70 שנה 70 ספרים
עיצוב: סטודיו כאן

כאן תרבות גאים להציג: 70 שנה 70 ספרים

יום ההולדת ה-70 למדינת ישראל נראה לנו הזדמנות חגיגית להביט אל הספרות שנוצרה פה מ-1948 ועד היום, ולנסות לפענח את עצמנו דרכה. הקמנו ועדה מיוחדת, שבחרה רשימה של 70 הספרים החשובים, המרכזיים, המשפיעים בספרות הישראלית שנכתבו מקום המדינה ועד היום
מערכת כאן
18 באפריל 2018
11:25

אחד הדברים שהכי מגדירים אותנו, העם הישראלי, הוא השפה העברית. האותיות שמתחברות זו לזו ויוצרות משמעות. עם הספר, מכנים אותנו, הכוונה כמובן לספר הספרים, לתנ"ך, אבל במשך מאות שנים נכתבה ספרות בעברית, ולפני 70 שנה נולדה גם ספרות עברית מזן חדש: ספרות עברית-ישראלית. יום ההולדת ה-70 למדינת ישראל נראה לנו הזדמנות חגיגית להביט אל הספרות שנוצרה פה מ-1948 ועד היום, ולנסות לפענח את עצמנו דרכה.

להרכיב רשימה זו אף פעם לא משימה פשוטה, וזה תמיד מעשה מוגבל, לפעמים אפילו נסיבתי. סביר להניח שאם אנשים אחרים בזמן אחר ובאקלים תרבותי אחר היו מתבקשים לבחור רשימה, אולי הייתה נוצרת רשימה אחרת לגמרי. אבל בהינתן כל המגבלות הללו, החלטנו בכל זאת לגבש את הרשימה שתהיה מעין מורת-דרך, ותעזור לנו להבין מי אנחנו.

במסגרת מיזם "70 שנה 70 ספרים" של רשת "כאן תרבות" הקמנו ועדה מיוחדת, שבחרה רשימה של 70 הספרים החשובים, המרכזיים, המשפיעים בספרות הישראלית שנכתבו מקום המדינה ועד היום. בוועדה השתתפו עורכות הפרויקט ומגישות "כאן תרבות", שירי לב-ארי וענת שרון-בלייס, לצד הפרופ' אבנר הולצמן, הד"ר אריק גלסנר, הד"ר קציעה עלון, ואשת הספרות ענת לוין. ביחד איתם גיבשנו את רשימה של 70 פלוס, ולכל ספר וספר מוקדש הסכת מיוחד העוסק בספר, בעלילתו, בנסיבות כתיבתו, בסופר או הסופרת שכתבו אותו, ובהשפעה שלו על מפת הספרות הישראלית.

היכנסו עכשיו למתחם המיוחד של הפרויקט כדי למצוא את רשימת הספרים:

70 שנה 70 ספרים, לחצו כאן >>