשמים".