נפתלי בנט ואיילת שקד במליאת הכנסת
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הבית היהודי: הצבעה על החוק לעקיפת בג"ץ - או שנפסיק להצביע עם הקואליציה

במפלגה הציבו אולטימטום להצבעה עד יום ראשון הבא, וטענו כי ההסכם הקואליציוני מחייב את הליכוד לתמוך בפסקת ההתגברות ברוב של 61 ח"כים. לוין לכאן רשת ב': "שרת המשפטים היא היחידה שיכולה לתקן את מערכת המשפט", שקד: "הוא התנגד להצעה שהכנתי"
זאב קם
24 באפריל 2018
09:08

סיעת הבית היהודי בכנסת איימה הבוקר (שלישי) כי לא תשתתף יותר בהצבעות עם הקואליציה, אם החוק לעקיפת בג"ץ, המכונה פסקת ההתגברות, לא יעלה להצבעה בוועדת השרים לחקיקה עד יום ראשון הבא.

במפלגה טענו כי נענו אמש לבקשת ראש הממשלה לדחות בשבוע את ההצבעה על פיסקת ההתגברות, כדי להעמיק בנושא וללבן אותו. עם זאת, מציינים כי הסיעה נחושה להעביר את פסקת ההתגברות שאותה הם מכנים כמהלך החוקתי החשוב מזה 25 שנה. "זהו הבסיס למשילות, להוצאת המסתננים הבלתי חוקיים ולמאבק אפקטיבי בטרור. אסור להחמיץ הזדמנות היסטורית להשבת האיזון בין הממשלה לבין בג״צ שחרג מסמכותו". בסיעה מזכירים כי על פי ההסכם הקואליציוני הליכוד מחויב לתמוך בפסקת ההתגברות ברוב 61 חברי כנסת.

שר התיירות יריב לוין מהליכוד התייחס הבוקר להודעת הבית היהודי וכינה אותה מגוחכת. בראיון לתכנית קלמן ליברמן בכאן רשת ב' אמר לוין כי הגיע הזמן שחברים בממשלה ובכנסת לא יזלזלו בציבור. "נזכיר שהבית היהודי יישר קו עם משה כחלון שהודיע שהוא מוכן לפסקת התגברות רק על סוגיית המסתננים", אמר לוין והוסיף כי השר היחיד שיכול היה להביא בשנים האחרונות הצעות לתיקון מערכת המשפט היא שרת המשפטים איילת שקד, חברת הבית היהודי.

לוין הוסיף כי החלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו להיפגש נשיאת העליון אסתר חיות ולשמוע את עמדתה היא דבר נכון ולגיטימי, גם אם לא בהכרח צריך לקבל אותה. הוא ציין כי "אם לא נשמע נימוקים חדשים שישנו את עמדתנו נעבור לשלב מעשי". לוין העריך כי נימוקים כאלה לא יועלו בפגישה.

שרת המשפטים איילת שקד מהבית היהודי דחתה במשדר את דבריו של לוין ואמרה כי כל חבר כנסת יכול להביא הצעות חוק הקשורות למערכת המשפט ולא רק היא. "הכנתי הצעת חוק יסוד החקיקה עם השר בנט ושרים בממשלה כולל יריב לוין התנגדו לה". שקד הציעה שבליכוד יתחילו להיענות גם לדרישות הבית היהודי ולא רק לדרישות החרדים.