הבערת צמיגים ברצועת עזה
צילום: אי-אף-פי

צה"ל סיכל פיגועים בגדר, הפלסטינים: שבעה הרוגים וכמה מאות פצועים בעימותים בעזה

כ-20 אלף מפגינים הבעירו צמיגים וניסו להשליך מטענים בחסות העשן. הצבא ירה לעברם והשתמש גם בתותחי מים ומאווררי ענק. מצבם של 5 מהפצועים מוגדר קשה. צה"ל: "נפעל נגד מחבלים"
כתבי כאן
05 באפריל 2018
22:27
עודכן ב 20:52

כ-20 אלף מפגינים פלסטינים השתתפו היום (שישי) ב"צעדת השיבה" של חמאס ברצועת עזה והבעירו אלפי צמיגים לאורך גדר המערכת בגבול עם ישראל. צה"ל ביצע ירי לעבר המפגינים, ולפי דיווחים של משרד הבריאות ברצועת עזה, שבעה מפגינים נהרגו וכמה מאות נפצעו בדרגות שונות בעימותים עם הצבא, חמישה מהם באורח קשה. מדובר צה"ל נמסר כי הירי בוצע בהתאם להוראות הפתיחה באש.

בעקבות הבערת הצמיגים, בצה"ל מסרו כי התרחשו כמה ניסיונות של מחבלים לחצות את גדר המערכת ולבצע פיגועים בחסות העשן הרב שמיתמר באזור. בין השאר, בוצעו ניסיונות להשליך מטעני חבלה ובקבוקי תבערה. הצבא השתמש באמצעים לפיזור הפגנות, כולל זרנוקי מים ומאווררים שהופנו לעבר ריכוזי הבערת הצמיגים. בהודעה נאמר כי "צה"ל לא יאפשר פגיעה בתשתיות הביטחון והגדר המגנות על אזרחי ישראל, ויפעל מול מתפרעים אלימים ומחבלים המעורבים בכך". כל מרחב הגדר הוגדר שטח צבא סגור.

אחד מכלי התקשורת ברצועה דיווח במהלך ההפגנות כי כלי טיס של חיל האוויר מפזרים כרוזים באזור רפיח, שבהם מזהירים את המפגינים שלא להתקרב לגדר. באזור נמצאים עיתונאים רבים מכלי תקשורת זרים כדי לסקר את האירועים, בעקבות השבוע שעבר.

תיעוד מהבערת הצמיגים בגבול עזה:בכיר חמאס מחמוד א-זהאר סייר מוקדם יותר במאהל שהוקם בדרום רצועת עזה, והגיב לאיומים כי צה"ל לא יסתפק בתגובות על הגדר. "אם ישראל תתקוף בעומק הרצועה, נתקוף בעומק ההתנחלויות", צוטט א-זהאר. "לא נאפשר ויתור על סנטימטר מאדמת פלסטין. אם המצב בשטח יתפתח והכיבוש יבצע עוד פשעים, אנחנו בחמאס נתכנס ונבחן מה היא התגובה המתאימה שתאפשר לנו לשמור על התהלוכה".

משתתפי ההפגנות החלו להתקבץ כבר מהבוקר במחנות אוהלים שהוקמו לאורך הגדר מצפון רצועת עזה לדרומה. בצה"ל נערכו באופן ייעודי ובאמצעים מיוחדים, בעיקר לאפשרות שהעימותים יתגברו לאחר תפילות יום השישי במסגדים. בחמאס קראו לציבור הפלסטיני להשתתף בעצרת, שנערכת לטענתם לזכר הרוגי העימותים באזור גדר המערכת בשבוע שעבר.


מנגד, בתי חולים ברצועת עזה הכריזו על כוננות, ובשטחי ההתכנסות של חמאס גם הוקמו כמה בתי חולים שדה. ארגונים פלסטיניים קראו לערוך במקביל לאירועים ברצועת עזה "יום זעם" גם ביהודה ושומרון. מנגנון ביטחון הפנים של חמאס פרסם הנחיות למשתתפי ההפגנות היום וקרא להם להקפיד על תהלוכה בדרכי שלום, ולהישמע להוראות המארגנים. כמו כן, הם התבקשו לטשטש את תווי הפנים ככל האפשר, ולהימנע מצילומים ומשימוש בטלפונים חכמים.

בין השאר, בצבא התכוננו לקראת הבערת הצמיגים שהפלסטינים מתכננים בגבול רצועת עזה, כמו גם לאפשרות שמתפרעים ינסו לפגוע בגדר בחסות העשן הסמיך. היעד שנקבע על ידי פעילים שונים עומד על עשרת אלפים צמיגים שיובערו בעת ובעונה אחת. הצמיגים נאספו בימים האחרונים, בין השאר במסגרת מבצע איסוף תרומות, לצד ביקורת שנשמעה בעזה על הנזק הצפוי לאיכות הסביבה ולגידולי החקלאים הסמוכים לגדר.


