מערכת כאן
מערכת כאן

שום גמדים לא יבואו

שרה שילה
מערכת כאן
17 באפריל 2018
00:00
עודכן ב 23 אפריל 13:36

זהו הרומן היחיד למבוגרים שפירסמה שרה שילה, והוא היכה גלים עם צאתו לאור ב-2007. הוא זכה לשבחים רבים - הן בגלל השפה שלו, עברית שבורה ועילגת-במתכוון; והן בגלל הנושא - אנשי הפריפריה של קריית שמונה החיים בלב הקטיושות. נושא שנשאר רלוונטי לחברה הישראלית גם היום.

ארבעה חלקים יש לרומן, כל חלק מתמקד באגף אחר של משפחת דדון, משפחה יוצאת מרוקו, המתגוררת בעיירת פיתוח נידחת ומוכת קטיושות בגבול הצפון, כנראה בסוף שנות ה-70. הקוראים פוגשים במשפחה שש שנים לאחר שאבי המשפחה, מסעוד, "מלך הפלפל" של העיירה, מת מיתה משונה, מדום לב או אולי מעקיצת דבורה, והותיר את אשתו ההרה עם תאומים בבטנה ואת ארבעת ילדיה הנותרים חסרי כל ומופקרים לגורלם.

הרומן משרטט חיי משפחה מחניקים, ומתאר את ניסיונות ההיחלצות הנואשים והנאיביים מהחיים הללו. סימונה, האם, שלא מתאוששת מאובדנו של בעלה מסעוד, מייחלת שקטיושה תיפול  עליה ותגאל אותה מייסוריה. בנה הבכור, קובי, עובד במפעל וחוסך כסף כדי לקנות "דירה לדוגמה" במרכז הארץ - הבית שאמור לחלץ אותם מחיי העיירה העלובים. איציק בן ה-13 ראה בקולנוע העירוני את הסרט "קס" של קן לואץ', ומתמכר לאילוף בז שיגן על משפחתו מפני מחבלים. אתי, הבת שלומדת בתיכון, מנסה להימלט מגורל המשפחה על ידי האזנה לרדיו ואימוץ שפתה העשירה של הקריינית ראומה אלדר.

שילה העניקה בספר קול לדמויות שנחשבות שוליים, דמויות שקופות, וסיפרה סיפור עמוק ואפל בעברית שהיא דלה ועשירה גם יחד. 

הספר זכה בפרס ספיר לספרות לשנת 2007.