מבקשי מקלט בדרום תל אביב
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

בסביבת נתניהו מנסים לקדם פתרון להוצאת מבקשי המקלט לאוגנדה

בלשכת רה"מ בודקים אם המדינה האפריקנית תהיה מוכנה לקלוט יותר מבקשי מקלט מישראל; השר דרעי לא היה שותף בהחלטה לסגת מההסכם, אך בחר שלא לחולל משבר פוליטי
גילי כהן ויואב קרקובסקי
03 באפריל 2018
20:33

אחרי שהחליט לבטל את מתווה מבקשי המקלט החדש בשל הביקורת הרבה שספג ממחנה הימין - בסביבת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ינסו לקדם אפשרות לחתום על הסכם חדש עם אוגנדה לקליטת מבקשי מקלט נוספים. כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11.

אוגנדה התחייבה כבר בעבר למדינת ישראל כי היא תקלוט מבקשי מקלט. אולם, בסביבת נתניהו מעוניינים כי המדינה האפריקנית תקבל לשטחה אלפים נוספים, מעבר למה שהסכימה בעבר.


לשכת ראש הממשלה עובדת מול מדינות אפריקניות נוספות לנסות ולקדם פתרון של קליטת מבקשי המקלט. אריתריאה אינה אחת מהן, שכן הדבר לא מתאפשר מבחינת נציבות האו"ם לפליטים ומבחינה משפטית, מהבדיקה שנשעתה בלשכת ראש הממשלה.


בתוך כך, לאחר ביטול המתווה על ידי ראש הממשלה, נשמעו קולות לא מרוצים בקואליציה. במהלך ערב ביטול המתווה, הבין שר הפנים, אריה דרעי, כי הפתרון שהוסכם והוצג בואתו היום הולך ומתמסמס. על אף שדרעי לא היה מעורב במהלך ביטול המתווה, הוא הגיע בכל זאת לפגישה שנערכה הבוקר עם תושבי דרום תל אביב ובחר שלא לחולל משבר פוליטי.