מייק פומפאו
צילום: אי-פי

ראש ה-CIA נועד בחשאי עם קים ג'ונג און בקוריאה הצפונית

ב-CIA ובבית הלבן סירבו להגיב לידיעה, אבל גורמי ממשל בוושינגטון אישרו את דבר הנסיעה של מייק פומפאו, שאמור להתמנות לשר החוץ של טראמפ. הלילה אמר הנשיא האמריקני, כי מתקיימים "מגעים ישירים בדרג גבוה" עם פיונגיאנג להכנת פגישתו עם קים ג'ונג און
מערכת כאן חדשות
18 באפריל 2018
08:35

העיתון וושינגטון פוסט דיווח הלילה (רביעי) כי ראש ה-CIA מייק פומפאו, המיועד לשמש שר החוץ של ארצות הברית, ביקר בחשאי בקוריאה הצפונית במהלך חג הפסחא ונועד עם שליט המדינה, קים ג'ונג און. בבית הלבן וב-CIA סירבו להתייחס לדברים באופן רשמי, אולם גורמים בממשל האמריקני אישרו את דבר קיום הפגישה.

אמש אמר נשיא ארצות הברית דונלד דונלד טראמפ, כי מתקיימים "מגעים ישירים בדרג גבוה" עם פיונגיאנג כדי להכין את פגישתו עם שליטה של קוריאה הצפונית. בשיחה עם כתבים באחוזתו, במהלך ביקור ראש ממשלת יפאן שינזו אבה בארצות הברית, ציין טראמפ כי לפי שעה נבחנים חמישה אתרים אפשריים לפגישת הפסגה האמורה להתקיים עד תחילת חודש יוני. טראמפ ציין בשיחה כי קיים סיכוי גדול לפתור את משבר הגרעין עם קוריאה הצפונית.

בשבוע הבא אמורים מנהיגי קוריאה הצפונית קים ונשיא קוריאה הדרומית, מון ג'ה אין, לקיים ועידת פסגה, וטראמפ אמר כי יש להם את ברכתו לדון בסיום המלחמה בין שתי המדינות השכנות.   

בתוך כך הודיע הלילה ארמון הנשיאות בסיאול, כי קוריאה הדרומית שוקלת לכונן הסכם שלום עם שכנתה מצפון. בכיר בממשל הדרום קוריאני אמר כי שתי המדינות דנות בדרכים לשיפור המצב הביטחוני בחצי האי לקראת הסכם מקיף. 

בסוף החודש שעבר ביקר שליט קוריאה הצפונית קים ג'ונג און בבייג'ין ונועד עם הנשיא שי ג'ינפינג. לפי סוכנות הידיעות הסינית אמר קים לשי כי הוא מחויב לפירוז חצי האי קוריאה מנשק גרעיני. "אפשר להגיע לפירוז אם יקבלו קוריאה הדרומית וארה"ב את מאמצינו ברצון טוב וייצרו אוירה של שלום ויציבות", אמר קים והוסיף כי הוא מוכן לנהל דו שיח עם ארצות הברית ולהיפגש עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ.