ח"כ חנין זועבי בכנסת
צילום: הדס פרוש, פלאס 90

מסתמן: המפלגות החרדיות לא יצטרפו ליוזמה להדחת זועבי

הח"כים החרדים לא מתכוונים לשתף פעולה עם ישראל ביתנו כדי לקדם את הדחת הח"כית, בין השאר בעקבות העימות האחרון עם ליברמן סביב חוק הגיוס. ח"כ מקלב: "מהלך פופוליסטי". גבאי בכאן רשת ב': "שישראל ביתנו תתעסק בלנקות את עצמה משחיתות"
זאב קם
11 באפריל 2018
10:17

המפלגות החרדיות לא צפויות להצטרף ליוזמת ההדחה של ח"כ חנין זועבי (הרשימה המשותפת) מהכנסת, שאותה מקדם ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו). הבוקר (רביעי) פורסם בכאן רשת ב' כי אף על פי שהח"כים החרדים שמרו על שתיקה תקשורתית בעניין, בשיחות סגורות הם הבהירו שלא ישתפו פעולה עם היוזמה של ישראל ביתנו, בין השאר בעקבות העימותים האחרונים עם מפלגתו של אביגדור ליברמן סביב חוק הגיוס וחוקים נוספים בנושאי דת ומדינה.

סיבה נוספת לאי שיתוף הפעולה היא שבמפלגות החרדיות מקפידים לקיים שיתוף פעולה מול הח"כים הערבים. כך, למשל, הם סיכמו ביחד על טרפוד חוק המואזין תמורת תמיכת הערבים בחוק הגיוס של החרדים. לכן,  אין רצון בקרב המפלגות החרדיות לפגוע ביחסים בין הצדדים.

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) הסכים להתייחס לנושא, והגדיר את יוזמת ההדחה של זועבי כ"מהלך פופוליסטי של ישראל ביתנו". לטענתו, אין למהלך שום סיכוי אמיתי להתממש. הוא גם הבהיר כי מפלגתו אינה חייבת לעזור למפלגה כמו ישראל ביתנו. פורר ממשיך בינתיים בהחתמת הח"כים על מהלך ההדחה, אך ללא תמיכת החרדים, סיכוייו להצליח יורדים משמעותית.

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, התייחס בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב' לתהליך ההדחה, ותקף את ישראל ביתנו. "חנין זועבי מרגיזה, אבל שישראל ביתנו יתעסקו בלנקות את המפלגה שלהם משחיתות שפוגעת בכולנו", אמר גבאי. "אני בז לדברים שהיא אומרת, אבל מעדיף שאנשים יתעסקו בעצמם ולא באחרים".

האזינו לראיון המלא עם אבי גבאי:

פורר הגיב להתבטאויותיו של גבאי ומסר: "גבאי, שמנסה להתחפש לימין, מוכיח שוב שהוא הפך לקו ההגנה החזק ביותר של חנין זועבי ואיימן עודה. נראה שגבאי רוצה להשאיר לו פתח אחרי שיעוף ממפלגת העבודה, לנסות את מזלו ברשימה הערבית".

בנוגע להתנגדות המפלגות החרדיות להצטרף למאבק אמר פורר: "טמינת הראש בחול הפוכה לרצון הציבור שמאס בהסתה ובתמיכה בטרור של הגיס החמישי היושב בכנסת ישראל. אני בטוח שכל סרבני החתימה ויפי הנפש, שמאמינים שזועבי צריכה לעוף מהכנסת אבל מפחדים ומעדיפים לעשות חשבונות ישנים בניגוד להגיון הבריא, יחתמו בסופו של דבר". 

הפתיחה בהליך ההדחה נגד חנין זועבי החל בעקבות עוד התבטאות שנויה במחלוקת שלה, לאחר שקראה למיליוני פלסטינים לצעוד לעבר ירושלים, כשברקע הצעדות ברצועת עזה. מי שהחל בהליך נגד זועבי הוא חבר הכנסת עודד פורר מישראל ביתנו, יחד עם כל חברי סיעתו. בכוונתם להתחיל להחתים חברי כנסת נוספים, על מנת להביא לכנסת את הצעת ההדחה של זועבי בשל דבריה.

חוק ההדחה, שאושר בכנסת לפני כשנתיים, מאפשר לפתוח בהליך הדחה של ח"כ, אם הסית לגזענות או הביע תמיכה במאבק מזוין נגד ישראל. כדי להתחיל בהליך נדרשות חתימותיהם של 70 חברי כנסת, ולאחר מכן ההחלטה מגיעה להצבעה בוועדת הכנסת – שם נדרש רוב של שלושה רבעים מחברי הוועדה. האישור הסופי מתקבל בהצבעה במליאת הכנסת, שם נדרש רוב מיוחד של 90 ח"כים התומכים בהדחה.