שגרירת ארצות הברית באו"ם, ניקי היילי
צילום: אי-פי

ארה"ב חסמה באו"ם הצעה התומכת בזכותם של הפלסטינים להפגין בדרכי שלום

השגריר הפלסטיני ריאד מנסור אמר כי 14 מתוך 15 חברות המועצה תמכו בהצהרה. לדבריו, הפלסטינים ינסו להעלות את עניינם בעצרת האו"ם או במועצה לזכויות האדם של האו"ם בז'נבה
סוכנויות הידיעות
07 באפריל 2018
09:03

ארצות הברית מנעה הלילה (שבת) קבלת הצהרה במועצת הביטחון התומכת בזכותם של הפלסטינים להפגין בשלום לאורך גדר המערכת, ולאמץ את קריאתו של מזכ"ל האו"ם גוטרש לנהל חקירה עצמאית ובלתי תלויה של האירועים האלימים בעזה. השגריר הפלסטיני ריאד מנסור אמר כי 14 מתוך 15 חברות המועצה תמכו בהצהרה.

לדברי מנסור, עמדתה של ארצות הברית היא "חסרת אחריות". מנסור הדגיש כי עמדת ארצות הברית נותנת לישראל אור ירוק להמשיך בהסתערות על העם הפלסטיני בעזה. לדבריו, הפלסטינים ינסו להעלות את עניינם בעצרת האו"ם או במועצה לזכויות האדם של האו"ם בז'נבה. הוא ציין כי אפשר שינסו לגבש הצהרה של נשיא עצרת האום בעניין. "לא ניכנע ולא נוותר", אמר. ברקע, שגריר הליגה הערבית מג'ד עבדל עזיז אמר כי שרי החוץ של הליגה יתכנסו בסוף השבוע בריאד וידונו בדרכים לקדם את הסוגייה הפלסטינית.

מזכ"ל האום גוטרש הביע אתמול שוב דאגה מהאירועים ברצועת עזה, וקרא לכל הצדדים לנהוג באיפוק ולהימנע מעימותים. דוברו של גוטרש אמר לכתבים בניו יורק כי שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלאדֶנוב העביר מסר לגורמים בשטח כי צריך לאפשר הפגנות שקטות. לדבריו, מלאדנוב וגוטרש מדגישים שאין להשתמש בכוח מוגזם ולהבטיח שלא תהיה פגיעה מכוונת בילדים. בשבוע שעבר קרא מזכ"ל האו"ם לפתוח בחקירה שקופה ועצמאית להריגתם ולפציעתם של פלסטינים סמוך לגדר. כמו כן, מועצת הביטחון התכנסה אז לדיון חירום לבקשתה של כוויית, אך לא הצליחה להסכים על הצהרה משותפת.

דובר משרד הבריאות בעזה דיווח כי תשעה פלסטינים נהרגו בעימותים לאורך גדר המערכת ברצועת עזה, בניהם עיתונאי ונער בן 16. עוד דווח כי יותר מאלף בני אדם נפצעו מאש חיה. דובר צהל תא"ל רונן מנליס אמר ש-20 אלף פלסטינים השתתפו אתמול בהפרות סדר אלימות, בחמישה מוקדים לאורך רצועת עזה, במסגרתם הובערו אלפי צמיגים לאורך גדר המערכת בגבול עם ישראל. לדבריו, היו ניסיונות לפגוע בגדר ולחצות אותה בחסות העשן הסמיך. כמו כן, השליכו המתפרעים מטעני חבלה ובקבוקי תבערה. כוחות צה"ל השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות, וירו על פי הוראות הפתיחה באש.