סוכת אבלים מחוץ לבית המהנדס
צילום: אי-פי

דיווחים פלסטיניים: מצרים הסכימה להעביר את גופתו של מהנדס חמאס לעזה

הנציג הפלסטיני במלזיה טוען כי החלו הסידורים להעברת גופתו של ד"ר פאדי אל-בטש, שחוסל בבירה. בשבת דרשה משפחת גולדין למנוע את העברת הגופה דרך מעבר רפיח, כל עוד חמאס מחזיק בנעדרים. גם השר בנט קרא שלא לאפשר להשיב לקבורה את גופת המהנדס
דנה בן שמעון
24 באפריל 2018
17:00

כלי תקשורת פלסטינים דיווחו היום (שלישי) כי מצרים הסכימה להעביר לרצועת עזה את גופתו של מהנדס חמאס פאדי אל-בטש שחוסל בשבת במלזיה. על פי הדיווח, השגרירות הפלסטינית בקהיר קיבלה אישור רשמי להסכמה המצרית. 

אתר החדשות ריסאלה, השייך לחמאס, דיווח  כי לדברי השגריר הפלסטיני במלזיה, החלו הסידורים להעברת גופת המהנדס לרצועה. לפי לוח הזמנים, בצהריים תתקיים תפילה לכבוד אל-בטש במסגד אליו התכוון להגיע בשבת לפני שחוסל. לאחר התפילה, גופתו תוסע לשדה התעופה בקואלה לומפור, משם תוטס לסעודיה ואחר כך לקהיר, לקראת העברת הגופה לרצועת עזה. מוקדם יותר היום אמר אביו של אל-בטש דברים דומים.

בשבת דרשה משפחתו של הדר גולדין, קצין צה"ל שגופתו מוחזקת ברצועת עזה, שממשלת ישראל לא תאפשר להשיב לקבורה את גופתו של המהנדס. יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, קרא גם הוא שלא לאפשר את החזרת גופתו של אל-בטש.

בפניית המשפחה למתאם השבויים והנעדרים, ירון בלום, למתאם הפעולות בשטחים, אלוף יואב פולי מרדכי, ולמזכירו הצבאי של ראש הממשלה בנימין נתניהו, תא"ל אליעזר טולדנו, צוין כי היא מתנגדת למהלך. זאת, כל עוד חמאס ממשיך להחזיק בגופות של בנם ושל סמ"ר אורון שאול ושל האזרחים הנעדרים. עוד הזכירה המשפחה כי פתיחת סוכת האבלים בעזה, לאחר היוודע דבר מותו של אל-בטש, היא עדות ברורה לכך שחמאס מחכה להזדמנות לקיים לוויה תקשורתית שיש למנוע את קיומה.

"הבהרנו לכל הנוגעים בדבר שעמדתנו בעניין זה ברורה ונחרצת ושאין להשיב את גופתו של אל בטש לקבורה בעזה", נמסר מהמשפחה. "אנו משוכנעים שישראל צריכה לפנות בעניין הזה גם למצרים ולא לאפשר את העברת הגופה של המחבל דרך מעבר רפיח".

מוקדם יותר היום הודיע מפקד משטרת מלזיה כי אותר האופנוע ששימש את המתנקשים בחיסול. על פי הודעת המשטרה, האופנוע נמצא באגם, סמוך לבירה קואלה לומפור. עוד אמר מפקד המשטרה כי ישנם כיוונים חדשים, בעקבות עדויות שהגיעו, אך "לא ניתן לפרט עליהן".

"אנחנו עובדים עם מספר רשויות, כולל רשות ההגירה, לאתר את היורים", אמר מפקד המשטרה המקומית, פוזי הארון. "הגברנו את אמצעי הביטחון לאורך הגבולות, אך ייתכן כי השניים עזבו את שטח המדינה באמצעים בלתי חוקיים".

"החקירה עדיין בעיצומה. אנחנו יודעים שהמהנדס נאם בעניין פלסטין ובעניינים אחרים במוסדות גבוהים להשכלה במלזיה ובמקומות נוספים בעולם. לפי הדיווחים ברשתות החברתיות, המהנדס היה חבר בארגון חמאס. אנחנו בודקים את הטענות הללו", אמר עוד הבכיר המלזי.

אל-בטש, בן 35 מעזה, נורה על ידי שני אופנוענים בשעת בוקר מוקדמת, בעת שהיה בדרכו למסגד שבו שימש כאימאם. נורו לעברו 20 כדורים. קרוביו ומכריו סיפרו לשליחי כאן חדשות למלזיה כי הם בהלם מהאירוע, וכי הם הכירו את אל-בטש רק כמורה וכאיש דת ולא כפעיל חמאס.

בעזה האשימו את ישראל, וייחסו את החיסול למוסד. בכיר הג'יהאד האסלאמי בעזה ח'אלד אל-בטש, בן דודו של המהנדס, צוטט בערוץ אל-מיאדין הלבנוני מאשים את המוסד. גם אתרי חמאס דיווחו כי ארגון הטרור מייחס את ההתנקשות למוסד.