מנורה
תומר לוין

כאן היסטוריה | למה מנורת הכנסת עומדת מחוץ לכנסת?

מנורת הכנסת הייתה יוזמה מרגשת של חברי פרלמנט בריטיים ונדבנים יהודים, והייתה אמורה לעמוד בתוך הפרלמנט הישראלי הטרי. אז למה היא מעולם לא עברה בשערי הכנסת?
נחום אבניאל
25 באפריל 2018
00:00

מנורת הכנסת ניתנה במתנה לפרלמנט הישראלי לכבוד קום המדינה. הפסַל שעבד עליה במשך שש שנים תכנן שהיא תעמוד בחדר חשוך, ואור שיוקרן עליה מלמעלה ידגיש את התבליטים שלה. זה לא קרה. היא עומדת מחוץ לכנסת באוויר הפתוח, חשופה לפגעי מזג האוויר. למה? הכל התחיל עם המון רצון טוב – וכמובן, נגמר במבוכה רבתי.

שפרינצק התלהב

רצון טוב: בשנת 1950 הלורד אדווין סמואל, בנו של הנציב העליון לשעבר, ביקר בארץ והציע ליו"ר הכנסת, יוסף שפרינצק, רעיון אדיר: "להחזיר" לעם היהודי את המנורה המפורסמת שמופיעה בשער טיטוס, שגזילתה על ידי הרומאים סימלה את סוף הריבונות היהודית. ומה יסמל את התקומה יותר מהצבת מנורה חדשה בפרלמנט הטרי של המדינה היהודית?

שפרינצק התלהב. הוא פנה לפסל בֶּנוֹ אֶלקַן - שישב בלונדון אחרי שנמלט מהנאצים. במשך שש שנים אלקן בנה מנורה יפהפיה בגובה חמישה מטרים, יצוקה מארד. על גביה פוסלו תבליטים ועיטורים המספרים את ההיסטוריה של העם היהודי דרך 30 אירועים ואישים – ממעמד הר סיני ועד למרד גטו ורשה. על קני המנורה הוסיף פסוק מנבואת זכריה, שבה מופיעים מנורת הזהב וענפי הזית ששימשו השראה לבחירת סמל המדינה. "לֹא בְחַיִל וְלֹא בְכֹחַ כִּי אִם בְּרוּחִי, אָמַר ה' צְבָאוֹת".

אור שיוקרן עליה מלמעלה ידגיש את התבליטים שלה

לקראת סיום המשימה והגעת המנורה להצבה בכנסת, החלה מחאה בקרב הציבור החרדי והסיעות הדתיות. המוחים טענו שהמנורה מנוגדת להלכה משתי סיבות: א', האיסור ליצור העתקים של כלי המקדש; ב', על המנורה יש פסלי בני אדם וחיות – דבר שנוגד את הציווי: "לֹא תַעֲשֶׂה לְךָ פֶסֶל".

שפרינצק הכניס לתמונה את הרב הראשי, יצחק אייזיק הלוי הרצוג (סבא של בוז'י), לסטודיו של אלקן בלונדון, במטרה להוציא למנורה תעודת כשרות. הרב קבע שני תנאים: קני המנורה יהיו שטוחים מלמעלה, כך שלא יהיה ניתן להשתמש בהם להדלקה, ובנוסף העיטורים על המנורה לא יהיו תלת מימדיים – וכך לא ייחשבו 'פסל'. אלקן מילא את שני התנאים.

שפרינצק הכניס לתמונה את הרב הראשי, יצחק אייזיק הלוי הרצוג

אז נפתרה הבעיה? עוד לא. לקראת הגעת המנורה לארץ התעוררו גם חברי כנסת חילונים ומחו על כך שמכניסים להיכל הדמוקרטיה סממנים דתיים. מה עושים? מכיוון שבמנוחים של היום, מדובר היה בתרומה של משהו כמו חצי מיליון דולר ועוד מהפרלמנט הבריטי ונדבנים יהודים בולטים, כמו משפחת רוטשילד, לא ניתן היה לוותר על המתנה. אז שפרינצק מצא פתרון.

הכנסת שכנה אז בבית פרומין במרכז העיר. יו"ר הכנסת כתב לפסַל וללורד סמואל שפשוט אין מקום בתוך הבניין הארעי ושהוא צר מלהכיל את המנורה הענקית. ולכן אין ברירה אלא להציב אותה בחוץ. הוא גם הבטיח שברגע שהכנסת תעבור למשכן הקבע שלה תוכנס המנורה לַמבנה.

 

אנחנו ב-1956, כן? אחרי עשר שנים, כשהכנסת עברה סוף סוף למשכנה החדש בגבעת רם, אמור היה יו"ר הכנסת קדיש לוז לעמוד בהתחייבות של שפרינצק. אבל גם הוא לא רצה להסתבך עם כל העולם. אז מה עשה?

הוא הסביר שהוא לא מוכן למנוע מתושבי ירושלים להמשיך וליהנות ממראה המנורה, ולסגור אותה מאחורי שערי הכנסת. וכך מצאה המנורה את מקומה בשולי גן הוורדים.