בסיס איראני בסוריה
צילום: דו"צ

גורם צבאי: חיל האוויר האיראני עלול לפעול נגד ישראל משטח סוריה

בצה"ל הזהירו מפני פעולת נקם על התקיפה בסוריה, והציגו את המאמצים האיראניים להתבסס צבאית במדינה, כולל פריסה של כוחות והקמת מערך מל"טים. לדברי הגורם הצבאי, הרפובליקה האסלאמית מעבירה אמצעי לחימה רבים לסוריה בכסות של ציוד הומניטרי
כרמלה מנשה ורועי שרון
17 באפריל 2018
10:55

מערכת הביטחון הישראלית מסמנת את חיל האוויר האיראני כגוף שעשוי להוציא לפועל פעולת נקמה נגד ישראל ישירות משטח סוריה. כך אומר היום (שלישי) גורם צבאי. זאת בתגובה לתקיפה שיוחסה לישראל בסוריה ושבה נהרגו שבעה חיילים איראניים.

צה"ל חשף הבוקר את המאמצים האיראניים להתבסס צבאית על אדמת סוריה ובהם פריסת הכוחות האיראניים ומערך המל״טים שהקימה איראן בסוריה. הגורם הצבאי מציין שהתחום המרכזי שאותו מקדמת איראן הוא ההתבססות האווירית בסוריה שתאפשר פעילות איראנית ישירה מסוריה לישראל (בדומה לאירוע המל"ט האיראני בחודש פברואר).

האזינו למשנה לראש המוסד לשעבר, רם בן ברק, בראיון ביומן הבוקר:

הגורם הצבאי שירטט את מגמת ההתבססות שמוביל קאסם סוליאמני שעומד בראש כוח קודס של משמרות המהפיכה. לפי הגורם הסיוע האיראני לסוריה החל יחד עם המלחמה מול המורדים וככל שהמלחמה מעצימה כך גובר הסיוע. לדבריו, איראן מעבירה אמצעי לחימה רבים לסוריה בכסות של ציוד הומניטרי. עוד ציין הגורם כי החל מ-2015 מתקיימות בשגרה טיסות חיל האוויר של משמרות המהפכה המשמשות להעברת אמצעי לחימה וצוותי לחימה באמצעות מטוסי מטען צבאיים בכסות של חברות תעופה איראניות אזרחיות. בד בבד נשלחים צוותי הפעלה של אמצעי לחימה אוויריים מתקדמים ובראשם כלי טיס בלתי מאוישים.

בתקיפה בבסיס של חיל האוויר הסורי בחומס לפני כשבוע נהרגו על פי הדיווחים 14 בני אדם ובהם שבעה איראנים. סוכנות הידיעות הסורית הרשמית דיווחה כי טילים נורו לעבר בסיס T-4 במרכז המדינה, שממנו המריא המל"ט האיראני שחדר לישראל לפני כחודשיים. 

תגיות:
רם בן ברק