מפגינים מבעירים צמיגים בגבול הרצועה
צילום: עאבד רחים כתיב, פלאש 90

הפלסטינים: תשעה הרוגים בעימותים, בהם עיתונאי

משרד הבריאות בעזה דיווח ששני פלסטינים נוספים מתו הלילה. דובר צה"ל הגיב לדיווחים על מות העיתונאי יאסר מורתג'א: "צה״ל לא מכוון ירי לעבר עיתונאים. הנסיבות בהן נפגעו עיתונאים לכאורה מירי של כוחות צה״ל אינן מוכרות, והן נבדקות". ברקע דיווחו מקורות פלסטינים: "ישראל הודיעה על איסור הכנסת צמיגים לרצועה עד להודעה חדשה"
דנה בן שמעון, גל ברגר ומשה שטיינמץ
07 באפריל 2018
07:48
עודכן ב 14:39

תשעה פלסטינים נהרגו בעימותים לאורך גדר המערכת ברצועת עזה, בניהם עיתונאי ונער בן 16 - כך דיווח הלילה דובר משרד הבריאות בעזה. עוד דווח כי יותר מאלף בני אדם נפצעו מאש חיה. מקור בעזה מסר כי  העיתונאי יאסר מורתגא צילם בעזרת רחפן את העימותים בגבול עזה, ונורה בבטנו על אף שלבש אפוד ועליו הכיתוב "עיתונות". צה"ל מסר בתגובה לדיווחים על מותו: "צה״ל לא מכוון ירי לעבר עיתונאים. הנסיבות בהן נפגעו עיתונאים לכאורה מירי של כוחות צה״ל אינן מוכרות, והן נבדקות". 

מנהיג חמאס איסמעיל הנייה אמר בהלוויתו של העיתונאי יאסר מורתג'א כי נשא מצלמה רק כדי להביא את האמת של העם הפלסטיני שחי תחת מצור וכיבוש. "העיתונאים ניצבים בראש ההמונים הנוהרים לגבולות עזה, אשר כתשו במרצם, בדרכי שלום ובדרכים מתורבתות את תפיסת הביטחון בגבולות עזה", אמר הנייה. בעזה וברמאללה הפגינו עיתונאים בעקבות הריגתו, נשאו את תמונתו וגינו את ישראל אגודת העיתונאים הפלסטינית פנתה לאו"ם וביקשה שייגן על העיתונאים הפלסטינים, ובנוסף הודיעה שתתבע בבתי דין בינלאומיים את האחראים למותו. 


ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) כתב כי "ישראל מתנקשת בעיתונאים". בחשבון הפייסבוק שלו כתב טיבי: "העיתונאי יאסר מורתג'א מת כשהיד". בציוץ נוסף טען טיבי כי בסך הכל נורו 6 עיתונאים על ידי צה"ל.

דובר צהל תא"ל רונן מנליס אמר ש-20 אלף פלסטינים השתתפו אתמול בהפרות סדר אלימות, בחמישה מוקדים לאורך רצועת עזה, במסגרתם הובערו אלפי צמיגים לאורך גדר המערכת בגבול עם ישראל. לדבריו, היו ניסיונות לפגוע בגדר ולחצות אותה בחסות העשן הסמיך. כמו כן, השליכו המתפרעים מטעני חבלה ובקבוקי תבערה. כוחות צה"ל השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות, וירו על פי הוראות הפתיחה באש.תיעוד מהבערת הצמיגים בגבול עזהדגל ועליו צלב קרס הונף על ידי המפגינים


מקורות בעזה דיווחו כי ישראל הודיעה לפלסטינים שלא תאפשר להכניס צמיגים לרצועה ממחר ועד להודעה חדשה. ממשרד מתאם פעולות הממשלה בשטחים נמסר בתגובה כי טרם נקבעה מדיניות קבועה בנוגע להכנסת צמיגים מישראל לרצועת עזה.

בכיר משרד החוץ המצרי: "מנסים להפסיק את קמפיין הצעדה"

מצרים וסעודיה מפעילות לחצים על חמאס כדי שיפסיק את קמפיין צעדת השיבה שעלול לצאת משליטה ולערער את המצב באזור. בכיר במשרד החוץ בקהיר מסר לאתר אינטרנט במפרץ הפרסי כי המצב בעזה נמצא לקראת פיצוץ בכיוון ישראל ובכיוונים נוספים, וישנו חשש כי הזעם יופנה גם אל גבולותיה של מצרים בשבועות הקרובים. לטענת הבכיר המצרי, חמאס דחה הזמנה של מצרים לבוא לקהיר בשל ההתפתחויות בעזה. על פי דיווחים שונים בתקשורת הערבית, משלחת של המודיעין המצרי צפויה לבוא בקרוב לעזה לדון עם חמאס בהתפתחויות.

משרד הבריאות בעזה בפניה דחופה לארגון הבריאות העולמי: "סייעו לנו"

משרד הבריאות בעזה שיגר אתמול פניה דחופה לארגון הבריאות העולמי ולגורמים בינלאומיים נוספים בבקשה לקבל סיוע דחוף בתרופות ובציוד רפואי לבתי החולים ברצועת עזה, לנוכח המספר הרב של הפצועים. לפי גורמי רפואה בעזה, בתי החולים זקוקים באופן מיידי לאנטיביוטיקה מסוגים שונים ולתרופות אחרות לרבות חומרי הרדמה וחומרים להקלה על קשיי נשימה. כמו כן לדבריהם, יש גם צורך ברופאים מיומנים ובכוח אדם מקצועי שייתנו מענה למטופלים הרבים.