דונלד טראמפ ועמנואל מקרון
צילום: אי-פי

טראמפ: אם איראן תאיים על ארה"ב - היא תשלם מחיר שרק מדינות מעטות שילמו

במסיבת עיתונאים משותפת עם נשיא צרפת, אמר נשיא ארצות הברית כי הסכם הגרעין "לא שפוי" ושהעסקה לא הייתה צריכה להיעשות. בכיר ישראלי מעריך: טראמפ יפרוש מההסכם, אך לא ברור אם יאכוף את העיצומים על איראן. שר החוץ האיראני: אם ארה"ב תפרוש מההסכם - סביר להניח שגם אנחנו
גילי כהן וסוכנויות הידיעות
24 באפריל 2018
17:49
עודכן ב 22:51

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הזהיר היום (שלישי) כי "אם איראן תאיים עלינו, היא תשלם מחיר שרק מדינות מעטות שילמו". הוא ציין כי הסכם הגרעין עם איראן הוא "לא שפוי", וכי מדובר בעסקה נוראית שלא הייתה צריכה להיעשות מעולם.שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף הגיב לנושא ואמר:"אם ארצות הברית תצא מהסכם הגרעין, סביר להניח שאיראן תעשה את אותו הצעד"

במסיבת עיתונאים משותפת לטראמפ ולנשיא צרפת, עמנואל מקרון, אמר נשיא ארצות הברית כי איראן עורכת ניסויי טילים ובכך גורמת לבעיות באזור. טראמפ ציין כי ידון עם מקרון בעניין הסכם הגרעין עם איראן והסכם האקלים של פריז. לדבריו, לאיראן לא יהיה קל להתחיל שוב בתכנית לפיתוח גרעין. מקרון אמר כי יש לרסן את פעילותה של איראן באזור, וטען כי הסכם הגרעין הוא נושא חשוב, המהווה חלק מהותי בביטחון האזורי.

בהמשך הדגיש נשיא ארצות הברית כי הוא מודה באופן אישי לעמנואל מקרון ולעם הצרפתי על תרומתם בתקיפה בסוריה. עוד ציין טראמפ כי העם האמריקאי עומד לצדו של העם הקנדי בעקבות הטרגדיה בטורנטו, בה נהרגו עשרה בני אדם בעקבות דריסת משאית.

"היו לי שיחות משמעותיות מאוד עם מקרון בעניין איראן. הם (אירופה) מעוניינים לעשות משהו, אך זה צריך להיעשות בחוזקה", אמר טראמפ. לדבריו, הוא ומקרון עשויים להגיע בקרוב להסכם בעניין איראן.

במהלך פגישתו עם הנשיא הצרפתי, התייחס טראמפ גם להתפתחויות בנושא הצפון-קוריאני. "אפגש עם מנהיג קוריאה צפונית בקרוב מאוד. קוריאה הצפונית מעוניינת בפגישה מוקדם ככל הניתן. קים ג'ונג און גילה פתיחות גדולה מאוד והוא אדם מאוד מכובד", אמר נשיא ארצות הברית.

בתוך כך, בכיר ישראלי העריך בשיחה עם כאן חדשות כי טראמפ צפוי לפרוש מהסכם הגרעין ולא לחדש את דחיית ישום הסנקציות על איראן. עם זאת, לא ברור האם יאכוף סנקציות אמריקניות על איראן.
בישראל סבורים שגם אם טראמפ אכן ינקוט בצעד זה, אין הדבר אומר שהסכם הגרעין עם איראן יסתיים, בשל העמדה האירופית שתומכת בו. לצד זאת, אמר הבכיר הישראלי כי להערכתו, איראן לא תמהר להפר את ההסכם גם אם טראמפ יפרוש ממנו. גם היום, על פי דוחות סבא"א, איראן עומדת בהסכם הגרעין.

טראמפ צריך להחליט עד 12 במאי אם הוא מחדש או מבטל את הקפאת העיצומים הכלכליים של ארצות הברית על איראן. אם יבחר לבטל את הקפאת העיצומים, הצעד ייחשב לביטול הסכם הגרעין מצדם של האמריקנים, ועשוי לסכן את כלל ההסכם הרב-לאומי בין איראן ליתר חמש המעצמות החתומות עליו.

ברקע האיומים מאיראן והסגת הכוחות האמריקניים מסוריה, דווח אתמול לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 כי מפקד הפיקוד המרכזי בצבא ארצות הברית (סנטקום), הגנרל ג'וזף ווטל, הגיע לביקור בישראל שנשמר עד כה בחשאיות. ווטל מבקר בארץ בימים האחרונים והוא נפגש עם בכירים במערכת הביטחון, בהם הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, ראש המל"ל, מאיר בן שבת, וגורמים נוספים.