בצבא סיכמו את השבוע האחרון כהצלחה מבצעית וככישלון של חמאס, זאת למרות הרוח הגבית שהארגון מקבל בזירה הבינלאומית. בנוסף, נערכו גם תחקירים בנוגע לירי בפלסטינים בשבוע האחרון, ולאור הממצאים הראשוניים, הרמטכ"ל רב אלוף גדי איזנקוט מגבה את פעולות חיילי צה"ל.

דובר צה"ל אמר אמש כי "יש לנו ידיעה ברורה שבשבוע שעבר חמאס ניסה לבצע פיגועים בחסות ההפגנות. גם מחר חמאס יפעל תחת אותו רעיון. התגובה שלנו לאירועים משמעותיים לא תתוחם למרחב הגדר. חמאס מנסה תוך כדי ההפגנות שפעילים שלו יפגעו בגדר. זה כסות לטרור ופגיעה בגדר. אין לנו כוונה לגלות סבלנות".

תיעוד: העשן הסמיך בגבול הרצועה

דיווח: משלחת מצרית תגיע לעזה בניסיון להרגיע את המתיחות

לקראת החידוש הצפוי של העימותים עם צה"ל, העיתון "אל-חיאת" דיווח הבוקר כי משלחת מצרית תגיע בקרוב לרצועת עזה כדי לדון עם בכירים בחמאס במשבר עם ישראל. בדיווח צוטטו גורמים דיפלומטים, שמסרו כי ראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל, מינה את המשלחת במטרה "להסיר את פתיל הפצצה בין חמאס לבין ישראל", כמו גם בין הארגון העזתי לבין הרשות הפלסטינית, ברקע הפיוס התקוע.

אותם הגורמים ציינו כי בקהיר מודאגים מהאפשרות של הטלת סנקציות חדשות על עזה, וכי יו"ר הרשות, אבו מאזן, הודיע לכאמל כי צעדים מעין אלה לא יינקטו כעת, אלא בזמן המתאים לכך. עוד אמר אבו מאזן לראש המודיעין המצרי כי הוא מוכן לפתור את סוגיית הפקידים, נוסף לסוגיות נוספות בעזה, אך תחילה על הרשות הפלסטינית לקבל סמכויות מלאות ברצועה - לרבות השליטה הביטחונית. עוד נטען כי יו"ר הרשות הבהיר שהוא נותן למצרים הזדמנות אחרונה לשכנע את חמאס למסור לידיו את השלטון ברצועה. 

בכיר חמאס מוסא אבו מרזוק קרא אמש לציבור הפלסטיני לחסום את חשבונות הטוויטר והפייסבוק של דובר צה"ל בערבית, אביחי אדרעי. בציוץ שפרסם בחשבון הטוויטר שלו, כתב אבו מרזוק כי "השייח אדרעי הוציא פתווה שלפיה אסור להבעיר צמיגים ולזהם את האוויר, משום שהדבר מנוגד להלכה האסלאמית. כאילו שלהרוג את המפגינים שמחזיקים צמיגים - זה לא אסור". דבריו הגיעו בתגובה לאזהרה שצייץ אדרעי בטוויטר לתושבי עזה, מפני מה שכינה "הטרור הסביבתי של חמאס". אדרעי פרסם ציטוט מתוך ההלכה האסלאמית, שממנו משתמע לכאורה כי זיהום הסביבה לא מתיישב עם האסלאם. 

 


במשרד הבריאות בעזה מוסרים כי 14 פלסטינים נפצעו אתמול מאש צה"ל על גבול הרצועה, נוסף לכמה עשרות נפגעים משאיפת גז מדמיע.  עוד הודיעו כי רמת הכוננות בבתי החולים ברצועה הוגברה, וכי צוותי החירום והמרכזים לסיוע רפואי ערוכים לקראת אירועי התהלוכה. בנוסף דווח כי מאות תושבים ומשפחות החלו להגיע הערב למחנות האוהלים, הפרוסים לאורך הגבול כדי להשתתף בעצרת התמיכה בשהידים, כלשונם.

מנגנוני הביטחון של חמאס פרסמו הנחיה לעיתונאים ולכלי התקשורת בעזה לשים לב להודעות ומסרים כוזבים שלטענתם ישראל מפיצה כדי לזרוע פלגנות ולפגוע בהמשך "קמפיין השיבה". במקביל, בוועדה המתאמת של ההפגנות הודיעו כי יצרו קשר עם גורמים רשמיים בינלאומיים בדרישה לחקור את ישראל על הרג הפלסטינים על גבול הרצועה ביום שישי שעבר. במסגרת מאמצים אלה אף נעשתה פניה למועצת זכויות האדם של האו"ם, בבקשה להקים ועדה שתעסוק בנושא זה.

השתתפו בהכנת הידיעה: גל ברגר, דנה בן שמעון, אסף פוזיילוב, נמרוד ליכטנשטיין, סולימאן מסוודה ומשה שטיינמץ