מון ג'ה אין וקים ג'ונג און
צילום: אי-פי

"נתאחד כמדינה אחת": מפגש היסטורי בין מנהיגי חצי האי הקוריאני

קים ג'ונג און ומון ג'ה אין נפגשו לאחר יותר מעשור ודנו בפירוז חצי האי. שני הצדדים הודיעו כי ישאפו להשיג הסכם שלום "קבוע ומוצק". טראמפ בתגובה: "דברים טובים קורים"
רויטרס
27 באפריל 2018
15:09

פגישה היסטורית נערכה היום (שישי) בין נשיא קוריאה הדרומית מון ג'ה אין ומנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג און. המנהיגים חתמו על הצהרה ולפיה הם מתחייבים לעבוד יחד כדי להביא ל"פירוז מוחלט של חצי האי הקוריאני".

בפסגה ראשונה מזה יותר מעשור, שני הצדדים הודיעו כי ישאפו להגיע להסכם שיכונן שלום "קבוע ומוצק". ההצהרה כללה הבטחות להמשיך לצמצם את הנשק הצבאי, להפסיק את "פעולות העוינות", להפוך את הגבול המבוצר ל"מרחב של שלום" ולגשר על הפערים עם מדינות המערב כמו ארצות הברית.

"אני מקווה שנוכל להתחיל עידן חדש של שלום ושגשוג. אנחנו נתאחד כמדינה אחת", אמר הדיקטטור הצפון קוריאני. שני המנהיגים הסכימו כי בסיום השנה תסתיים באופן רשמי המלחמה בין הצפון לדרום.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שיבח את הפגישה, למרות שהטיל ספק אם "הדיפלומטיה החיובית" תחזיק מעמד זמן רב. "אחרי שנת זעם של שיגור טילים וניסויים גרעיניים, מתרחש מפגש היסטורי בין קוריאה הצפונית לדרומית. דברים טובים קורים, אבל רק הזמן יגיד", כתב טראמפ בחשבון הטוויטר שלו.