צילום: Shutterstock

5 סיבות מדוע 2018 היא ה-שנה לאהוב אירוויזיון

בגלל נטע, בגלל השיר, ומה עוד?
דניאל דונקלמן
04 באפריל 2018
08:00

1. כי מזמן לא היה כזה דיבור על הנציג הישראלי

האישיות הצבעונית של נטע, בשילוב השיר המטורף של דורון מדלי וסתיו בגר, כבשו את טבלאות ההימורים. מאז חשיפת השיר לפני פחות מחודש, ישראל היא הפייבוריטית לנצח באירוויזיון, וזה קורה אולי בפעם הראשונה אי פעם. אפילו הראל סקעת ודנה אינטרנשיונל הפייבוריטים לא הובילו את הטבלאות בשנים שלהם, והרבה מאוד עיניים נשואות לנטע ולישראל.

הרעש סביב נטע בזירה האירוויזיונית ברשת לא דועך. הקליפ של TOY חצה רק השבוע את רף 20 מיליון הצפיות ביוטיובים הרשמיים של כאן ושל האירוויזיון, והוא ראשון במספר הצפיות בפער גדול מהמתחרים. בשלושת השבועות מאז נחשף, נפוצו ברשת מאות סרטוני תגובה מפרגנים ומתלהבים, ונטע והצעצוע שלה הגיעו גם לתוכנית בידור מובילה בצרפת, למגזין ELLE בספרד, לחינמון הכי גדול בבריטניה ואפילו לאתר ערוץ LOGO בארה"ב.

הכירו את נטע ברזילי > 

2. כי מזמן לא היה כזה באזז לשיר הישראלי בארץ - עוד טרם התחרות

לא רק בעולם מתלהבים, גם אצלנו בארץ מפרגנים. TOY חודר לכל פינה, הוא מושמע בתחנות הרדיו, ומהרכבים בוקעים להם הקרקורים. השיר שלנו לאירוויזיון הפך לנושא שיחה בכל בית בישראל והפופולריות של התחרות נמצאת בשיא מאז 2015, מה שמוכיח שהאירוויזיון עדיין טבוע עמוק בד.נ.א של  הפסקול הישראלי.

3. כי הללויה נבחר להוביל את חגיגות ה-70 לעצמאות ישראל

"הללויה", הזוכה של אירוויזיון 79' שנערך בבנייני האומה בירושלים, שיר שהגיע לתהילה דרך האירוויזיון, נבחר להיות השיר המרכזי של חגיגות ה-70 למדינת ישראל. יום העצמאות, היום הכי "ישראלי" שיש, ילווה בשיר אירוויזיוני. כבוד.

השיר האיקוני הזה, המנון לאופטימיות, תקווה והודיה, היה לשיר ירוק-עד ולשיר האירוויזיון המצליח ביותר של ישראל אי-פעם בתחרות. הוא עמוד תווך בתרבות שלנו, ובשנייה שמתחיל להישמע הפסנתר, אפילו הציניקנים שבינינו מתקשים להישאר אדישים. הבחירה בשיר היא עוד שורה ברזומה המרשים של ''ההמנון הלא רשמי'' של מדינת ישראל.

4. כי השנה מציינים 20 שנה לניצחון האחרון שלנו

יום אחרי חצי הגמר בו תשתתף נטע ברזילי בליסבון, ב-9 במאי, נציין יום הולדת עגול לניצחון המיתולוגי של דנה אינטרנשיונל באירוויזיון 1998. "דיווה" היה ועודנו אחד משגרירי האירוויזיון הבולטים של התחרות לדורותיה, ונבחר פעם אחר פעם לאחד מלהיטיה האהובים.

לאחר היוודע דבר הזכייה המונים הגיעו לבריכה בכיכר רבין, ואלפים חגגו את הניצחון שהיה מתנה לשנת היובל של מדינת ישראל. זה היה רגע מכונן עבור ישראל שהציגה פנים שונות וליברליות לאירופה, שרבים בה ראו בישראל מדינה שיש בה בעיקר דת ומלחמות. בשבועות שלפני התחרות התקיים פולמוס ער על דנה, מה היא מייצגת, והאם ראוי שתייצג את ישראל כולה, אך לאחר הנצחון קולות הביקורת נבלעו בחגיגות. זהו היה רגע מכונן גם עבור הקהילה הלהט"בית בארץ שנציגתה כבשה את המיינסטרים הלאומי. ובכלל, עבור רבים בישראל, להט"בים וסטרייטים כאחד, רגע הניצחון היה קרן אור ורוח של תקווה לימים של כבוד וקבלה, רשות לכל אדם לחיות את חייו לפי בחירתו.

5. כי אפשר לחגוג את האירוויזיון יחד עם כולם

ההתעניינות הגדולה סביב נטע מכניסה אנשים חדשים וקהלים חדשים לעולם האירוויזיון, והם מצטרפים לקהילה שוקקת, הולכת וגדלה, של חובבי התחרות בישראל. קבוצת חובבי האירוויזיון הגדולה קיימת בפייסבוק כבר כמעט 5 שנים וחברים בה יותר מ-4,000 איש, זאת לצד מועדון חובבי האירוויזיון הותיק בישראל שקיים כבר יותר מ-30 שנה.

גם אתם מוזמנים להצטרף לחגיגה. בשבוע הבא יתקיים המופע המרכזי של פרויקט ISRAEL CALLING, במסגרתו יגיעו 27 אמנים מהאירוויזיון הקרוב לכיכר רבין בתל אביב להופעה פתוחה לקהל, בה יבצעו את השירים איתם יופיעו בליסבון. הם נוחתים בארץ כחלק מטיולי יח"צ ואירועים ברחבי אירופה, והאירוע בישראל הוא מהבולטים שבהם. הכניסה היא חינמית כך שתוכלו לבוא ביחד עם כל החברים. 

חצאי הגמר של אירוויזיון 2018 ישודרו בשידור ישיר מליסבון בתאריכים 8 ו-10 במאי בכאן 11, בכאן 88 ובדיגיטל, נטע תייצג את ישראל בחצי הגמר הראשון. 

הגמר הגדול ישודר בתאריך 12 במאי, גם כן בכאן 11, בכאן 88 ובדיגיטל.