אום אל חיראן
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

כשנה אחרי האירועים האלימים: הושג הסכם לפינוי אום אל-חיראן

לפי ההסכם, יותר מ-170 תושבים יעברו מרצון ליישוב הסמוך חורה ויקבלו פיצוי של עד 200 אלף שקל. פינויים צפוי להתחיל עד אוגוסט. תושב לכאן רשת ב': "חשבו שניתן לפתור הכל בכוח. נעשה מה שטוב לדור הבא"
איציק זוארץ ואסף פוזיילוב
11 באפריל 2018
09:51

שנה לאחר אירועי האלימות בפינוי היישוב הבדואי אום אל-חיראן שבנגב, חתמו אמש (שלישי) תושבי היישוב על הסכם לפינוי מרצון. יותר מ-170 תושבים חתמו על ההסכם, שלפיו כל בית אב או רווק מגיל מסוים יקבל פיצוי - מגרש בשטח של 700 מטר רבוע ביישוב הסמוך חורה, וסכום כספי של עד 200 אלף שקל. מיעוט מבין התושבים סירבו לחתום על ההסכם, והם ככל הנראה יפונו בכוח.

זהו ההסכם השלישי שנחתם עם התושבים באום אל-חיראן, לאחר שאת שני ההסכמים הקודמים הפרו. בניגוד לפעמים הקודמות, הפעם כל בית אב חתם ישירות על ההסכם, ולא נציגי התושבים. הפינוי מרצון אמור להתחיל עד חודש אוגוסט הקרוב. בחודש שעבר קיבלו התושבים צווי פינוי.

ראאד אבו אל-קיעאן, תושב אום אל חיראן, התייחס בראיון לתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב' להסכם שנחתם, והסביר שהיה מעדיף לחתום על הסכם אחר. "חשבו שניתן לפתור כל סוגיה בכוח, ראינו שזה מביא אובדן, בכי וצער על כולנו. בלית ברירה נלך לקראת מה שטוב לדור הבא שלנו", אמר אבו אל-קיעאן.

האזינו לראיון המלא עם תושב אום אל-חיראן בקלמן-ליברמן:

באום אל-חיראן מתגוררים כיום 370 תושבים, לאחר שכ-600 כבר עברו בשנים האחרונות לחורה. למהלך החתימה על ההסכם אמש היו שותפים, בין השאר, הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב, היועץ לענייני המגזר הערבי של משטרת ישראל ורשות מקרקעי ישראל. סאגת הפינוי של היישוב נמשכת כבר כ-15 שנים, שבמהלכן התושבים ניהלו מאבק בכל ערכאות המשפט ונדחו, כולל בבג"ץ.

אחד משייחי הכפר, עטווא אבו אל-גיעאן, אמר: "חתמתי על הסכם קודם לפני כמה חודשים, אבל הוא היה אחרת לגמרי. התחייבתי שהפעם גם אלה שעדיין לא חתמו – יחתמו".

שר החקלאות, אורי אריאל, הממונה על הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב, בירך על ההסכם: "שילוב נכון של נחישות מצד גורמי האכיפה יחד עם הצעה נדיבה מצד המדינה הביאו לתוצאה שכולנו מברכים עליה: פינוי מוסכם ללא אלימות של תושבי אום אל-חיראן, לפי קביעתו של בית המשפט".

במהלך פינוי באום אל-חיראן בחודש ינואר בשנה שעברה הגיע כוח משטרה לכפר בשעת לילה ללוות את הליך הפינוי. במהלך מהומות שפרצו במקום, נדרס השוטר ארז לוי למוות על ידי הרכב בו נהג אל-קיען, וזמן קצר לאחר מכן הכריז השר לביטחון הפנים כי מדובר היה בפיגוע בהשראת דאעש. בעיצומה של התקדמות חקירת מח"ש בנושא, הסכים ארדן לומר כי "אם יתברר שלא מדובר בפיגוע - אתנצל בפני משפחת אל-קיען".

לאחר מכן שינו ארדן והמפכ"ל, רוני אלשיך, את גרסתם וחזרו בהם מקביעתם החד משמעית, וכינו זאת "אירוע קשה ומצער". מתחקיר האירוע עולה כי אל-קיען מת מדימום פנימי לאחר שנפצע בשטח ונותר מתבוסס בדמו במשך 20 דקות, ולא פונה לבית חולים.