קורבנות התקיפה הכימית לפני שנה
צילום: אי-פי

אחרי התקיפה הכימית: אסד מוכן לחדש את המו"מ עם המורדים

ברקע הגינויים בעולם למתקפה בפרברי דמשק, גורם במשטר הסורי טוען כי בקשת ארגון "צבא האסלאם" לחזור ולנהל משא ומתן היא תוצאה של "המכות הכואבות" שהמשטר המטיר עליו. משרד ההגנה הרוסי: "הטענות לשימוש בנשק כימי מצד כוחות אסד - לא נכונות". פעיל אופוזיציה: נעשה שימוש בגז סארין
רועי קייס
08 באפריל 2018
12:00

לאחר המתקפה הכימית בדומא, ביקש ארגון המורדים "צבא האסלאם", השולט בעיירה שממזרח לדמשק, לחדש את המשא ומתן עם משטר אסד ורוסיה בשאלת פינויו מהאזור - כך דווח היום (ראשון) בסוכנות הידיעות של המשטר הסורי. הדיונים בין הצדדים צפויים להתחיל בשעות הקרובות.

גורם רשמי סורי אמר כי המשטר הסכים לבקשת ארגון המורדים לנהל משא ומתן. לפי הגורם, אחד מהתנאים לחידוש ההידברות היה הפסקת שיגור הפצמ"רים של המורדים לעבר דמשק ופרבריה. המשטר הסכים, לדבריו, לשאת ולתת כדי לשמור על חייהם של החטופים ולשחרר את האזרחים שנמצאים באזור דומא, חרף כך שהוא אינו בוטח ברצינות של הצד השני. הגורם הוסיף כי המורדים יקשו לנהל משא ומתן אחרי מה שהמשטר כינה "המכות הכואבות" שהם קיבלו במסגרת המבצע הצבאי המכריע נגד עמדותיהם ומעוזיהם בדומא. 

הודעת המשטר מגיעה לאחר שהבוקר דווח על מתקפה כימית נוספת שביצעו כוחותיו של אסד בדומא. על פי דיווח של רשת אל-ערביה, הנשען על פעילי אופוזיציה, מספר ההרוגים במתקפה עלה ליותר מ-200. לטענת בראא' עבד א-רחמן, פעיל אופוזיציה סורי מפרברי דמשק, לא נעשה שימוש רק בגז כלור, אלא גם בגז סארין במתקפה. הוא התבסס בדבריו על גורם רפואי בבית החולים בעיירה שהותקפה.

משרד ההגנה הרוסי הצטרף להכחשות של משטר אסד, ופרסם היום הודעה ולפיה הצבא הסורי לא השתמש בנשק כימי בדומא. "אנו מכחישים את המידע הזה בתוקף", אמר הגנרל הרוסי יורי יבטושנקו, המשמש כמפקד "המרכז הרוסי לפיוס בין הכוחות הלוחמים בסוריה". הוא אמר כי רוסיה מוכנה לשלוח מומחים רוסים להגנה כימית וביולוגית כדי "לאסוף נתונים שיוכיחו את האופי המפוברק של ההצהרות הללו - מיד לאחר שחרור העיר דומא". לדבריו, היום מתחיל המבצע נגד הארגון ג'יש אל-אסלאם בעיר.

משרד החוץ הסעודי הביע דאגה עמוקה וגינה בתוקף את המתקפה הכימית. בהודעה נאמר כי "יש להפסיק את הטרגדיות האלה ולאמץ את הפתרון בדרכי שלום על בסיס העקרונות שהוסכמו בוועידת ז'נבה 1 והחלטה מועצת הביטחון 2254" - החלטה שגובשה בספטמבר להפסקת אש בסוריה ובאל-רוטה המזרחית.

מוקדם יותר גינתה גם מחלקת המדינה האמריקנית את הפעולה של כוחות משטר אסד. בהודעה שפרסמה נמסר כי "הדיווחים על אודות נפגעים רבים בתקיפה הכימית בדומא אושרו", וכי היא "דורשת תגובה מיידית מהקהילה הבינלאומית". עוד קראה בהודעה לרוסיה "להפסיק באופן מיידי את התמיכה בממשל אסד" ולעבוד עם הקהילה הבינלאומית על מנת למנוע תקיפות בנשק כימי.

במרכז המעקב הסורי טוענים כי משטר אסד המשיך לבצע תקיפות הבוקר באזור דומא. בתקשורת הלבנונית דווח על ירי פצמ"רים לעבר אחד מהאזורים שליד דמשק שנמצא בשליטת המשטר.


בסוף השבוע האחרון עלה המשא ומתן בין הצדדים הלוחמים על שרטון - על אף שכבר הושג הסכם. ביטול ההסכם גרם לחידוש הלחימה בין המשטר הסורי לבין המורדים בעיר שנותרה המעוז האחרון של מתנגדי משטר אסד באזור אל-רוטה, שממזרח לדמשק.

לפני שנה בדיוק התרחשה מתקפה כימית דומה בעיירה חאן שייחון שבאזור אידליב, בה נהרגו יותר מ-80 בני אדם ונפצעו כ-400. בספטמבר האחרון קבעו חוקרים מטעם האו"ם כי כוחות אסד ביצעו שבע מתקפות כימיות בין החודשים אפריל ויולי 2017, חרף הכחשות המשטר.