טלאי צהוב
צילום: Shutterstock

לזכור ולא לשכוח - על במת האירוויזיון

כשעפרה חזה עלתה עם ''חי'' על במת האירוויזיון בגרמניה היה זה רגע גדול ומשמעותי במיוחד
דניאל דונקלמן
12 באפריל 2018
09:00

באירוויזיון 1982 ניצחה בתחרות מדינה שלא זכתה בה לפני כן, גרמניה. פני כל המשתתפות היו נשואות למארחת של אירוויזיון 1983, ובישראל הדבר העלה תחושות מורכבות במיוחד. 

היחסים ההיסטוריים בין גרמניה המודרנית וישראל, מדינת העם היהודי, תמיד היו טעונים. גם במקרה הזה, משקעי העבר גלשו לבימה. לא רק שואת יהודי אירופה, אלא גם טבח הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן, 11 שנים קודם.

זהות המדינה המארחת השפיעה גם על השיר שייצג אותנו באירוויזיון. כששמע שהאירוויזיון עתיד להתקיים על אדמת גרמניה החליט אהוד מנור ז"ל לכתוב את השיר ''חי''. עפרה חזה ביצעה אותו בקדם האירוויזיון וזכתה במקום הראשון כשהיא גוברת בדרך על ירדנה ארזי, לה הוצע השיר בתחילה.

השיר מבטא בתוכו את המשכיות הדורות וחוזקו של העם היהודי, המנון ניצחון בו שזורות השורות העוצמתיות "חי, חי, חי - עם ישראל חי", "טוב שלא אבדה עוד התקווה" ו"בשמי עמוד האש עוד קם".  מנור עצמו סיפר שהייתה זו התרגשות גדולה לראות את עפרה חזה שרה על גבי הבימה בגרמניה, 38 שנים לאחר תום מלחמת העולם השנייה, את המילים "עם ישראל חי".

המלווים הולבשו בבגדים צהובים - צבע הטלאי של היהודים בגטאות ובמחנות הריכוז

לא רק השיר שנבחר לייצג אותנו הושפע מהעבר המדמם. המעצבת דורין פרנקפורט שהייתה אמונה על הלבשת חזה וחמשת מלוויה, הלכה צעד נוסף ותרגמה את הטקסט גם לתלבושות. המלווים הולבשו בבגדים צהובים – צבע הטלאי של היהודים בגטאות ובמחנות הריכוז. עפרה חזה מצידה הייתה לבושה בלבן, צבע המסמל תקווה ושלום.

הייצוג הישראלי באירוויזיון 1983 היה עטוף כולו סמליות והנסיבות הן שהפכו את השיר לדבר כה גדול. מיליוני אירופאים צפו בשירים השונים של המדינות, ולנו היה לא רק שיר, אלא גם מסר מהדהד. הזמרת הכה ישראלית, הטקסט המרגש של אהוד מנור, הלחן הנוכח והבומבסטי של אבי טולדנו, העיבוד של ננסי ברנדס, הכוריאוגרפיה של שלמה רוזמרין, והתלבושות של דורין פרנקפורט - מאחורי כל אלה ניצבה מחשבה כיצד להעביר את המסר בצורה העוצמתית ביותר. ונדמה שהמסר עבר בהצלחה – ישראל הגיע למקום השני המכובד. 6 נקודות בלבד מאחורי הזוכה, לוקסמבורג.

הצטרפו לקהילת כאן אירוויזיון בפייסבוק >> 

עוד אירוויזיון 2019 >>