מערכת כאן
מערכת כאן

הרומאן המצרי

אורלי קסטל-בלום
מערכת כאן
17 באפריל 2018
00:00
עודכן ב 23 אפריל 13:52

גם כשאורלי קסטל-בלום רוצה לכתוב אוטוביוגרפיה, זה לא קורה לפי התבניות הספרותיות המקובלות. זו לא אוטוביוגרפיה מסורתית, שרשור כרונולוגי של אירועים. זה סיפור של אורלי קסטל-בלום. 

גיבורת הסיפור היא "הבת הגדולה", בתם של ויויאן וצ'ארלי, נצר למשפחת קאשתיל שעלתה ממצרים בשנות ה-50 עם תנועת "השומר הצעיר". ההורים, ביחד עם חברים נוספים מהגרעין המצרי, התיישבו בקיבוץ עין שמר, גורשו בעוון סטליניזם, ואז עברו לחיות בתל אביב.

הרומן מתחיל בחתונה שאליה הכלה ויויאן נוסעת באוטובוס בסיום יום העבודה, והחתן צ'רלי מגיע בטרקטור בסיום יום העבודה בשדות. אחרי טקס חתונה צנוע, היא חוזרת לתל אביב, הוא חוזר לקיבוץ.

אל הבת הגדולה והוריה בספר מתווספות דמויות רבות, הקשורות למשפחה או סובבות אותה. השפה המיוחדת של קסטל-בלום נוכחת גם בספר הזה, הקשב הדרוך שלה לעברית ולמה שהיא מייצרת ומייצגת. ויש בו שרשרת של גירושים ומיקומים מחדש. הבית הלאומי שאמור להיות הבית האמיתי של המשפחה, גם הוא מגרש אותם בדיוק כמו שגורשו יהודים מספרד וממצריים. ויש בספר גם פרק מיוחד שכביכול לא קשור אבל הוא קשור מאוד, סיפור על משפחת אנוסים בספרד, ועל הבת הצעירה שהיא רועת חזירים וסרבנית גדולה.

.