ראש הממשלה, בנימין נתניהו
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בעקבות הביקורת: נתניהו הודיע - משעה את הסכם מבקשי המקלט

ראש הממשלה כתב בדף הפייסבוק שלו כי הוא "קשוב בראש ובראשונה לתושבי דרום תל אביב" וכי ייפגש מחר עם שר הפנים ועם נציגי התושבים מחר בבוקר
גילי כהן ויואב קרקובסקי
02 באפריל 2018
23:08

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע הלילה (שני) כי הוא החליט להשעות את הסכם מבקשי המקלט החדש, שנעשה בתיאום עם נציבות האו"ם לפליטים. נתניהו כתב בדף הפייסבוק שלו כי החליט לעשות כן בשל הביקורת הרבה שנמתחה על הצעד שעליו הכריז רק היום בצהריים.

"אני קשוב אליכם, ובראש ובראשונה לתושבי דרום תל אביב", כתב ראש הממשלה. "לכן החלטתי להיפגש יחד עם שר הפנים אריה דרעי עם נציגי התושבים מחר בבוקר. בינתיים אני משעה את יישום ההסכם, ולאחר שאפגש עם הנציגים אביא את ההסכם לבחינה מחודשת", הוסיף.

נתניהו הסביר את הסיבה לפיה הכריז מלכתחילה המתווה: "בשנתיים האחרונות פעלתי מול רואנדה כדי שזו תשמש כ'מדינה שלישית' הקולטת מסתננים שנגרש אליה גם בלי הסכמתם. זו הדרך החוקית היחידה שנותרה לנו להוציא מסתננים ללא הסכמתם, לאחר ששאר המהלכים שלנו נפסלו משפטית. רואנדה הסכימה לכך והתחלנו בפעולת הגירוש אליה".

הוא הוסיף: "בשבועות האחרונים, בלחץ אדיר על רואנדה של הקרן החדשה לישראל וגורמים באיחוד האירופי, רואנדה התקפלה מההסכם וסירבה לקלוט מסתננים מישראל שהוצאו בכפייה. במצב זה החלטתי לחתור להסכם חדש שיאפשר בכל זאת את המשך הוצאת המסתננים".


בתגובה לביטול המתווה, בירך שר החינוך ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, את נתניהו ואמר כי זו "החלטה נכונה של ראש הממשלה". בנט אמר עוד כי "מדובר בהסכם רע, המהווה התקפלות בפני הקמפיין השקרי שהופץ בתקשורת והיה הופך את ישראל לגן עדן למסתננים. השהיית המתווה אינו מספק. עלינו להתקדם למתווה חדש שיוציא מסתננים בלתי חוקיים מישראל. ישראל אינה לשכת התעסוקה של העולם".

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, אמרה בתגובה להשעיה כי ״נתניהו במהלך פחדני נכנע לקיצוניים ביותר שבימין ועל מנת לעשות את זה הוא חוזר שוב למחוזות ההסתה נגד הקרן החדשה וארגוני החברה האזרחית. כל פעם שמדברים איתנו על ראש ממשלה ׳קוסם׳ צריך לזכור שמדובר באדם לחיץ, כושל ופחדן שמנהל את מדינת ישראל לפי האינטרסים הפוליטיים שלו ובאפס שיקול דעת מדיני. מציעה לו להזמין את התושבים שהפגינו בסולדיריות עם מבקשי המקלט לביקורו מחר עם נציגי דרום תל אביב״.


יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, התייחס גם הוא בחשבון הטוויטר שלו להחלטת ראש הממשלה: "ערב עצוב, מביך ובעיקר מטריד. אין לנו שום סיבה להניח שבנושאי ביטחון, תהליך קבלת ההחלטות של ראש הממשלה טוב יותר".

שר המדע והטכנולוגיה, אופיר אקוניס, אמר כי הוא מברך את ראש הממשלה "שהחליט לקיים דיון מחודש במתווה המסתננים". הוא הוסיף: "אם חולדאי, יחימוביץ׳ והשמאל הקיצוני כל כך צהלו, כנראה שהמתווה היה שגוי מעיקרו".

היום בצהריים הציגו ראש הממשלה ושר הפנים, אריה דרעי, את עיקרי המתווה החדש לטיפול במבקשי המקלט, במסיבת עיתונאים במשרד ראש הממשלה. לדברי נתניהו, 16 אלף איש יועברו לקנדה, גרמניה ואיטליה, ומאות מיליוני שקלים שנחסכו מתחזוקת מתקן חולות ומקליטת מבקשי המקלט יושקעו בדרום תל אביב, שם קיים ריכוז גדול של מהגרים אפריקנים.

נתניהו הדגיש כי המדינה הייתה "במלכודת" במסגרת ההליך שהתגבש, ועל כן נאלצה לקלוט כמחצית ממבקשי המקלט שרצתה להוציא משטחה. על פי המתווה, יותר מ-20 אלף איש היו אמורים להישאר בישראל ולקבל אשרת עבודה ושהייה כחוק. חלקם היו אמורים לקבל גם תעודת תושב ארעי.