דונלד טראמפ
צילום: אי-פי

מקורות בבית הלבן: "טראמפ התייאש מהמזרח התיכון"

מקורב לנשיא אמר כי "טראמפ מאמין שאם הוא וקים ג'ונג און ייכנסו לחדר אחד - הכול יפתר". על פי דיווחים, עוזריו של הנשיא ואנשי הפנטגון חושבים שהפגישה בין השניים נועדה לכישלון
עמיחי שטיין
19 באפריל 2018
16:23

מקורות בבית הלבן אמרו היום (חמישי) כי נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, "קצת התייאש מהמזרח התיכון". לדברי אותם מקורות, שצוטטו באתר החדשות Axios, טראמפ החליט כי "הסכם בחצי האי הקוריאני הוא הרגע הגדול שלו".

"טראמפ מאמין שאם הוא וקים ג 'ונג און ייכנסו לחדר אחד - הכל יפתר", אמר מקורב לנשיא. "הוא מעורב בזה ברמה האישית". עם זאת, על פי אותו דיווח עוזריו ואנשי הפנטגון סקפטים בעניין וחושבים שהפגישה בין השניים נועדה לכישלון.

טראמפ צפוי לפגוש את שליט קוריאה הצפונית קים ג'ונג און במאי או ביוני, במיקום שאינו נקבע עדיין. פגישה כזו, אם תתקיים, תהיה המפגש ראשון בין מנהיגים משתי המדינות.

אתמול הודה טראמפ, כי ראש סוכנות הביון המרכזית (CIA) מייק פומפיאו נפגש בחשאי בשבוע שעבר עם מנהיג קוריאה הצפונית, כהכנה לקראת המפגש ההיסטורי בין שני הנשיאים. בכך אימת טראמפ את הדיווחים שפורסמו אתמול בדבר הפגישה בין השניים.

"מייק פומפיאו נפגש בשבוע שעבר עם קים ג'ונג און", כתב הנשיא האמריקני בחשבון הטוויטר שלו. "הפגישה עברה מאוד חלק ונוצרו יחסים טובים. עובדים כעת על פרטי הפגישה. פירוז גרעיני יהיה דבר טוב עבור העולם, אך גם עבור קוריאה הצפונית", המשיך.

שלשום דיווח ה"וושינגטון פוסט" האמריקני כי פומפאו, המיועד לשמש שר החוץ של ארצות הברית, ביקר בחשאי בקוריאה הצפונית במהלך חג הפסחא ונועד עם קים ג'ונג און. בבית הלבן וב-CIA סירבו להתייחס לדברים באופן רשמי, אולם גורמים בממשל האמריקני אישרו את דבר קיום הפגישה.

עוד אמר טראמפ כי מתקיימים "מגעים ישירים בדרג גבוה" עם פיונגיאנג כדי להכין את פגישתו עם שליטה של קוריאה הצפונית. בשיחה עם כתבים באחוזתו, במהלך ביקור ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, בארצות הברית, ציין טראמפ כי לפי שעה נבחנים חמישה אתרים אפשריים לפגישת הפסגה האמורה להתקיים בעוד כחודשיים. טראמפ ציין בשיחה כי קיים סיכוי גדול לפתור את משבר הגרעין עם קוריאה הצפונית.

אבה אמר במהלך הפגישה עם הנשיא האמריקני כי קמפיין הלחץ המקסימלי על קוריאה הצפונית עובד והוא זה שהוביל אותם לשולחן המשא ומתן. הוא הוסיף כי הוא מקווה שבפסגה המתוכננת בין טראמפ לקים, ידונו השניים ידונו בסוגיית האזרחים היפנים שנחטפו למדינה המבודדת. 

בתוך כך, שרי החוץ של מדינות הג'י-7 פרסמו אתמול הצהרה, בה נכתב כי ימשיכו להטיל את מרב הלחץ הכלכלי על קוריאה הצפונית, והוסיפו כי הם מודאגים מהתחמקותה של פיונגיאנג את העיצומים הבינלאומיים והמשך יכולתה לגשת אל המערכת הפיננסית הבינלאומית.