שר הביטחון, אביגדור ליברמן
צילום: אריאל חרמוני, פלאש 90

ליברמן: "ההתנקשות במהנדס - חיסול חשבונות בתוך ארגוני הטרור"

שר הביטחון התייחס לראשונה לפרסומים על חיסולו של פעיל הזרוע הצבאית של חמאס במלזיה. "ביקשנו ממצרים לא להכניס את גופתו לעזה מרפיח", הבהיר ליברמן. על המתיחות מול איראן: "אין איומים חינם - הם ישלמו"
הבוקר הזה
22 באפריל 2018
07:55

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס הבוקר (ראשון) לראשונה לפרסומים על חיסולו במלזיה של פאדי אל-בטש, מהנדס החשמל שהיה פעיל בזרוע הצבאית של חמאס. בראיון לתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב', אמר ליברמן כי מדובר בחיסול חשבונות של ארגוני טרור, והוסיף כי ביקש ממצרים שלא להעביר את גופתו לעזה דרך מעבר רפיח.

"שמענו על זה בחדשות. ארגוני הטרור מטילים כל חיסול על ישראל, ואנחנו רגילים לזה", אמר שר הביטחון. "האיש לא היה צדיק ולא עסק בשיפור תשתיות בעזה - הוא עסק בשיפור הדיוק של הרקטות. מספיק לעקוב אחרי התקשורת בעולם הערבי בשביל להבין את זה. חיסול חשבונות בין פלגים שונים של ארגוני טרור זה דבר שאנחנו רואים חדשות לבקרים. אני מניח שזה גם מה שהיה במקרה הזה".

על דרישת משפחת גולדין ושר החינוך, נפתלי בנט, לא להעביר את גופת המהנדס לעזה, אמר ליברמן: "שמעתי את משפחת גולדין והשר בנט - זה טוב בעיקר לתקשורת. ההנחייה כבר קיימת. אנחנו לא מאפשרים להכניס גופות לתוך הרצועה. זה עבר מבחנים משפטיים. אנחנו כבר אתמול העברנו למצרים מסר ברור שאנחנו מבקשים לא לאפשר את העברת הגופה דרך מעבר רפיח".

שר הביטחון התייחס גם לאיומים האחרונים נגד מדינת ישראל שמגיעים מכיוונה של איראן: "ישראל פועלת אך ורק כשאין ברירה, והמצב שבו אנחנו נמצאים בו היום הוא של אין ברירה. האיראנים מנסים להציב מערכות נשק בסוריה שמכוונות אך ורק נגד מדינת ישראל וצריך פה להיות מאוד נחוש ומאוד עקבי. לא נאפשר להפוך את סוריה לבסיס קדמי של איראן".

ליברמן המשיך: "הקמנו מדינה בשביל למנוע את כל האיומים ומי שמאיים צריך להבין שאין איומים חינם והם ישלמו את כל המחיר. אני מקווה שהמלחמה לא קרובה. תפקידנו הראשון הוא למנוע אותה, אבל בשביל זה צריך הרתעה ממשית וגם נכונות לפעול. יהיה המחיר אשר יהיה, לא נאפשר לבנות טבעת חנק מסביבנו".

על סוגיית החוק לעקיפת בג"ץ אמר יו"ר ישראל ביתנו כי "אין פה סכנה לדמוקרטיה. אני תומך תמיכה מלאה בחוק. זה מהלך לגיטימי של הפרדת רשויות. לא יכול להיות שהרשות השופטת מתערבת פעם אחר פעם בהחלטות של הרשות המחוקקת ופוסלת חוקים. זה רק לטובת הדמוקרטיה. אני זוכר שבג"ץ ביטל את החלטת ועדת הבחירות לפסול חברי כנסת מהרשימה המשותפת מלהתמודד בבחירות".

אתמול דרשה משפחתו של הדר גולדין, שגופתו מוחזקת בעזה, כי ממשלת ישראל לא תאפשר להשיב לקבורה את גופתו של אל-בטש. המשפחה פנתה בנושא למתאם השבויים והנעדרים, ירון בלום, למתאם הפעולות בשטחים, אלוף יואב פולי מרדכי, ולמזכירו הצבאי של ראש הממשלה בנימין נתניהו, תא"ל אליעזר טולדנו, וציינה בפניהם כי היא מתנגדת למהלך.

"הבהרנו לכל הנוגעים בדבר שעמדתנו בעניין זה ברורה ונחרצת ושאין להשיב את גופתו של אל בטש לקבורה בעזה", נמסר מהמשפחה. "אנו משוכנעים שישראל צריכה לפנות בעניין הזה גם למצרים ולא לאפשר את העברת הגופה של המחבל דרך מעבר רפיח". גם יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, קרא אמש שלא לאפשר את החזרת הגופה.