עשרות הרוגים בשתי תקיפות הלילה בסוריה

על פי פרסומים בתקשורת הערבית, בתקיפות נעשה שימוש בתשעה טילים חודרי בונקרים והפיצוץ גרם לרעידה עזה מאוד בעוצמה של 2.6. בין ההרוגים: 18 איראנים, ובהם גורם בכיר בסוריה. דיווח בגרמניה: גורמים מקורבים למשטר בדמשק מעריכים - ישראל עומדת מאחורי התקיפות
ערן זינגר, רועי קייס וגילי כהן
30 באפריל 2018
07:26
עודכן ב 09:30

עשרות בני אדם נהרגו ועשרות נוספים נפצעו בשתי תקיפות על בסיסים איראניים שהתרחשו הלילה (שני) בסוריה - כך לפי דיווחים שונים בתקשורת הערבית. רשת "סקיי" בשפה הערבית דיווחה על לפחות 40 הרוגים, בעוד הארגון הסורי לזכויות אדם פרסם כי נהרגו 26 בני אדם. על פי פרסומים שונים, ההרוגים הם מקרב הכוחות הנאמנים ולמשטר ובהם גורמים איראנים.

על פי גורמי אופוזיציה במדינה, טילים שוגרו אל מחסני תחמושת איראניים באיזור חלב ובאיזור חמה. עוד מסרו כי גורמי אופוזיציה בסוריה כי בתקיפות הלילה נהרגו 18 איראנים ובהם גורם איראני בכיר בסוריה. מנגד, בסוכנויות הידיעות המקומיות באיראן ציטטו מקור בכוחות המזוינים של איראן, ובהם הוא מכחיש את הדיווחים כי "כוחות יועצים איראניים" הותקפו באזור חמה בסוריה.

מנהל מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם, ראמי עבד א-רחמן, אומר כי מבין 26 ההרוגים במתקפה הלילה יש ארבעה סורים והיתר איראנים או לוחמים שנמנים עם המיליציות השיעיות הנאמנות למשטר אסד. בנוסף, לדבריו, יש 60 פצועים ונעדרים והמספר צפוי לעלות.

יעדי התקיפה, לפי א-רחמן, הם מצבורי טילי קרקע - קרקע לטווח קצר ובינוני שארגון חיזבאללה עושה בהם שימוש. עוד אמר א-רחמן כי היעדים היו מצבורים של טילי קרקע קרקע לטווח קצר ובינוני בדרום חלב ששייכים לאיראנים. המצבורים, לדבריו, הושמדו כליל.

תיעוד מההתקפה בסוריה


בשעות הלילה דיווחו עדי ראייה על להבות ענקיות שנראו באתרים שהותקפו. נמסר כי אחד האתרים הוא בסיס של חטיבה 47 של הצבא הסורי, המשמש מקום ריכוז של הכוחות האיראניים. המשטר בדמשק לא דיווח עד כה על נפגעים ולא מסר פרטים על מקור הטילים שפגעו במתקני הצבא. אולם, סוכנות הידיעות הגרמנית הרשמית DPA דיווחה כי גורמים המקורבים למשטר בדמשק מעריכים כי ישראל עומדת מאחורי התקיפות הלילה.

העיתון הלבנוני "אל-אח'באר", המזוהה עם חיזבאללה, מדווח כי אופי התקיפה הלילה בסוריה והמטרות שהותקפו מצביעים על כך כי מדובר בפעולה ישראלית. על פי הדיווח, נעשה בתקיפה שימוש בטילים חודרי בונקרים וכי הפיצוץ גרם לרעידה עזה מאוד בעוצמה של 2.6. העיתון הלבנוני כותב עוד כי התקיפה הלילה העלתה את רף העימות בין ישראל לאיראן, והציבה את טהראן אל מול אפשרויות שיהיו להן השלכות "מסוכנות ביותר".

מפקד חטיבת "פאטמיון" של המילציות האיראניות בסוריה הכחיש הבוקר את הדיווחים כי בסיס של החטיבה ליד חלב הותקף. בשיחה עם סוכנות הידיעות האיראנית "תסנים", המקורבת למשמרות המהפכה, אמר הקצין האיראני כי "לבסיס ולחיילים שלום". הוא לא התייחס לדיווחים על תקיפה שכוונה נגד בסיס איראני אחר באזור.

בשנת 2011 דיווח השבועון הגרמני "Welt" כי סוריה הקימה את המפעל שנטען כי הותקף הלילה באזור חמה בשיתוף עם קוריאה הצפונית, וכי הוא מומן חלקית על ידי איראן. לפי דיווחים נוספים, מדענים מפיונגיאנג סייעו לשדרג את הטילים הסוריים, כולל כאלה הנושאים ראש נפץ כימי.


בתוך כך, הבית הלבן מסר אמש כי נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, שוחח עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו. לפי הודעת הבית הלבן, השניים דיברו על האיומים והאתגרים במזרח התיכון, בייחוד אלו הנגרמים על ידי הפעולות המערערות של המשטר האיראני.

אתמול אמר שר הביטחון, אביגדור ליברמן, כי לישראל "יש שלוש בעיות: איראן, איראן, איראן". בנאום שנשא בוועידת "ג'רוזלם-פוסט" בניו-יורק, אמר ליברמן כי "איראן כמדינה מנסה לערער את היציבות בכל האזור ולא רק בישראל. תראה מה קורה בתימן, בלבנון, בעיראק ובסוריה. איראן תומכת ויוצרת גרורות סביב ישראל, בהם חיזבאללה, הג'יהאד האיסלאמי וחמאס. כולם לא היו מתקיימים אפילו שבוע בלי תמיכה איראנית. למעלה מ-85% אחוז מתקציב חיזבאללה מגיע מאיראן".

שר הביטחון הוסיף כי "איראן מנסה להפוך את סוריה לבסיס קידמי נגד מדינת ישראל. לא נאפשר זאת. נמנע את זה בכל מחיר. ישראל תשמור לעצמה חופש פעולה מבצעי מלא בכל סוריה, אין לנו כוונה להתעמת עם הרוסים, אין לנו כוונה להתערב בענייניה האזרחיים של סוריה, אבל אם מישהו חושב שטילים בסוריה יופעלו נגד ערים בישראל או אפילו נגד מטוסינו, שלא יהיה לו ספק שנפעל ונפעל בעוצמה".

לפני כשלושה שבועות נהרגו 14 בני אדם, בהם אנשי צבא איראנים, בתקיפה אווירית שבוצעה בבסיס חיל האוויר הסורי T-4 בחומס שבמרכז המדינה. לפי הדיווחים בתקשורת הזרה, התקיפה נעשתה על ידי ישראל והיא בוצעה נגד כוחות איראנים ששהו בבסיס, ואחד מ-14 ההרוגים בה היה הקולונל מהדי דהקאן – ראש תכנית המל"טים בכוח אל-קודס של משמרות המהפכה.

בעיתון האמריקני "וול סטריט ג'ורנל" פורסם לפני כשבועיים כי יעד התקיפה בסוריה המיוחסת לישראל היה מערכת הגנה אווירית מתקדמת של האיראנים. בעתיון צוטטו גורמי מודיעין המכירים את פרטי האירוע. על פי הדיווח, ישראל עדכנה את האמריקנים על התקיפה מבעוד מועד, וראש הממשלה נתניהו הורה עליה לאחר ששוחח עם טראמפ. בעיתון נכתב עוד כי מדובר בסימן לכך שממשל טראמפ עובד לצד ישראל כדי לעצור את ההשפעה האיראנית הגוברת במזרח התיכון.