זירת האסון בערבה
צילום: מאור קינסבורסקי, פלאש 90

האסון בערבה: אותרו וזוהו גופות הנעדרים בשיטפון בנחל צפית

לאחר שעות של חיפושים, נמצאה הלילה הנעדרת האחרונה במורד הנחל, כשהיא ללא רוח חיים. בכך עלה מניין ההרוגים בשיטפון לעשרה. במהלך הלילה נחקרו שלושה אנשי צוות של המכינה הקדם-צבאית בחשד לגרימת מוות ברשלנות. אביה של אחת הנערות האשים את האחראים לטיול במחדל: "הכתובת הייתה על הקיר"
אורלי אלקעי, איציק זוארץ, שלי טפיירו ודקלה אהרן-שפרן
27 באפריל 2018
07:31
עודכן ב 11:19

גופתה של הנעדרת האחרונה, אילן בר שלום מראשון לציון, זוהתה היום (שישי), לאחר שאותרה בלילה. הגופה נמצאה במורד נחל צפית לאחר שעות של חיפושים. עשר נערות ונערים מהמכינה הקדם-צבאית בני ציון נהרגו בשיטפון שהיה בנחל בעת טיולם.

"ברור שהיה כאן מחדל, הכתובת הייתה על הקיר. נבקש תשובות אחרי שנקום מהשבעה״, אמר עופר, אביה של רומי כהן, אחת הנערות שנהרגו בשיטפון. הוא סיפר כי ההורים לא ידעו מה בדיוק כוללת התכנית, וכשנודע שיש סערה הוא והורים נוספים ניסו לעצור את הטיול, אבל הניסיונות נבלמו.

רנית בר און, חברת המשפחה של גלי בללי, שנספתה באסון, סיפרה כי אמה של גלי ביררה לגבי הטיול ואמרו לה שאין לה מה לדאוג ושיהיה בסדר. ראש עיריית גבעתיים רן קוניק אמר על גלי כי "ההודעה האיומה הכתה קשות בעיר כולה. גלי הייתה ילדה מדהימה. אני כואב, המום וליבי נשבר לרסיסים. לצערי אין במקרים האלה נחמה".


בבית החולים סורוקה בבאר שבע עדיין מאושפזים הצעיר והצעירה שנפגעו אתמול בשיטפון. מצבם קל והם סובלים בעיקר מחבלות, משברים ומשפשופים. סגן מנהל בית החולים, ד"ר יעקב דרהייר, אמר הבוקר כי השניים נפגעו בשל ההיסחפות בנחל ובמהלך ניסיונותיהם להיאחז בענפים ובסלעים כדי להינצל.

במהלך הבוקר הותרו לפרסום שמותיהם של ההרוגים: אלה אור, תושבת מעלה אדומים; יעל סדן ומעיין ברהום, תושבות ירושלים; רומי כהן, תושבת מאור; גלי בללי, תושבת גבעתיים; צור אלפי, תושב מזכרת בתיה; אגם לוי, תושבת מושב חירות; שני שמיר, תושבת שוהם; אילן בר שלום, תושבת ראשון לציון; עדי רענן, תושבת מכמורת.


מנהל המכינה ומדריך נוסף עוכבו הלילה לחקירה בחשד לגרימת מוות ברשלנות, על ידי צוות מיוחד, בפיקודו של יוסי תורג'מן, שהוקם בעקבות האסון בערבה. הבוקר הפכה חקירתם למעצר והם יובאו לדיון בהארכת מעצרם בשעות הקרובות. מדריכה נוספת שוחררה למעצר בית של חמישה ימים.

במהלך החקירה טענו אנשי המכינה כי שינו את המסלול והגיעו לעין צפית בגלל מזג האוויר. הם נכנסו לנחל ואז הגיע נחשול עצום. הם סיפרו כי כמה מהתלמידים הספיקו לטפס למעלה, אחרים נתפסו על עצים ושיחים והשאר נסחפו.

ממשרד החינוך נמסר כי הוא "מביע את צערו העמוק על האסון הכבד שפקד את מדינת ישראל כולה. זו היא שעה קשה עבור כולנו, וליבנו עם המשפחות שמתמודדות בשעות אלו עם הבשורות הקשות מנשוא. המשרד ימשיך ללוות את המשפחות ואת בתי הספר ולהעניק להם כל תמיכה נדרשת".


בעקבות האסון פעל המשרד לאסוף מידע אודות התלמידים המעורבים כדי לסייע ולתמוך במשפחות ובמוסדות החינוך בהם לומדים התלמידים. המשרד הודיע כי נשלחו צוותים של השירות הפסיכולוגי ייעוצי של משרד החינוך למתן תמיכה וסיוע לתלמידים שחולצו בטיול, ובמקביל הופעלו במחוזות הרלוונטיים צוותים לשעת חירום בבתי הספר.

חניכי המכינה הקדם-צבאית בני ציון בתל אביב ערכו את טיול הגיבוש המסורתי שלהם בנחל צפית. הם הלכו רגלית בתוך תוואי הנחל, כשהגיע גל גדול ועוצמתי. המטיילים שאותרו הספיקו לעלות למקום גבוה, השאר נסחפו בנחשול שהגיע אליהם. מדובר בתוואי שטח קשה, המקשה על ההגעה ואיתור הנעדרים.